12 YILDIR EVLAT ACISI ÇEKİYOR

12 YILDIR EVLAT ACISI ÇEKİYOR

Defne Joy Foster'ın aramızdan ayrılmasının üzerinden 12 yıl geçti. Foster’ın annesi Hatice hanım ,2011 yılından bu yana adalet mücadelesini sürdürmekteydi .

Hatice hanım, biricik kızının vefatıyla ilgili soruşturmanın düzgün yürütülmediğini ve yaşam hakkının ihlal edildiğini gerekçe göstererek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Başvurusu reddedilen acılı annenin yıllar süren adalet arayışı sonuçsuz kalmıştı.
Ünlü sunucu ve oyuncu Defne Joy Foster, Kadıköy Caddebostan’da Ahmet Altan'ın oğlu Kerem Altan'ın evinde 2 Şubat 2011 tarihinde yaşamını yitirmişti. Altan hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca takipsizlik kararı verildi. Başsavcılık, Joy Foster'ın ölümüyle ilgili Altan'ın herhangi bir kusurunun olmadığını gerekçe gösterdi.

Ailenin itirazı Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce de reddedildi. Ailenin avukatı, kanun yararına bozma yoluna başvurdu. Dosyayı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, soruşturmanın eksik yapıldığını, hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğini belirterek kararı bozdu. Daire kararında, Foster'ın fenalaşmasına rağmen iki saat geçtiğini, Kerem Altan'ın derhal ambulansı çağırmak yerine dışarıya çıkarak yardım aradığını ve ihmal sonucu Foster'ın öldüğünü kaydetti.

Bozma kararının ardından, Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından, Kerem Altan hakkında ''yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi'' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı. Anadolu 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 14 Şubat 2013 tarihinde davanın görülmesine başlandı.

Tutuksuz yargılanan sanık Altan savunmasında, Foster ile barda tanıştıklarını, sabaha karşı kendi evine gittiklerini söyleyerek, “Kendisine votka ikram ettim. Bir yudum aldı. Fenalaştı. Bilincini kaybetmiş durumdaydı. Kendine getirmek için yüzünü yıkamak istedim, ancak bu bir fayda sağlamadı. Hastaneye götürmek istedim, ancak taşıyamadım” dedi. Evinin yakınındaki hastaneye gittiğini ve hastanenin kapalı olduğunu söyleyen Altan, “Kapalı olduğunu görünce eve geri döndüm. Durumunda bir düzelme olmadığını görünce ambulans çağırdım. Gelen ambulanstaki ekip kendisinin öldüğünü söyledi. Ben maktulü daha önce tanımıyordum. İlk kez o gece şahsen tanıştık. Rahatsızlığı olduğunu ve ilaç kullandığını bilmiyordum. Ertesi gün polis evde arama yaptığında çantasında astım ilaçları buldu. Ben yapabileceğim tüm yardımları yaptım. Ölümüne neden olacak bir eylemim olmamıştır” diyerek suçlamaları kabul etmedi.

KEREM ALTAN HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI
2 yıl boyunca tutuksuz yargılanan Kerem Altan 12 Şubat 2015 tarihinde "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Bu karara yapılan itiraz da reddedildi.

ACILI ANNE HATİCE FOSTER'IN BİREYSEL BAŞVURUSU KABUL EDİLMEDİ!
Defne Joy Foster’ın annesi Hatice Foster, kızının şüpheli ölümüne ilişkin ceza soruşturmasının etkili yürütülmemesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, 2019 yılında soruşturma sürecinde tespit edilen bir eksikliğin olmadığını belirterek, annenin bireysel başvuruşunu kabul edilemez buldu.

DEFNE JOY FOSTER HAKKINDA
Foster, çalıştığı sette görüntü yönetmeni olarak çalışan ve burada tanıştığı İlker Yasin Solmaz ile 2008'de evlenmiş ve bu evlilikten 13 Haziran 2009'da Can Kılıç adında bir oğlu olmuştu.
Defne'nin soru işaretleri dolu ile davaları kesin sonuca varalı 2022 'den bu yana 1 sene daha geçmesine rağmen henüz gizemini korumakta. Defnenin ölümü ardından yakın çevresi tarafından ortaya atılaniddialar hala su üstünde. Ne yazık ki asla o gece tam olarak ne olduğunu bilemeyeceğiz.
Tüm sevenleri hissediyor mu bu duyguyu bilemem ama sanki Defne çığlık atıyor bizlere, lütfen araştırmayı bırakmayın ,susanlar var diyor, ve kimsenin elinden bir şey ne yazık ki gelemiyor. Özlemle ve rahmetle anıyoruz seni defne . Dünyalar tatlısı oğluna sağlık ve başarı diliyoruz. Hep iyi insanlar çıksın karşısına.

whatsapp-image-2023-02-02-at-11-29-46-1.jpeg

Editör : Neslihan Oyal

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.