BAKANDAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNE MÜJDE

BAKANDAN MOTOSİKLET SÜRÜCÜLERİNE MÜJDE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karasmailoğlu, motosiklet kullanıcılarına müjde verdi; Avrasya Tüneli’ni 1 Mayıs itibariyle motosiklet trafiğine açtıklarını duyurdu.

Motorcu Dostu Bariyerleri kurumaya devam ettiklerine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Türkiye Motosiklet Platformu ile bir araya geldik ve 190 noktaya Motorcu Dostu Bariyer yapılmasını belirledik” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Motobike İstanbul 2022 Fuarı açılış töreninde konuştu. “Motosiklet ve bisiklet endüstrisinin bölgedeki en önemli etkinliği olan Motobike İstanbul; sektörün üretici, yatırımcı ve alıcılarını bir araya getirmesi, onlara yeni iş fırsatları sunması açısından ulusal ve uluslararası katılımcılar için önemli bir buluşma noktası” diyen Karaismailoğlu, ulaşımın, hemen her sektördeki arz talep dengesi ile yakından ilgili olduğunu, sosyal-politik-teknik-ekonomik-kültürel ilişkilerin merkezinde ulaşımın bulunduğunu söyledi.

ELEKTRİKLİ TAŞITLARIN KULLANIMININ ARTMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Her biriyle doğrudan ve ilgili olduğunun belirten Karaismailoğlu, “Ayrıca ulaşım tüm bunları birbirine bağlar. Ulaşım, küresel etkileşimin sürekli arttığı çağımızda stratejik önemdedir. Biz de ülkemizin jeo-stratejik konumunu, bölgesiyle her anlamdaki entegrasyon politikalarını ve ekonomik hedeflerini göz önüne alarak; ulaşımın en etkin, verimli, yenilikçi argümanları olan ‘Lojistik-Mobilite-Dijitalleşme’ başlıklarını ve akıllı ulaşım sistemlerini gündemimize aldık. Bu alanlara yönelik doğru strateji ve politikalar ile gerçekçi hedefleri belirledik. Toplu taşımada ve hizmet araçlarında elektrikli taşıtların kullanımının artmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Çevrenin sürdürülebilirliği için ve ulaşım alanında temiz enerjiye geçilmesine yönelik olarak yerli ve milli teknolojilerin gelişmesini teşvik ediyoruz. Sayıları hızla artan elektrikli araçların ülkemizde de yaygınlaşmasını mümkün kılacak teknik ve idari alt yapıya yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Şehirlerde bisiklet ve scooter kullanımının yaygınlaştırılması ve yayalaştırma projelerine dair genel konsepti oluşturuyoruz” dedi.

SEYAHAT SÜRESİNDE YILLIK 7,3 MİLYAR SAAT TASARRUFU ELDE ETTİK

Son 20 yılda ulaşım alanında dev atılımlara, reform niteliğinde çalışmalara imza atıldığını aktaran Karaismailoğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü, Otoyollar ve Yüksek Hızlı Tren Hatları gibi mega ulaşım projelerinin başarıyla bitirildiğini söyledi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Hem milletimizin hem de dünyanın hizmetine sunduk. 2003 yılında 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğumuzu; 28 bin 647 kilometreye çıkardık. 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğumuzu; 13 kattan daha fazla artırarak 651 kilometreye çıkardık. Yollarımızın işletme performansını artıran kesintisiz trafik akışıyla, seyahat süresinde yıllık 7,3 milyar saat tasarrufu elde ettik. Seyahat süresindeki kısalmalar sayesinde 76 milyar 458 milyon TL zaman, 6 milyar TL akaryakıt, 3 milyar TL bakım ve 123 milyon TL çevre olmak üzere yıllık toplam 85 milyar 581 milyon TL tasarruf sağladık. Ayrıca yatırımlarımız sayesinde yol güvenliği arttı. Ölümlü trafik kazaları oldukça azaldı. Bu da yılda 9 bin 500 kişinin canını kurtardığımız anlamına geliyor. Ayrıca emisyon salımını 5 milyon ton azalttık” diye konuştu.

