BİRAZ ORADAN BİRAZ BURADAN ,BEN VE SİZDE NELER OLUYOR?

Merhaba okuma güdüsünden bir şey kaybetmemiş ruhunu sevdiğim insanlar.

Tekleseler de; canımızın cananı sinir sistemimiz, iç/ dış dünyamız, aşk/evlilik/ilk aşkta olsun hadi, hayatlarımıza devam , koş Forrest koş, koş Ayşem koş , (Güzel bir film ,Forrest Gump 1994 ,Tom HANKS).Hadi bugün tatlı bir anne tokadı gibi benimde sizin de bakış açınızı değiştirelim mi? Dileyen uygular ısrar yok. Bakış açısı dediğimiz, zaten burada kişinin doğasında olup bildiği ancak monotonluktan, acılardan, sorunlardan, mutluluktan, rahattan, kibirden vb durumlardan unuttukları güdülerdir. Şükretmek, algılamak, empati kurmak,yargılamamak,10’a kadar sayıp derin bir nefes alıp öyle harekete geçmek, dinlemek dostum dinlemek, dans etmek, gülümsemek, hiç tanımadığın yaşlı amcaya teyzeye kişilere selam vermek, müzik dinlemek, kendin için koca çaydanlıkta çay demlemek, Türk kahvesini sebepsiz içmek(falsız),bağ kurmak, kahvaltıyı bu sabahta sahilde ya da parkta ekmek arası modu olarak yapmak gibi.

Haydi bir kahkaha at rahatla dostum. –“A a niye ki? “,canım, sağlık için elbette. Deli demelerinden, toplum ve aile dayatmalarından o kadar biz olmaktan ve daha önemlisi normal olmaktan senkronumuz kaymış ki sokakta birilerine yardım edince ya da selam verince bile bizlere bu dünyadan olmayan ,uzaydan gelen varlık gibi bakmıyorlar mı azizim siz söyleyiniz? Pek tabii Neslicim, aynen öyle. Beterin beteri ,hastalığın kötüsü, evladın, annenin, babanın vs vb en kötüsü, evdeki son kalan peynirin mesela en kötüsü, küflüsü, yatacak bir yatak ya da koltuğunun olmaması, oda ne internetinin olmadığını düşünsene sen bilgisayar başındaki kardeşim, engelleri aşan bir tanecik arkadaşım, kaza atlatan, vücudundan bir parçasını kullanamayan ruhu sabrı güçlüm, babası döven, içen, eşi söven, şiddetle beslenen ey yoran kahreden ruhlarla mücadele veren dostlarım. Hepimiz inanın rahat/ ferah sandıklarımızın, hatta benim, hep gittiğiniz marketçinin, doktorun, maddi durumunuz iyiyse evinizdeki görevlinin, emekçi minik bir çocuğun vb kimlerin şu dünyada ne anları ne savaşları ne haykırışları var hepimiz biliyoruz lakin unutuyoruz. En ufak şeyde pes edip öff deyip isyan bayraklarını açıp şak diye ortaya koyuyoruz. Acıları yarıştıranları sevmiyorum. Bende dediğinizi duyar gibi oldum. Peki tamam siz demediyseniz diğer aynı karakterde reflekste olan okuyucu mutlaka demiştir. Bugün evde ekmek yoktu, hamur kızarttım çünkü bunu hep yaparım, oturup sızlanacağıma. Mesela Ayçiçek yağı yoktu yağsız yaptığım, hamuruna margarin karıştırıp yaptığım da oldu. Fırın yoktu, tavaya yaydım hamuru kolay içi pişsin diye, tava yoktu ocakta gaz yoktu, fırına attım ince açıp, yahu anlatmak istediğimi sizde anladınız bir çaresi elbet vardır, yeter ki pes etmeyip çözmeye gönüllü olun. İlla ki şükretmeye, rica ediyorum gönüllü olun. Bitmez!...Yol bitmez, savaş bitmez… dümdüz yürü, büyü ve ayrıl bu dünyadan. Kendine ne kattığın önemli. Anlayış ve algılayışlarında kötücül niyet olan insanlarımızın derinliklerinde mutlak bir travma, anlaşılamamışlık olduğuna eminim.

Bu konular derin hassas bir yazı için doktor gerektiren durumlar ancak belirtmek istediğim şu ; şans verelim evet evet sadece basit dikkatli bir şans. Ötekileştirmeyelim bir birimizi, maddi manevi de olsa sorgulamayalım.

Hepimiz kaybettiklerimizle,kazandıklarımızla,şükrettiklerimizle,unuttuklarımızla ve hatırladıklarımızla ortağız. Belki birimiz diğerinden hızlı düşünemiyor olabilir sen arkadaşım kendini kötü eksik hissetme bu senin o konuyu bilmediğin anlamına asla gelmez. Bilmemek değil öğrenmemek öğretmemek ayıptır bunu da unutmazsak muhteşem olur. Siz hanımefendi imkanlar verilse kim bilir neler yapacaksınız ya da sen arkadaşım sakince nefes al tüm anlaşılmazlıkların çözülecek, para para para haklısın zor merak etme kardeşim o işi bulacaksın, beyefendi sizde en kısa sürede o balığa çıkın derim evvet (vv bilerek) ha gayret normal olmak için insan olmadan bu dünyadan gitmemek için. Kötüyü de iyiyi de şükrü de anlayabilmek için.

Ha gayret. Elde etmek istediğimiz şeylere odaklanmalıyız. İyi ve planlı bir odaklanma güzel sonuçlar verecektir.

Bu sözler kendime ve sizlere. Konudan sapmadan konuda kalmak nasıl zor anlatamam.

Her şeyden bir miktar konuşmak ilk yazıda ilk akla gelenlerleydi. Doğaçlama sohbet gündem şart.

Mevzuat? mevzuatlar ah inanıyorum ki en kısa sürede toparlanacaktır. Kadın, erkek ve hayvan dostlarımızın hakları önce bizde ve yetiştirdiğimiz çocuklarımızda başlıyor. Sizin evinizde başlıyor uzun ve son söz olamayacak kadar önemli bir konu daha sonra konuşulabilir. Orta yoldan herkesin hem fikir olabileceği konu seçmek ve bu önemli alana konulması için baş sorumlulara emektar yazarlara yazı sunumu yapmak inanın zor. Acaba bunu paylaşacaklar mı? Eğer işlem tamamsa sizlerle gözden kalbe tanıştığıma çok memnun oldum. Ben tanışmadan memnun olabiliyorum buna empati, konulara hakimlik ,yaşanmışlık ve içtenlik diyoruz. Haydi şimdi elinizdeki imkanlarla kendiniz için bir şey yapınız, mesela bir şarkı açın ya da söyleyin ve o şarkı hepimize gelsin.

Sadece ortak yaşanmışlıklarımızda kalmak istiyorum, hepimizin mücadelesi kendimiz ve evlatlarımız için. Farklı isimlerle de olsa arzunuza göre; sizde sohbet edin benimle. Mesela bugün ruhunuzu ne boğdu, hangi tür hatalar sizi incitiyor, mesela şu an en çok ne olsa mutlu olurdunuz ya da yakın zamanda hayatınızda ne tür bir güzel gelişme oldu, en sevdiğiniz şarkılar hangileri sizlerin yorum ve yazılarıyla bir olalım.

Tekrar görüşeceğiz .Sevgiler ve Saygılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum