TAŞIMA KOOPERATİFLERİNİN SORUNLARI FTSO’DA ELE ALINDI

TAŞIMA KOOPERATİFLERİNİN SORUNLARI FTSO’DA ELE ALINDI

Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ile Seydikemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası’nın talebiyle Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Fethiye ve Seydikemer taşıma kooperatiflerinin sorunları ele alındı.

Taşımacılık sektörü temsilcileri, sürekli artan akaryakıt ve bakım maliyetlerine karşın, taşıma tarifelerindeki zamların yetersiz kaldığı belirterek teker döndüremez hale geldiklerinden yakındı. Toplantıya katılan Fethiye Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tahir Başaran ise Fethiye’de devam eden altyapı ve yol yapım çalışmalarında gelinen son noktaya dair bilgileri ve bitirmeyi planladıkları tarihleri katılımcılarla paylaştı.

FTSO Likya Salonu’nda 23 Şubat 2022 tarihinde düzenlenen toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Taşar, Seydikemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Hadi Çakıroğlu, Fethiye Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tahir Başaran ile Fethiye ve Seydikemer taşıma kooperatifi temsilcileri katıldı. Görüşleri alınan taşıma kooperatifi temsilcileri akaryakıt ve araç bakım maliyetlerinin düzenli olarak artmasına karşın, taşıma ücretlerine yapılan zamların sürekli geriden geldiğini ve yetersiz kaldığını belirtti. Gelirlerinin eridiğini vurgulayan taşıma kooperatifi temsilcileri, minibüs ve taksi şoförlerinin artan fiyatlarla araç yenilemelerinin imkânsız hale geldiğini, neredeyse teker döndüremez durumda olduklarını kaydetti. Engelli ve 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasındaki sorunların bir türlü çözülemediğinin altını çizen taşıma kooperatifi temsilcileri, 2018 yılından bu yana bütün maliyetlerde yaşanan büyük artışlara rağmen kendilerine verilen ücretsiz taşıma payında kayda değer bir artış yaşanmadığını belirtti. Turizm bölgesinde hizmet vermelerine karşın minibüslere nakit ücretle binilemediğine ve Kentkart dolum noktaları sayısının çok yetersiz olduğuna dikkati çeken taşıma kooperatifi temsilcileri, tüm uygulamaların şoförlerin aleyhine sürdürülmesinden yakındı.

“Kazanç beklemiyoruz, sadece ayakta kalmaya çalışıyoruz”

Müşteri aldıkları bazı otellere komisyon ödemek zorunda kaldıklarını, korsan taksi faaliyetlerinin özellikle turizm sezonunda arttığını da dile getiren temsilciler, turizmciler başta olmak üzere Fethiye halkından taksi ve minibüs şoförlerine sahip çıkmalarını beklediklerini söyledi. Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için yeni araç alımlarında ÖTV ve KDV muafiyeti istediklerini aktaran taşıma kooperatifi temsilcileri, artık kazanç elde etmeyi beklemediklerini sadece ayakta kalmaya çalıştıklarını kaydetti.

Başkan Taşar, “Aldığımız zamlar eriyor”

Toplantıda konuşan Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şaban Taşar da artan akaryakıt ve araç bakım maliyetlerinden yakındı. Pandemi döneminde çok sıkıntılı günler geçirmelerinin ardından, kriz noktasına gelen ekonomik etkilerle boğuşmaya başladıklarını anlatan Başkan Taşar, “Taşıma ücretlerine aldığımız zamlar, enflasyonla birlikte sürekli eriyor. ÖTV’siz akaryakıt talebimizi buradan bir kez daha yenilemek istiyorum. Şoförlerimiz zor durumda yetkili kurumlardan biran önce sıkıntıların giderilmesi konusunda adımlar bekliyoruz.” dedi.

