34. MUĞLA ODALARI VE BORSASI MÜŞTEREK TOPLANTISI  YAPILDI

34. MUĞLA ODALARI VE BORSASI MÜŞTEREK TOPLANTISI YAPILDI

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO), ev sahipliğinde yapılan 34'üncü Muğla Odaları ve Borsası Müşterek Toplantısı, Fethiye’de yoğun katılımla gerçekleştirildi.

TUI Blue Sensatori Barut Fethiye Otel’de 10 Haziran Cuma günü düzenlenen toplantıya, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Ticaret Borsası, Bodrum Ticaret Odası, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Marmaris Ticaret Odası, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, İMEAK DTO Marmaris, Bodrum, Fethiye şubeleri yönetim kurulu ve meclis başkanları, meclis üyeleri ile genel sekreterleri katıldı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke’nin modaratörlüğünde yapılan toplantıda, Oda ve borsa üyelerinin ortak sorunları, ekonomide yaşanan krizin etkileri ve çözüm önerileri görüşüldü. Toplantının açılışını yapan FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, yaklaşık 2 yıl süren pandemi kısıtlamalarının ardından Rusya-Ukrayna savaşı ile küresel ve ulusal ekonomide yaşanan sorunlar nedeniyle Oda ve borsa üyelerinin zorlu bir dönemden geçtiğini belirterek, “Ekonomideki veriler, ne yazık ki tedirgin edici noktaya geldi. Döviz kurları, faiz, enflasyon ana gündem maddelerimiz oldu.” dedi.

Çıralı: “Güçlü bir Muğla lobisi oluşturduk”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Muğla odaları ve borsasının birlik ve beraberlik içinde, üyelerinin ve Muğla’nın ortak sorunlarını değerlendirerek, çözümü için talepleri tek ses olarak dile getirdiğini söyledi. Küresel salgının ardından ekonomide döviz fiyatlarındaki dalgalanma ve yüksek enflasyonun neden olduğu krizin iş hayatı üzerindeki ağırlığının giderek arttığına dikkati çeken Osman Çıralı, şunları söyledi:

“İş ve sosyal hayatımızda tüm dengeleri değiştiren küresel salgının etkilerini üzerimizden atamamışken; ekonomide, Rusya-Ukrayna savaşının da körüklediği eşi benzeri olmayan krizlerle dolu bir dönemden geçiyoruz. Türk Lirası’nın değeri her geçen gün azalıyor. Üreticilerin maliyetleri artarken, tüketicinin alımgücü düşüyor. En kötüsü de belirsizlik nedeniyle önümüzü göremiyoruz. Yüksek enflasyon sorunu çözülmediği sürece bu sorunlar bitecek gibi de görünmüyor. Yüksek enflasyonun neden olduğu bu kriz ortamında ekonomiye dair tüm gelişmeleri, alınan kararları takip ederek, üyelerimizin bu zorlu süreçten en az zararla çıkabilmesi için Muğla Odaları ve Borsası olarak birlikte hareket edebiliyoruz. Bugün 34’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz müşterek toplantılarımızda yakaladığımız bu uyumu, üyelerimizin ve bölge ekonomisinin geleceğine yönelik ortak basın açıklamalarında da yakaladık. Muğla odaları ve borsası olarak, elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki artış, zeytin alanları, çimento fabrikası ve finans desteği ile ilgili yaptığımız ortak açıklamalar ciddi anlamda ses getirdi. Ortak sorunlarımızda olduğu gibi örneğin Fethiye’nin veya diğer ilçelerimizin bir konuda desteğe ihtiyacı olduğunda da tek ses oluyor, güçlü lobi ile sesimizi duyuruyoruz. Yine üyelerimizin, bölge ekonomisinin sorunlarının çözümü için hep birlikte Ankara’ya gittiğimizde de bu gücü hissettik. Tüm bunlar Muğla odaları ve borsası olarak güçlü bir Muğla Lobisi oluşturmak ve sürdürmek için uyum içinde beraberce hareket etmemizin amacına ulaştığını bize gösteriyor. Etkisi giderek artan bu güç birliğimizin bundan sonra da devam etmesini temenni ediyorum. Bizim tek amacımız var o da bu zorlu günlerde üyelerimizin menfaatini korumak ve ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak.“

Çıralı, konuşmasında Oda üyelerinin kamu alacaklarının yapılandırılması, ekmek fiyatları, zincir mağazalarla ilgili beklentilerinin yanı sıra Göcek-Dalaman koylarında son yıllarda artış gösteren yapılaşma sorununa da değinerek, konuyla ilgili 18-19 Haziran’da Göcek’te düzenlenecek çalıştay hakkında katılımcılara bilgi verdi. Başkan Çıralı, “Son olarak, sizinle bölgemiz ve ilimiz ile ilgili güzel bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Odamızın öncülüğünde Seydikemer’de kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı Organize Sanayi Bölgesi, tüzel kişilik kazanarak, Türkiye’nin ilk süt sığırcılığı organize sanayi bölgesi oldu.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu’nun mesajı

Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantıya gönderdiği yazılı mesajında, aynı tarihte önceden belirlenen Diyarbakır ziyareti nedeniyle toplantı davetine icabet edemediğini belirterek, “Muğla Odaları Müşterek Toplantısı’nın birlik ve beraberliğin güzel bir örneğinin sergilenmesi hususunda önemli olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu mesajında şunları iletti:“Türk ekonomisinin aydınlık geleceğinin tesisinde önemli bir fonksiyon üstlenen Odaların ülkemizin ekonomik refahının sağlanmasına yönelik girişimleri ve yazdıkları başarı hikayeleri, geleceğe olan güvenimizi artırmaktadır. Her platformda, Türkiye’de kalkınmanın özel sektör eliyle gerçekleşmesi gerektiğini vurguluyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kalkınmanın itici gücü özel sektör olacaktır. Sizler gibi başarılara imza atan girişimcilerimizin, Türk ekonomisinin lokomotifi olan özel sektörümüzü geliştirecek kalıcı adımları atma çabalarını takdirle karşılıyoruz. Şahsınızda Fethiye ve Ticaret Odası yönetimine ve bütün üyeleri ile konuk Odalarımızın seçkin temsilcilerine selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Muğla ekonomisinin tüm sorunları görüşüldü

Toplantı daha sonra Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ve Meclis Başkanı Koray Özcan, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, İMEAK Deniz Ticaret Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Top, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Arıkan ve Başkan Yardımcısı Onur Ugan, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan ve Meclis Başkanı Nurgül Candan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Halil Bağlı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer tek tek söz alarak gündemlerindeki konuları ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Oda ve borsa başkanlarının konuşmaların ardından Doç. Dr. İrfan Mısırlı “Muğla Turizmi Gelecek Vizyonu Ortak Akıl Arama Çalıştayı Sonuç Raporunun sonuçlarını katılımcılarla paylaşırken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi, Muğla Odaları ve Borsası Akademik Danışmanı Doç. Dr. Serkan Dirlik “Muğla Ekonomik Analizi ve Akademik Danışmanlık Faaliyetleri hakkında sunum yaptı.

Muğla Odaları ve Borsası’nın 34. Müşterek Toplantısı birlikte çekilen aile fotoğrafı ile sona erdi.

img-8152.jpgimg-9899.jpgimg-9907.jpgimg-8295.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.