BANKA EMEKÇİLERİ HEDEF VE ZAMAN BASKISINDAN TÜKENİYOR

BANKA EMEKÇİLERİ HEDEF VE ZAMAN BASKISINDAN TÜKENİYOR

Girgin “kanun teklifinin adı "Bankacılık Kanunu'nda değişiklik" ama içinde banka çalışanları yok” diyerek banka emekçilerinin sorunlarını gündeme getirdi. Girgin daha önce banka emekçileri hakkında bir de araştırma önergesi vermişti.

Bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda “Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşüldü. Genel Kurul’da konuşma yapan Girgin “kanun teklifinin adı "Bankacılık Kanunu'nda değişiklik" ama içinde banka çalışanları yok” diyerek banka emekçilerinin sorunlarını gündeme getirdi. Girgin daha önce banka emekçileri hakkında bir de araştırma önergesi vermişti.Girgin açıklamasında şunları söyledi:

OFİSLERDEKİ IŞILTIYA BAKIP ALDANMAYIN, BANKACILIK EN ZOR SEKTÖRLERDEN BİRİ

“Bankacılık sektörü çalışma koşullarının en zor olduğu sektörlerden birisidir. Bankaların ışıltılı ofislerine bakıp çalışma koşullarının iyi olduğunu düşünmek büyük bir yanılgıdır. Birçok banka çalışanı yüksek performans beklentisi ve zaman baskısı gibi sebeplerden dolayı iş stresi ve tükenmişlikle karşı karşıyadır. Kredi kartı satma, vadeli vadesiz hesap açma, kredi verme, BES satma, sigortalama derken personelin hayatı hedef üzerine kurulu bir hâle geliyor. Bu hedefler gerçekleşmez ise işlerini ve sağlıklarını kaybediyorlar. İnsanlar işlerini koruyabilmek için sağlıklarından olmaktadır.”

SEKTÖR DAHA SIKI DENETLENMELİ

İş Kanununda bir işçinin yılda en fazla 270 saat fazla mesai yapabileceği, günlük çalışma süresinin ise en fazla 11 saat olabileceği belirlenmiştir. Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığının raporları arasında son 15 yıldır bankalarda teftiş gerçekleşmediği görülmektedir. Bankaların bu koşullara uyup uymadıklarının tespiti için düzenli olarak denetlenmeleri gerekmektedir.Bankalar akşam 17.30'da kapanıyor olsa da çalışanların geç saatlere kadar işlerinin devam ettiği bilinmektedir. Banka çalışanlarının çalışma saatleri bu gerçeklik göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir.

BANKA, SİGORTA, ODA VE VAKIF EMEKLİLERİ BAYRAM İKRAMİYESİ ALMALIDIR

Sandık emeklileri bayram ikramiyesi alamıyor ve bu durumun düzeltilmesini talep ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında 10 banka, 6 sigorta şirketiyle TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunuyor. Bayram ikramiyelerini alamayacak olan sandık emeklileri, bu durumun kendileri için eşitsizliğe yol açtığını belirterek, özel sandık emeklilerinin de kapsama alınmasını istiyor.Girgin TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada sözlerini “özel sandıklardan emekli olan 300 bin banka, sigorta, oda ve vakıf emeklileri de bayram ikramiyesi almalıdır” diyerek noktaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.