2053 YILINA KADAR MİLLÎ GELİRE KATKIMIZ 1 TRİLYON DOLARI BULACAK

20 yılda Türkiye’ye değer katan projelerin 170 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirildiğinin altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:“Geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştığımız ‘2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planıyla’ da Türkiye’nin geleceğini tasarlıyoruz. 5’er yıllık planlamalarımız sonunda 2053 yılına geldiğimizde; demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme için 198 milyar dolar yatırımı planladık ve bunları yapmaya başladık. 2053 yılına kadar millî gelire katkımız 1 trilyon doları bularak, yatırım bedelinin 5 katından fazlasını kazandıracağız. Üretime katkımız ise yaklaşık 2 trilyon dolar ile yatırım bedelinin yaklaşık 10 katı olacak. Karayollarında fosil yakıt yerine elektrikli ve alternatif enerji kullanımı artıracağız. Bu aynı zamanda çevreci yaklaşımımızı, projelerimizin yakıt, çevre ve zaman tasarruflarını artırarak, projelerimizin milli servetimize olan katkılarını da güçlendirecek. Bu projelerle biz; ‘gelişmekte olan’ değil, ‘gelişmiş dünyanın öncü ülkesi’ olmaya kararlıyız. Ulaşım ve iletişim altyapısının gelişiminde hızla gelişen ve büyüyen şehirler ve dijitalleşmenin getirdiği yeni teknolojiler, kent içi ulaşımdaki hareketlilik ekosistemini değişime uğrattı. Özellikle büyükşehirlerimizin caddelerinde ortalama hızları saatte 50 kilometrenin altında elektrikli ve elektriksiz çeşitleri olan mikro hareketlilik araçları çok arttı. 2003 yılında yaklaşık 1 milyon olan motosiklet sayısının bugün 4 milyona dayanması da motosiklet kullanımına yönelik talebin giderek arttığını gösteriyor.”

BU YIL 40 BİN METRENİN ÜZERİNDE KORUYUCU OTOKORKULUK KURACAĞIZ

2022 Şubat ayı TÜİK verilerine göre motosiklet tescil adetlerinin, bir önceki yılın Ocak-Şubat ayına göre yüzde 15,6 oranında yükseldiğini dile getiren Karaismailoğlu, 2021 yılı Şubat ayında 12 bin 517 adet olan tescilin, 2022 yılı Şubat ayında 14 bin 468 adete çıktığına dikkati çekti. Bugün trafiğe kayıtlı yaklaşık 25,4 milyon taşıt bulunduğunu, bunun 3,8 milyonunu yani yüzde 15’inin motosikletlerden oluştuğunu vurguladı. Bu noktada Bakanlık olarak motosiklet kullanıcılarının önce can, hemen sonra da mal güvenliği için çok önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:“Yollarımızın sadece altyapılarını değil, üst ve sanat yapılarını da üstün bir planlamayla tasarlayıp inşa ediyoruz. Trafik seyrinde can ve mal emniyetini en üst seviye ye çıkarmak için canla başla çalışıyoruz. Bu kapsamda, kaza anındaki çarpışma şiddetinin azaltılmasına yönelik olarak karayollarımız üzerinde Motosiklet Koruyucu Otokorkuluk Sistemlerini diğer adıyla Motorcu Dostu Bariyerleri kuruyor, mevki sayısı ve uzunluklarını da artırıyoruz. Bu otokorkulukları, motosiklet kazalarının yoğunlaştığı ve risklerin yüksek olduğu kesimlere koyuyoruz. Karayollarımızın kaza tespit tutanaklarının analizlerine göre en çok risk taşıyan hat ve noktalara bugüne kadar 13 bin 100 metrenin üzerinde motosiklet koruyucu otokorkuluk sistemleri kurduk. Bu yıl içerisinde 40 bin metrenin üzerinde koruyucu otokorkuluk kurmayı planladık. Ayrıca, Türkiye Motosiklet Platformu ile bir araya geldik ve 190 noktaya Motorcu Dostu Bariyer yapılmasını belirledik.”

AVRASYA TÜNELİ’NİN SAĞLADIĞI AYRICALIKTAN MOTOSİKLET KULLANICILARI DA FAYDALANACAK

Motosiklet kullanıcılarına bir müjde daha veren Karaismailoğlu, “Boğaz geçişine önemli bir alternatif olan, Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki güzergahta hizmet veren Avrasya Tüneli’nin sağladığı ayrıcalıktan bundan sonra motosiklet kullanıcıları da faydalanacak. Avrasya Tüneli’ni Ramazan Bayramı öncesinde, 1 Mayıs itibariyle, motosiklet trafiğine açıyoruz” dedi.Son dönemde özellikle gençler arasında scooter ve elektrikli bisiklet gibi mikro hareketlilik araçlarının kullanımının arttığını gözlemlediklerini belirten Karaismailoğlu, yurdun dört bir yanında yeni bisiklet yollarının yapım çalışmalarına devam ettiklerini dile getirdi. “Bu yolları daha da arttırmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:“Bisiklet ve mikro hareketlilik araçlarının yollarını metro ve tren hatlarına entegre ediyoruz. Şehirlerin içerisinde araç trafiğinin yoğunlaşmasını engellemek adına bu tür çevreye duyarlı modern ulaşım sistemlerini yaygınlaştırmak için yeni yatırım ve teşviklerimize de devam edeceğiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.