TÜRK DENİZ KUVVETLERİ NATOYA BAĞLI DENİZLERİ KOMUTA EDECEK

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ NATOYA BAĞLI DENİZLERİ KOMUTA EDECEK

Muğla’nın Marmaris ilçesi Aksaz Deniz Komutanlığında yapılan toplantı ile Sancak ve Karargah gemisi TCG Sancaktar gemisinde faaliyetler basın mensuplarına anlatıldı.

Türk Deniz Kuvvetleri (TURMARFOR) 1 Ocak 2023 tarihinden 31 Aralık 2023 tarihine kadar Nato Mukabele kuvveti Deniz Unsur komutanlığı görevi icra edecek. İçlerinde Türkiye’nin de olduğu 5 ülkenin her yıl dönüşümlü olarak icra ettiği bu görevin sırası bu yıl Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, İngiltere Deniz Kuvvetleri Komutanlığından devredilmesine ilişkin görev tanımları ve bilgiler vermek için düzenlenen basın toplası düzenledi. Muğla’nın Marmaris ilçesi Aksaz Deniz Komutanlığında yapılan toplantı ile Sancak ve Karargah gemisi TCG Sancaktar gemisinde faaliyetler basın mensuplarına anlatıldı.

16 Aralık 2022 tarihinde TURMARFOR, NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanı nöbetini ve NATO Mukabele Kuvveti bayrağını Portsmouth Deniz Üs Komutanlığı, İngiltere'de düzenlenen törenle Birleşik Krallık UKSTRKFOR karargahından teslim almıştı. 31 Aralığa kadar yapılacak görev daha sonra İtalya’ya devredilecek.

1 Ocak-31 Aralık 2023 tarihleri arasında icra yapacağı icra faaliyetleri tanıtımı karargâh gemisi olarak belirlenen TCG Sancaktar’da gerçekleşti. Aksaz Garnizon Komutanı Tuğamiral İbrahim Kurtuluş Sevinç, TURMARFOR Komutanı Tuğamiral Hüseyin Tığlı, TURMARFOR Komutan Yardımcısı Tuğamiral Nesim Eski’nin katıldığı basın toplantısında TURMARFOR Komutanı Tuğamiral Hüseyin Tığlı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Harp Filosu ve TURMARFOR Komutanı Tuğamiral Hüseyin Tığlı, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra NATO’da bu kabiliyette 5 karargah bulunduğunu ve TURMARFOR'un bu 5 karargahtan biri olduğunu belirterek "Böylesine kapsamlı bir harekatı planlayıp koordine edebilen, komuta koordinesini yapabilen geniş bir karargahla TURMARFOR, ülkesine, birikimine ve muhabere edebilme altyapısına sahip büyük bir kuvvet çarpanıdır." dedi.Türkiye’nin bu görevle NATO’ya yapmış olduğu katkının da önemli olduğunu vurgulayan Tığlı, "Türkiye’nin böylesine yetenekli bir karargah yapısını NATO’nun hizmet yapısına vermesi de Türkiye’nin NATO’ya verdiği önemi gösteriyor." şeklinde konuştu.

TURMARFOR Genel Sekreteri Deniz Albay Cüneyt Talayman yaptığı konuşmada TURMARFOR 2023 yılı NATO Mukabele kuvveti deniz unsur komutanlığına ilişkin bilgiler verdi. Verilen bilgilerde Dnz.Albay Talayman ‘’ Nato Yüksek hazırlıklı deniz unsuz komutanlıkları, kriz ve harp durumunda Nato harekatlarına komuta etmek için oluşturulmuştur. Bu karargahlar yüksek hazırlıklı, intikal edebilecek yeteneğe sahip müşterek ve birleşik karargahlardır’’ dedi.

Dnz. Alb.Talayman, yüksek hazırlıklı deniz karargahlarının bir mutabakat muhtırası ile kurulan, NATO'ya gönüllülük esasıyla teklif edilen, NATO standartlarında yüzer komuta platformuna ve komuta kontrol sistemlerine sahip müşterek ve birleşik karargahlar olduğunu ifade ederek bu karargahların da genel olarak MARFOR kısaltmasıyla adlandırıldığını belirtti.

‘TURMARFOR KOMUTANI AYNI ZAMANDA HARP FİLOSU KOMUTANIDIR’

Dnz. Alb.Talayman, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye'nin MARFOR karargahı bulunduğunu anlatarak "Almanya'nın teşkil çalışmaları devam etmektedir. NATO mukabele kuvveti direktifine göre MARFOR'lar tarafından icra edilecek muhtemel görevler, kolektif savunma, toprak bütünlüğünün korunmasına katkı sağlama, barışı destekleme harekatı, ambargo harekatı, doğal harekat yardım harekatı, kritik alt yapının korunması ve güvenlik harekatı ile öncü kuvvet harekatı olarak belirlenmiştir. Türkiye, NATO'ya verdiği önemin ve katkılarının göstergesi olarak TURMAFOR teşkil çalışmalarına 2018 yılında başlamış, 2020 yılında çekirdek kadronun atanmasıyla karargah faaliyetlerine başlamıştır. TURMARFOR Komutanı aynı zamanda Harp Filosu komutanıdır."dedi.

