“OLDU BİTTİYE GETİRİLEN YATAĞAN YOLU İÇİN MAHKEMEDEN İPTAL KARARI ÇIKTI “

“OLDU BİTTİYE GETİRİLEN YATAĞAN YOLU İÇİN MAHKEMEDEN İPTAL KARARI ÇIKTI “

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla 3. İdare Mahkemesinin, Muğla Büyükşehir Belediyesinin açtığı davada, 2022/329 sayılı kararı ile “Yatağan Geçiş Yolu” olarak adlandırılan yol için dava konusu işlemlerin iptali kararı verdiğini bildirdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada, 2022/329 sayılı kararı ile “Yatağan Geçiş Yolu” olarak adlandırılan yol için dava konusu işlemlerin iptali kararı verdiğini belirttikten sonra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na çağrıda bulunarak vatandaşları mağdur eden yol için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.

Girgin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

HAYALLER BATTI ÇIKTI GERÇEKLER OLDU BİTTİ

“Garaj önünde battı çıktı yapılacak, trafik akışı güvenli ve rahat bir hale gelirken, bulvar kenarında oluşturulacak modern cepler ile sürücülerin işyerleri önünde kolayca duraklamaları ve alış veriş yapmalarının önü açılacak. İnönü Bulvarı Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak ivedilikle ticarete açılacak” denilerek seçim vaadinde bulunulan yol; “kurum görüşleri alınmadan ulaşım ana planıyla uygunluğu kontrol edilmeden, kentteki günlük yaşam ve kentin olağan kullanımı dikkate alınmadan yapıldı. Kısacası bir oldu bittiyle getirilen proje sonunda maalesef vatandaşlarımız ve esnaflarımız mağdur edilmiştir.

Sayın Bakan en son sorduğumuz soruya da Yatağan Geçiş Yolu için ‘standartlara uygun’ şeklinde cevap vermişti. Mahkeme kararı ile kamu yararı bulunmadığı tescil edilen otobanvari yol için tekrar soruyoruz; vatandaşların mağduriyetini gidermek için çalışmanız var mı?

GÜVENLİ DEĞİL

“Mahkeme, bilirkişi raporuna dayanarak, Yatağan Şehir Geçiş Yolu Projesi uygulaması sonrası oluşan durum mevcut imar planlarına ve dolayısıyla uygulamalara aykırıdır,can ve mal güvenliği yönünden gerekli düzenleme ve işaretlemeler yapılmamıştır, güvensiz, trafik güvenliğini tehlikeye sokan kavşak düzenlemeleri mevcuttur, güvenli yaya geçitleri yoktur, karayoluna yapılabilecek geçişler nedeniyle trafik düzeni ve güvenliğinin olumsuz etkilenmesi gibi temel gerekçelerin yanında başka gerekçeler de sayarak Yatağan Geçiş Yolu’nun şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, planlama esasları ve kamu yararına uygun olmadığı sonucuna varıyor.

Mahkeme kararının gerekçesinde özellikle, projenin ilgili belediyelerle koordineli bir şekilde yürütülmemesini de sayıyor.”

STANDARTLARA UYGUN OLMADIĞI TESCİLLENDİ

“Başından beri bu projedeki eksiklikleri belirttik. Soru önergeleri verdik, Bütçe görüşmelerinde Bakan’a doğrudan sorduk. Ulaşım ana planıyla uygunluğu kontrol edilmesini, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile koordineli yapılmasını, kentteki günlük yaşam ve kentin olağan kullanımının dikkate alınmasını talep ettik.

Yapıldı mı? Hayır… Üstelik Bakanlık ‘standartlara uygun’ diyerek vatandaşların itirazlarını yok saydı.

Hatta, kimsenin istemeyeceği kazalarla karşılaştık ve karşılaşıyoruz.

Şimdi mahkeme bütün itirazlarımızın doğruluğunu tescilledi. Ne olurdu en başından sesimize kulak verseydiniz de, acı olaylar yaşamasaydık.”

REVİZE PROJE ACİLEN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR

“Bakanlıktan talebimiz yolun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte koordinasyonlu olarak yeniden revize edilmesidir.

Hem esnafın hem de halkın mağduriyetlerini giderebilmek için “en kısa zamanda en hızlı ne yapabiliriz, nasıl çözüm üretebiliriz” şeklinde bir anlayışla birlikte ortak paydada buluşulması ve gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir.

Mevcut projenin daha faza vatandaşlarımızın mağduriyetini artırmadan, daha modern ve ihtiyaçlara cevap veren, yerel yönetimlerimizin de içinde bulunduğu bir süreç ile mahkeme kararındaki tüm hususları karşılayacak şekilde revize proje hayata geçirilmelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.