TAŞIMA SEKTÖRÜNE DESTEK VERMEYEN İKTİDAR TOPU BELEDİYELERE ATTI

TAŞIMA SEKTÖRÜNE DESTEK VERMEYEN İKTİDAR TOPU BELEDİYELERE ATTI

CHP Muğla Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin komisyonda yaptığı konuşmada ‘’yasa kapsamında belediyelere herhangi bir ek bütçe kapsamında destek verilmeyerek maddi tüm yük belediyelerin üzerine bırakmaktadır’’ dedi.

TAŞIMA SEKTÖRÜNE DESTEK VERMEYEN İKTİDAR TOPU BELEDİYELERE ATTI

22.12.2021 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasaya göre 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7'nci maddesinde büyükşehir belediyelerinin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanacaklara ilişkin taşıma birlik ve kooperatiflerine gelir desteği ödenmesi yönünde düzenleme yapıldı.

CHP Muğla Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Süleyman Girgin komisyonda yaptığı konuşmada ‘’yasa kapsamında belediyelere herhangi bir ek bütçe kapsamında destek verilmeyerek maddi tüm yük belediyelerin üzerine bırakmaktadır’’ dedi.

ARTAN GİDERLER VE YETERSİZ GELİR DESTEĞİ İLE ULAŞIM SEKTÖRÜ ZORLANIYOR

Girgin konuşmasında şunları söyledi: Mevcut yasal düzenlemeler göre, ücretsiz seyahat yükümlülüğü bulunan ve belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılmaktadır. Bu çerçevede, gelir desteği ödemesinden yararlanacak olan işletmecilere taşınan yolcu sayısına bakılmaksızın araç başına 1.000 TL civarında bir gelir desteği ödemesi yapıldığı görülmektedir.

MASRAFLAR ARTIYOR AMA ARAÇ BAŞI ÖDEME HALÂ AYNI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca "gelir desteği" adı altında özel taşımacılara ödenen bu ücretler, son dönemde yaşanan akaryakıt ve amortisman giderlerindeki artışlar sebebiyle ücretsiz taşınmakta olan bireylerin toplu taşıma araçları üzerinde meydana getirdiği yükü karşılayamaz bir seviyeye ulaşmış, ulaştırma alanındaki yaşanan fiyat değişim oraları, asgari ücret, araç muayene bedeli, motorin birim fiyatı, sigorta, kasko, araçların bakım ve onarımları ile yedek parçalardaki fiyat artışı, işçilik giderleri, motorlu taşıtlar vergisindeki yaşanan artışlar ve yıllık enflasyon artışı göz önüne alındığında şoför esnaflara verilen gelir desteğini sürdürülebilir olmaktan uzak bir duruma taşımıştır.

EK DESTEK ALMADAN TAŞIMA HİZMETİ SÜRDÜRMEK İMKANSIZ HALE GELDİ

Sadece yasal bir düzenleme yapılarak bütçe aktarımı yapılmadan mevcut bütçeler ile belediyelerin taşımacılığı destekleyebilmesi ve belediyeler denetimindeki taşıma sektörünün de taşıma hizmetini ek bir destek olmaksızın devam ettirebilmesi imkansız bir hal almış durumdadır.

Belediye ve denetimindeki izin veya ruhsat alan taşımacılara ücretsiz ve indirimli yolcu biniş sayılarına göre destekleme yapılmasına yönelik bir modelin uygulamaya geçilmesi gerekmekte olduğu çok açıktır.

ORTAK HAVUZ SİSTEMİ KURULMALI

Taşımacı esnafı, ücretsiz seyahat hakkı bulunan kişilere verdikleri ulaşım hizmetinde mevcut uygulamadan dolayı mağdur olduklarını her fırsatta dile getirmekte, 65 yaş üstü vatandaşlara ve ücretsiz yolculuk hakkı bulunan kişilere verilen hizmette sabit bir fiyattan ziyade, ortak havuz sistemi oluşturularak şoförlerimize taşınan kişi başına ödeme yapılması uygulamasına geçilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Sonuç olarak, şoför esnafı arasındaki gelir adaletsizliğinin önüne geçilmesi için şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın elektronik ücret toplama sistemlerindeki toplam biniş sayılarına göre; özel sektör, belediye ve belediye iştiraklerine ödemelerin yapılmasına yönelik bir modelin geliştirilmesi ve ivedi olarak hayata geçirilmesine yönelik adımların atılması, taşımacılık isteminin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.