FUAR ALANI VE KONGRE MERKEZİ İHTİYACI ELE ALINDI

FUAR ALANI VE KONGRE MERKEZİ İHTİYACI ELE ALINDI

Fethiye Ticaret Odası fuar alanı ve kongre merkezi için çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ‘2020 Yılı Fizibilite Desteği’ programından yararlanılarak tamamlanan ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ FTSO’daki toplantıda Fethiye’nin resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle paylaşıldı. Projenin uygulanabileceği alanlar, finansal analizi ve kış turizmine yapacağı katkıların katılımcılara aktarıldığı toplantıda, ilçenin kongre merkezine ihtiyaç duyduğu görüşü ön plana çıktı. Fethiye’ye kongre merkezi kazandırmak için ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, bu doğrultuda bu yıl 15 Mayıs’ta netleşecek, Babadağ Teleferik’ten elde edecekleri gelirin büyük önem kazandığını söyledi.

FTSO Meğri Salonu’nda 9 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Fethiye Belediye Başkan Yardımcıları Oğuz Bolelli ve Güzide Özkaya, Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Mimarlar Odası Fethiye Şube Başkanı Günay Solak, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Bölge Temsilciliği Başkanı Özgen Uysal, FTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Göcek-Der Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Dim, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Muhammer İlkuçar, YDA Dalaman Havalimanı İş Geliştirme Direktörü Orçun Songur, İnşaat Mühendisleri Odası Fethiye Temsilcisi Levent Çimen, TMMOB Şehir Plancıları Odası Fethiye Temsilcisi Birol Keskin, GEKA Muğla Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Hüseyin Çiftçi, FETOB Sekreteri Çiğdem Aksu, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu ile fizibiliteyi hazırlayan Progem Eğitim Danışmanlık firması Genel Müdürü Adnan Hacıbebekoğlu ve Proje Koordinatörü Özge Maden katıldı.

Fizibilite raporu katılımcılara sunuldu

Fizibilite raporunun sunumu Koordinatör Özge Maden tarafından yapıldı. Fethiye’nin kongre merkezi ve fuar alanı ihtiyacı için ayrı ayrı veriler topladıklarını anlatan Koordinatör Maden, ilçede özellikle kongre merkezi ihtiyacının ön plana çıktığını söyledi. İlk olarak kongre merkezi ihtiyacına yönelik verileri katılımcılarla paylaşan Maden, 100 otel ve 100 işletme üzerinde yapılan anket çalışmasında, inşa edilecek kongre merkezi faaliyetlerine katılımın yüzde 70’in üzerinde olacağının ortaya koyulduğunu söyledi. Kongre merkezinin turizmin 12 aya yayılması, uluslararası ticaretin arttırılması ve ticari işbirlikleri geliştirilmesi alanında önemli rol oynayacağına dikkati çeken Maden, yatırım planı için belirlenen 3 alanın Cumhuriyet Mahallesi, itfaiye alanı ve Ölüdeniz Mahallesi Hisarönü mevkiinde yer aldığını kaydetti. Özellikle Cumhuriyet Mahallesi Debboy mevkiindeki Fethiye Belediyesi’ne ait arazide, kongre merkezi ve misafir konuk evi olarak ruhsatı alınmış bir alanın bulunduğunu vurgulayan Maden, proje için en

uygun bölge olarak bu arazinin ön plana çıktığını aktardı. Maden, 5 bin 458 metrekarelik bu alanın projede yer alan 200 araçlık dâhili otoparkı, şehir trafiğine olumsuz yük getirmemesi ve ormanla sarılmış çevresi gibi özellikleriyle büyük avantajlar barındığını sözlerine ekledi.

Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya da çok amaçlı salon olarak planlanan bu araziyi butik kongre merkezi olarak gerçekleşecek bir projeye tahsis edebileceklerini belirterek imar yönetmeliğine göre gerekli ruhsatlandırmanın 2014 yılında yapıldığını vurguladı.

Katılımcılar butik kongre merkezinin Fethiye’ye faydalı olacağı görüşünde birleşti

Fethiye’nin 100-200 kişilik toplantı salonuna ihtiyaç duyduğunu belirten katılımcılar da diğer önerilere nazaran Debboy Mevkii’ndeki bu alanın projenin uygulanması için çok daha uygun olduğu görüşünde birleşti. İnşa edilecek tek bir salonun portatif olarak küçültülerek ihtiyaca göre kullanılabileceğinin altını çizen katılımcılar, kış aylarında gerçekleştirilerek organizasyonlarla Fethiye’nin kış turizmine önemli katkılar verebileceğini kaydetti. Katılımcılar toplantıda projenin yatırım aşamasında desteğe ihtiyaç duyulduğunu GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan’a bizzat iletti.

