MUĞLA İYİ PARTİLİ VEKİL ERGUN’DAN ELEKTRİK İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

MUĞLA İYİ PARTİLİ VEKİL ERGUN’DAN ELEKTRİK İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in cevaplaması amacıyla TBMM'ye 4 maddelik bir soru önergesi verdi.

Meclise verdiği önerge hakkında konuşan Metin Ergun, "Muğla başta olmak üzere, Türkiye'nin dört bir tarafında turizm imarlı araziler üzerinde mesken olarak kullanılan konutların elektrik enerjisi tüketiminin fiyatlandırması, ticarethanelere ve turistik tesislere uygulanan tarife üzerinden yapılmaktadır. Hal böyle olunca, bu durumdaki vatandaşlarımız, normal konutlarda tüketilen elektriğe ödenen ücretten çok daha yüksek bir ücret ödemek durumunda kalmaktadırlar. Son aylarda çeşitli sebeplerle elektrik enerjisi fiyatlarındaki yüksek artışlar özellikle bu sıkıntının muhatabı olan vatandaşlarımız açısından artık kabul edilebilir düzeyi aşmış, sürdürülebilir olmaktan çıkmış ve vatandaşlarımızın haklı şekilde tepki göstermesine neden olmuştur. Dolayısıyla, turizm imarlı arazilerini mesken amaçlı kullanan vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları yüksek elektrik faturaları konusunda içinde bulundukları sıkıntının giderilmesi elzem hale gelmiştir" dedi.

Metin Ergun'un Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in cevaplaması amacıyla meclise verdiği önerge şu sorulardan oluştu,"Turizm imarlı arazileri mesken olarak kullandıkları halde, elektrik faturalarını ticarethane tarifesi üzerinden ödeyen vatandaşlarımızın yüksek elektrik faturaları altında ezilmemesi için Bakanlığınızın bugüne kadar yapmış olduğu herhangi bir çalışması var mıdır? Bu durumdaki vatandaşlarımızın mesken olarak kullandıkları arazileri mesken olarak kullanıp kullanmadıklarının tespit edilmesi ve elektrik tüketimlerinin mesken tarifesine göre fiyatlandırılması konusunda Bakanlığınız önümüzdeki dönemde hangi adımları atacaktır? Türkiye genelinde söz konusu sıkıntının muhatabı olan hane sayısı kaçtır? Muğla genelinde söz konusu sıkıntının muhatabı olan hane sayısı kaçtır?"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.