Başkan Çakıroğlu “Teker döndüremez hale geldik”

Seydikemer Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Hadi Çakıroğlu da teker döndüremez hale geldiklerini vurgulayarak, akaryakıt fiyatlarının taşıma sektörünü bitirme noktasına getirdiğini dile getirdi. Başkan Çakıroğlu, “ÖTV’siz yakıtla ilgili gelişmeler bizim için çok önemli hale geldi. Toplu taşımada ücretsiz binişlerde bir sorun olarak karşımızda duruyor. 2018 yılından bu yana tüm maliyetler artıyor ancak ücretsiz taşıma payları artmıyor. Sorunların çözümü noktasında elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İlgili kurumların sektörün sorunlarıyla ilgilenmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Fen İşleri Müdürü Başaran, “Anlayış bekliyoruz”

Toplantıya katılan Fethiye Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tahir Başaran ise toplu taşımada büyük sorunlara neden olan Fethiye’deki altyapı ve yol yapım çalışmaları hakkında konuştu. MUSKİ, AYDEM ve Fethiye Belediyesi olarak koordineli bir biçimde altyapı ve yol çalışmalarını yürütmeye çalıştıklarını anlatan Müdür Başaran, “Sıkıntıların farkındayız. Ancak sizin de gözlemlediğiniz gibi yaşayan bir şehirde birden fazla kurumun aynı anda yürüttüğü altyapı çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bir kurum çalışmalarını tamamlamadan diğer kurum o bölgeye giremiyor. Çünkü yollarımızın altında hali hazırda evlerimize, iş yerlerimize su ve elektrik verdiğimiz sistemler var. Fethiye’de alt yapı çalışmalarında hiçbir keyfiyet yok. Hepsi zaruri, çünkü mevcut su ve elektrik alt yapımız yenilenmezse hızla gelişen şehrimizde zaten kapasitesi yetersiz kalıyordu. Bu nedenle sizlerden anlayış bekliyoruz.” dedi.

Yol yapım çalışmalarının sonuna ilişkin tarih veren Başaran, “Muğla Makası-İnönü Bulvarı, Atatürk ve Kaya caddelerinde şuan çalışmalarımız devam ediyor. Mayıs ayının başına kadar bu bölgelerde çalışmalar tamamlanacak ve yollar trafiğe açılacak. Kaldırım ve benzeri çalışmalarımız daha sonra da sürebilir. Baha Şıkman Caddesi’nde yola ilk kat asfalt atıldı, ancak kaplaması henüz yapılmadı. Asfalt sezonun başlamasıyla bu bölgede hızlı şekilde bir kat daha asfalt atılacak. Ancak Mustafa Kemal Bulvarı, Fethiye Adliyesi önüne kadar olan bölümde bir gecikme yaşanabilir. Tüm planlamalarımız turizm sezonunun başlangıcına kadar çalışmaları tamamlamak.” diye konuştu.

Başkan Çıralı, “FTSO olarak yanınızdayız”

Toplantıda dile getirilen tüm sorunların kayıt altına alınması talimatını veren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise daha etkili çözümler üretmek için sorun ve talepleri Muğla Odaları ile paylaşacağını, ortak ve daha güçlü bir sesle çözüm yolları arayacağını söyledi. Fethiye ve Muğla Büyükşehir Belediyesi, ilgili bakanlıklar ve TOBB bünyesinde tüm sorunların çözümü için çalışacaklarının altını çizen Başkan Çıralı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Pandemi döneminde yaşadığınız zorluklara, son dönemde ardı ardına gelen akaryakıt zamları ve maliyet artışları eklendi. Birçoğunuzun kontak kapatma noktasına geldiğini biliyorum. Akaryakıttan ÖTV alınmaması, engelli ve 65 yaş üstü için verilen gelir desteğinin arttırılması konusunda taleplerinizi bir kez daha not aldık. Sorunların çözüme kavuşması için FTSO olarak yanınızda olacağız. Tüm platformlarda elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Gerekli olması durumunda Fethiye ve Muğla’da ilgili kurumlara ziyaretler gerçekleştireceğiz. Şaban ve Hadi başkanımızla birlikte hareket edebiliriz. Önceliğimiz Fethiye’de ekonomik çarkların sorunsuz dönmesi, taşımacılık sektörümüz de yaşanabilir bir bölge ve güçlü bir ekonomi için vazgeçilmezimiz. Sektörü içinde bulunduğu sorunlarla boğuşur halde bırakamayız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.