Toplantı fuar alanına ilişkin fizibilite sonuçlarının açıklanmasıyla devam etti. Karaçulha ve Çamköy mahallelerinde fuar alanı yapımına uygun 2 arazinin ön plana çıktığı belirtilen toplantıda, projenin uygulama ve işletme aşamalarına ilişkin veriler, katılımcılar tarafından kapsamlı olarak tartışıldı.

GEKA Genel Sekreteri Akdoğan’dan FTSO’ya teşekkür

Katılımcılara seslenen GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, birlikte uzun yıllardır çok başarılı projeler gerçekleştirdiklerini belirttiği FTSO’ya ajansın belirlediği hedefler doğrultusunda projeler geliştirdiği için teşekkür etti. Bu yılın vizyon projeleri arasından FTSO’nun Fethiye Su Altı Tarih Parkı Projesi’nin de yer aldığını anlatan Genel Sekreter Akdoğan, “Bizler bölgesi için kaygılanan, üretken kurumların projelerine destek vermekle sorumluyuz. Bu anlamda Fethiye bizim için çok değerli bir yer. Türkiye’nin tanıtım yüzü aynı zamanda. Fizibilitesi hazırlanan bu proje Fethiye’de turizmin 12 aya yayılması açısından çok önemli. Kongre turizminin bölgeye çok uygun olduğunu düşünüyoruz. Önemli yatırımlarda fizibilite yaklaşımının da çok doğru olduğunu biliyoruz. Bu tarz projelerde maliyetin, işletme modelinin önceden belirlenmesi yatırım yapacak kurum açısından çok değerli. Bu nedenle de sizleri takdir ve teşekkür ediyorum.” dedi.

Genel Sekreter Akdoğan Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Projesi’ni GEKA’nın proje havuzuna alacaklarını ancak destek kararını verecek son merciinin GEKA Yönetim Kurulu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olduğunu sözlerine ekledi.

Başkan Çıralı, “Fethiye’ye kongre merkezi kazandırmak istiyoruz.”

Debboy Mevkii’nde gerçekleştirilecek kongre merkezi projesi için yaklaşık 70 Milyon TL’lik bir yatırıma ihtiyaç duyduğunun fizibilite çalışmalarıyla ortaya konduğunu belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise Fethiye için bu projeyi gerçekleştirmek istediklerini ancak Babadağ Teleferik’ten elde edecekleri geliri görmeleri gerektiğini söyledi. Bu yıl 15 Mayıs’ta ilk defa teleferik projesinden elde edecekleri gelirin net olarak ortaya çıkacağını vurgulayan Başkan Çıralı, gelecek yıllara ilişkin bir hesaplamayla durumun çok daha belirgin hale geleceğini kaydetti.

Fethiye’de kazandırılacak kongre merkezinin bölgenin fiziki merkez ihtiyacını karşılanmasının yanı sıra, 12 ay turizme de katkı sağlayacağını anlatan Başkan Çıralı, “Yapılacak organizasyonlar ile firmaların ticari iş birliklerinin artıracak olması, dolaylı olarak farklı sektörlere ve istihdama katkı sağlayacak olması açısından önemli. Proje kapsamında yapılan toplantılar, bölgemizin özellikle bir kongre merkezi ihtiyacının bulunduğunu gösterdi. Fuar alanı ve kongre merkezinin birbirinden ayrı olması yönündeki görüşler sonucu rapor, bu iki merkezin ayrı ayrı fizibilitesinin çıkartılması ile son halini aldı. Bugün burada sonuç raporunu paylaştığımız çalışma, Bakanlık Formatı çerçevesinde uygun alan, organizasyon yapısı, finansal analizler ve yatırım tutarları gibi detaylı sonuçları veriyor. ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’nun yapılacak muhtemel yatırımlara ışık tutacağına inanıyorum. Projenin hazırlanmasına destek veren Güney Ege Kalkınma Ajansı’na, fizibilite raporunu hazırlayan Progem firmasına ve çalışmalar sırasında yanımızda olan başta belediyemiz olmak üzere tüm kurumlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.