GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

GENÇ GİRİŞİMCİLERE ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) ‘Genç Girişimcilere Yönelik Vergi ve Uygulamaları’ toplantısı gerçekleştirildi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) ‘Genç Girişimcilere Yönelik Vergi ve Uygulamaları’ toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Fethiye Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Murat İblikçi, kapılarının herkese açık olduğunu belirterek, 29 yaş altı girişimci gençlerin, ticari faaliyetlere başlamadan önce kendileri ile iletişime geçerek vergi muafiyetleri hakkında bilgi alması durumunda, birçok avantajdan yararlanabileceğini söyledi. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise, “Genç girişimlerimizden yaşadıkları tüm zorlukları bizlere iletmesini bekliyoruz. Ticari hayatta karşılarına çıkan sorunların çözümü konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olmalarını istiyoruz.” dedi.

FTSO Likya Salonu’nda 8 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilen toplantıyı, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ve genç girişimciler izledi. Katılımcılara seslenen Fethiye Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Murat İblikçi, ilk olarak genç girişimlere yönelik 75 bin TL kazanç limitli vergi muafiyeti hakkında bilgi verdi. 18-29 yaş arası girişimcilerin ticari, zirai ve mesleki faaliyetler olmak üzere 3 gelir unsuru bulunması durumunda bu muafiyetten yararlanabileceğini anlatan Müdür Yardımcısı İblikçi, vergi mükellefiyeti başlarken mali müşavir aracılığıyla 10 gün içinde bildirimde bulunulması gerektiğini kaydetti. Girişimcilerin kendi işinde bir fiil çalışması veya tüm ticari faaliyetlerin kendi kontrolünde olmasını gerektiğinin altını çizen Müdür Yardımcısı İblikçi, adi ortaklık, adi komandit veya şahıs şirketi kurulması durumunda ise her ortak için 75 bin TL olmak üzere toplamda 300 bin TL’ye ulaşan istisnalardan faydalanılabileceğinin altını çizdi.

Müdür Yardımcısı İblikçi “Kapımızı çalmaktan çekinmeyin”

Genç girişimcilerin vergi dairesinden alacağı belgeyle BAĞ-KUR-SGK primlerinden de 1 yıl boyunca muaf olabileceğini vurgulayan İblikçi, ticari faaliyetlere başlamadan önce kendileri ile iletişime geçenlerin birçok avantajdan yararlanabileceğini söyledi. Kapılarının herkese açık olduğunu belirten İblikçi, tüm girişimcilerin Fethiye Vergi Dairesi’ne gelerek kendilerinden bilgi alabileceğini sözlerine ekledi.

Başkan Çıralı’dan genç girişimcilere çağrı

Toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan ve genç girişimcilere seslenen FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise “Ekonomide büyüme ve devamlılık yeni girişimcilerin ekonomiye girmesi ve önlerinin açılmasıyla mümkün. Genç girişimcilerimiz bu anlamda çok ciddi bir potansiyel. Gençlerimizin, girişimci olması için devletimizin sağladığı kolaylıkları vergi dairesi yetkililerimiz bizlere anlattı. Ekonomide karşımıza çıkan zorlukları yakından takip ediyoruz. Tüm zorluklara rağmen gençlerin girişimciliğe özendirilmesi, mevcut potansiyelin en doğru şekilde yönlendirilmesi ve değerlendirilmesi, genç girişimcilerimizin sesi olunması amacıyla üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde, Birlik Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde Genç Girişimciler Kurulumuz görev yapıyor. Fethiyemizi bu kurulda Çağkan Uran ve Kerim Ali Tosun temsil ediyor. Genç girişimlerimizden yaşadıkları tüm

zorlukları kurulumuz veya doğrudan bizlere iletmesini bekliyoruz. Çözümü konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olmalarını istiyoruz.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.