TURMARFOR'da barış, harp ve kriz durumları dikkate alınarak iki aşamalı oluşturulan kadro yapısının barış döneminde 59, kriz, harp döneminde ise 132 kişinin görev yapmasının planlandığını belirten Dnz. Alb.Talayman, TURMARFOR karargahında halihazırda 1 İspanyol ve 1 Romen subayın görev yaptığını bildirdi.

TURMARFOR Komutanlığının NATO Mukabele Kuvveti görevi öncesinde hazırlıkların tamamlanması ve denenmesi maksadıyla sertifikasyon tatbikatlarına iştirak ettiklerini belirten Dnz. Alb.Talayman, "Bu tatbikatlarda NATO tarafından oluşturulan değerlendirme timlerince denetlenmiştir. Bu kapsamda ilk olarak muhabere, iletişim ve bilgi altyapısının yeterliliğinin ve NATO sistemleri ile karşılıklı çalışıla bilirliğinin kontrol edildiği Steadfast Cobalt 22 Tatbikatına katılım sağlanmış, TURMAFOR tatbikatı yüzde 95 üzerinde bir başarı seviyesi ile birincilikle tamamlamıştır." dedi.

‘TÜM SERTİFİKALAR BAŞARI İLE ALINDI’

TURMARFOR'un deniz unsur komutanlığı görevini icra etme yeteneğinin NATO tarafından denetlendiği Dynamic Mariner Mavi Balina 22 Tatbikatının da 11-22 Eylül'de Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde başarı ile icra edildiğini belirten TURMARFOR Genel sekreteri Dnz.Alb. Talayman, "Tatbikatta Türkiye ve müttefik 16 ülkeden yaklaşık 8 bin personel, 50 gemi, 4 denizaltı, 32 uçak, 20 helikopter ve insansız hava araçları katıldı. Tatbikat son yıllarda icra edilen en geniş katılımlı NATO Deniz Tatbikatı olmuştur. TURMAFOR NATO Müttefik Deniz Komutanlığı denetleme timi tarafından tatbikat süresince 191 kıstas çerçevesinde denetlenerek herhangi bir çekince bulunmadan harekâta hazır deniz Unsur Komutanlığı Karargâhı olarak sertifiye edilmiştir. Sertifikasyon sürecinin başarıyla tamamlanmasına müteakip, 15 Aralık 2022'de İngiltere'de icra edilen törenle NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanlığı görevi İngiltere'den teslim alınmıştır." diyerek 2023 yılı NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanlığı hakkında da bilgiler aktaran Talayman, kuvvetin aktivite edilmesi halinde Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Karargâhı Shape Stratejik Seviye Karargah, Müşterek Kuvvet Komutanlığı Napoli Karargahı Operasyonel Seviye Karargah olarak görev yapacağı bilgisini verdi.

TURMARFOR Komutanlığı'nın Kara, Hava, Özel Kuvvetler, KBRN ve Lojistik Unsur Komutanlıkları ile NATO Mukabele Kuvveti görevi ile ilgili "TURMAFOR Komutanlığı 2023 yılı boyunca 3-5 günlük hazırlık durumunda bulunacak. NATO Mukabele Kuvveti aktive edilmesi halinde, Deniz Unsur Komutanlığı görevi üstlenerek, emrine verilecek unsurlar ile kriz bölgesine intikal ederek görevine başlayacak. Sardunya Adası İtalya’da 27 Nisan-14 Mayıs 2023 tarihleri arasında icra edilecek NOBLE JUMP 2023 tatbikatına iştirak edecek." şeklinde konuştu.

Basın toplantısında Yarbay Deniz Çetikli NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (DGMM) ,merkezin, tarihçe, genel bilgiler, misyon ve vizyon, paydaşlar, DGMM faaliyetleri, Türk Deniz Gücü hakkında bilgiler verdi.

TURMARFOR'un sancak gemisi TCG Sancaktar Komutanı Deniz Kurmay Albay Osman Çevik Sancak ve karargah görevi yapan 140 metrelik ve 520 ton yakıt kapasiteli geminin teknik, gücü, kapasitesi ve donanımları hakkında bilgiler verdikten sonra gemiyi basın mensuplarına gezdirdiler.

whatsapp-image-2023-01-20-at-00-29-14-6.jpeg

whatsapp-image-2023-01-20-at-00-29-14-5.jpeg

whatsapp-image-2023-01-20-at-00-29-14-4.jpeg

whatsapp-image-2023-01-20-at-00-29-14-3.jpeg

whatsapp-image-2023-01-20-at-00-29-14-2.jpeg

whatsapp-image-2023-01-20-at-00-29-14-1.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.