GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NDA GÖCEK KOYLARI İHALELERİ ELE ALINDI

GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’NDA GÖCEK KOYLARI İHALELERİ ELE ALINDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) sekretaryasını yürüttüğü Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, Fethiye-Göcek-Dalaman koylarını özel şirketlerin kullanımına veren ihaleleri görüşmek için toplandı.

4 koyun ihalesinin gerçekleştiği, 8 koyun ihalesinin ise 24 Mart’ta yapılacağını vurgulayan platform üyeleri, kiralamalarla dünyaca ünlü Göcek koylarının sadece belli bir kesimin kullanımına verileceğini, bu koylara Fethiye ve Göcek’te bulunan yaklaşık 4 bin günübirlik teknenin giriş yapamayacağını kaydetti.Fethiye Belediyesi’nin dönem başkanlığını yaptığı Fethiye ve Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, FTSO Meğri Salonu’nda 18 Mart 2022 tarihinde Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi Gözde Gürsoy Hoşafçı başkanlığında toplandı. Toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, TÜRSAB Batı Akdeniz Bölge Temsilciliği Başkanı Özgen Uysal, Fethiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Yardımcısı Veli Uysal, Şehir Plancıları Odası Fethiye Şubesi Temsilcisi Birol Keski, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, Avukat Hüseyin Cengiz, sivil toplum kuruluşu ve Göcek tekne işletmeleri temsilcileri katıldı.Toplantının ana gündem maddesi Fethiye-Göcek-Dalaman koylarında yapılması planlanan mapa, tonoz ve şamandıralama sistemi ve bunların işletilmesi ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan ihale süreciydi. Geçen 15 Mart’ta Boynuzbükü, Osmanağa, Günlük ve İnceburun koylarında 59 tonoz ve 99 mapanın kiraya verildiğini belirten platform üyeleri, ihale sürecinin durdurulmasına ilişkin yasal sürecin başlatıldığını kaydetti. Platform üyeleri ayrıca 24 Mart 2022 tarihinde yapılacak iki ayrı ihaleyle Göcek’in Kille Bükü, Kille, Bedri Rahmi, Sıralıbük, Sarsala, Hamam, Binlik ve Martı koylarında 400 tekne bağlama kapasitesine sahip toplam 221 mapa ve 84 tonozun özel bir şirkete verileceğinin tespit edildiğini kaydetti. Bu ihalelerle dünyaca ünlü Göcek koylarının sadece belli bir kesimin kullanımına verileceği görüşünde birleşen belirten platform üyeleri, bu koylara Fethiye ve Göcek’te bulunan yaklaşık 4 bin günübirlik teknenin giriş yapamayacağını vurguladı. Muğla Büyükşehir ve Fethiye Belediyesi’nin çok önemli bir gelir kaynağı olan teknelerin rıhtımlara bağlanması karşılığı alınan palamar ücretinden de mahrum kalacağını dile getiren platform üyeleri, ihale süreçlerinin acilen durdurulmasını istedi.

Toplantıda ayrıca Fethiye Belediyesi adına Meclis Üyesi Gözde Gürsoy Hoşafçı’nın yürüttüğü platform başkanlığına, yeni 6 aylık dönem için Şehir Plancıları Odası Fethiye Şubesi Temsilcisi Birol Keski seçildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.