YANGINDA ZARAR GÖREN ÜRETİCİYE 3500 ADET ZEYTİN FİDANI HİBE EDİLDİ

YANGINDA ZARAR GÖREN ÜRETİCİYE 3500 ADET ZEYTİN FİDANI HİBE EDİLDİ

Bodrum Belediyesi, Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) ve C-Majör İş’ten Sesler Korosu işbirliği ile geçtiğimiz yaz Karaova-Mazı bölgesinde yangın felaketinden zarar gören üreticilerimize destek olmak için zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün Bahçeyaka Mahallesi’nde bulunan Tarım Ar-Ge ve Yerel Tohum Merkezi’nde gerçekleşen fidan dağıtımı etkinliği Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Muğla Milletvekilleri Burak Erbay, Süleyman Girgin, Mürsel Alban, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, BOTAV Yönetim Kurulu Üyesi ve C-Majör İş’ten Sesler Korosu Kurucusu Recai Çakır, belediye başkan yardımcıları, Karaova muhtarları üreticiler ile vatandaşlar katıldı.

Başkan Aras: “Zeytin mücadelesi yaşamla yok oluş arasındaki mücadeledir”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras; dedelerimizden, ninelerimizden miras kalan zeytin ağaçlarını korumak için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Ortaya koyduğumuz hedef açısından çok önemli bir gün daha yaşıyoruz. Geçen sene yangında çok zor günler geçirdik. Doğal afetler bizleri etkiliyor. Ama asıl afet insan eli ile yapılan afetler. Biz yaşamı savunuyor. Biz bunları dedelerimiz, ninelerimiz sırtlarında taşıdıkları tenekeler ile sularken bu zeytinleri şimdi oraları maden sahalarına açıyorlar. Bunlar bizim ortak yaşam alanlarımız, kamusal alanlarımız. Biz yerel yönetim olarak küçük küçükte olsa adımlar atıyoruz, fideler dağıtıyoruz. Doğamızın korunması için ormanlarımızda, tarlalarımızda mücadeleler veriyoruz. Bu mücadeleyi bırakmayacağız. Bu, yaşamla yok oluş arasındaki mücadeledir. Karaovamız çok önemli bizim için. Siz üretim yapın, burada üretelim. Belediye olarak biz alım garantisi veriyoruz. Üretimimizi arttıralım, burada üretip burada tüketelim, ailemize, çocuklarımıza güzel bir gelecek sağlayalım.” dedi.

CHP’li Özel ve Ağbaba: “Zeytine sahip çıkan Başkan Aras’la gurur duyuyoruz.”

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel “Muğla’nın ve Bodrum’un güzel insanları, bugün burada Ayşe ablamızın dediği gibi hem Bodrum’u, bütün Bodrumluları, başkanımızı çok seviyoruz ve yapmış oldukları tüm çalışmaların arkasındayız. Burada bir emekçimiz kendi yazdığı zeytin şiirini okudu. Gerçekten kalbinden hisseden, zeytini, doğayı, çevreyi, yaşadığı yeri, en derinden seven birinin yazabileceği bir şiiri yazmış değerli emekçimiz. Kendisini tebrik ediyorum, yüreğine sağlık. İnsanların zeytinleri yok etmesine, bir imza ile zeytinliklerin madenlere açılmasına ve bütün kutsal kitaplarda adı geçen zeytinin insan hayatı açısından önemli olan, doğanın bize bahşettiği en önemli bitkinin, ağacın korunması ile ilgili bütün toplumu duyarlılığa davet ediyorum. Burada verdikleri emekler için Başkanımız Ahmet Aras’a, BOTAV’ a ve C-Majör’e teşekkür ediyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise “Başkanımız Ahmet Aras’la gurur duyuyoruz. Sağ olsun burada hem yeşili korumaya çalışıyor hem Bodrum’un doğru kentleşmesi için uğraş veriyor. Öncelikle onu kutlamak istiyorum. Çok büyük yangın geçirdik. Şimdi yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bir daha Bodrum’un bu bölgenin yanmamasını, bir daha ateş düşememesini diliyoruz. Zeytin olmazsa Bodrum’da olmaz, Muğla’da olmaz. Zeytin Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden birisi. Mutlaka korunması lazım, maden adı altında yok edilmemesi lazım. Zeytine sahip çıkacağız. Önünüzde siper olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Recai Çakır’dan Aras’a teşekkür

Programda C-Majör İş adına konuşan Recai Çakır ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“BOTAV ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek için iş insanlarımızdan kurduğumuz C-Majör İş’ler Sesler Koromuz ile birlikte yangında zarar gören üreticilerimize destek vermek amacı ile bir proje gerçekleştirmek istedik. Orman köylümüze destek vermek amacı ile bu etkinliği düzenlemek istedik. İnşallah bundan sonra böyle yangınlar olmasın. Biz bir bütünüz, tarımla beraber turizm yapıyoruz. Çiftçimizin ürettiklerini kullanıyoruz. Türkiye’nin bacasız sanayisidir turizm, Bodrum’da bunların en gözde şehirlerinden bir tanesidir. Bugüne kadar emek veren ve bize destek olan başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”

Daha sonra konuşan ve 3 yıldır üreticinin yanında olduklarını dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ise şunları söyledi:

“Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü olarak 3 yıldır üreticimizin başından sonuna kadar hep yanında olduk. Başkanımız Ahmet Aras’ın öncülüğünde bugüne kadar yangında zarar gören üreticilerimizin tarımsal nitelikli arazilerinde 23 bin keçiboynuzu fidesi daha öncesinde 12 bin zeytin fidesi bugünde burada ise 3 bin 500 yüz zeytin fidesini dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bunun yanında Nisan ayının ikinci haftasında dağıtacağımız 650 bin yazlık ve kışlık fideyi ağır ekonomik koşullar altında ezilen üreticilerimize bir nebze olsun katkı sağlamak adına hibesini gerçekleştirmiş olacağız. 2-5 yaş arasındaki ihtiyaç sahibi olan çocuklarımızın süt ihtiyacını karşılamak üzere halk sütümüz yine Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü uhdesinde gerçekleştirilecektir.”

Üretici Ayşe Bahar: “Ormanlarda dikim olan bir yere Başkan’ımızın adı verilsin.”

Zeytin fidanı dağıtımı programında konuşan, Mazı Mahallesinde yangından en fazla zarar gören üretici Ayşe Bahar, konuşmasında:

“Yangın felaketinde ciğerlerimiz yandı nefesimiz yandı ama ilk günden bu yana başkanımız hep yanımızdaydı. Hiçbir zaman bizleri yalnız bırakmadı. Bütün zeytin ağaç fidanını, harnup fidanını, her şeyimizi karşılıyor. Ormanlarda dikim olan bir yere adının verilmesini istiyoruz.” dedi.

Programda; Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü çalışanlarından Şeref Serin zeytin ağacı için kendi yazdığı şiiri okudu.

Konuşmaların ardından, konuşmacılar tarafından yangında zarar gören üreticilere zeytin fidanı dağıtımı yapıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.