RUSÇA DİL KURSUNA KATILAN ÖĞRENCİLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ

RUSÇA DİL KURSUNA KATILAN ÖĞRENCİLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeme içme ve konaklama sektörüne nitelikli çalışan kazandırmak amacıyla düzenlediği Rusça dil eğitimini başarıyla tamamlayan Şefika Pekin Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 32 kız öğrenci sertifikalarını aldı.

Törene katılarak 61 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifika veren Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, bir sonraki Rusça kursuna kendisini de katılacağını belirterek, İngilizcesinin yanında Rusçasını da geliştirmek istediğini belirtti. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise Babadağ’dan gelen gelir arttıkça eğitime daha fazla destek vereceklerini vurgulayarak, “Oda olarak eğitime verdiğimiz destek ve katkılar bizim için en büyük mutluluk.” dedi.

FTSO Likya Salonu’nda 8 Nisan 2022 tarihinde düzenlenen törene, Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Şadiye Ceylan, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, FTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Süreyya Gürol, Şefika Pekin Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Baki Burucu, Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Bölüm Şefi Bingül Uysal, Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Şahsene Gül Suluova, İngilish Time Dil Kursu Rusça Öğretmeni Kemale Yılmaz ve FTSO Genel Sekreteri Avukat Ezgi Kullukçu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şubat ayında açılan ve Şefika Pekin Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sürdürülen 61 saatlik kursu başarıyla tamamlayan öğrencilere katılımcılar tarafından sertifikaları verildi. Kaymakam Balcı, sertifikalarını alan öğrencilerden Rusça konuşmalarını isteyince öğrencilerin heyecanı ve mutluluğu yüzlerine yansıdı. Öğrenciler Kaymakam Balcı’ya Rusça teşekkür ederek sertifikalarını aldı. Başkan Çıralı’nın sertifika dağıtımı sırasında ise öğrenciler, dil kursu için teşekkürlerini dile getirdi. Sertifikaların dağıtımının ardından tüm katılımcılar öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Müdür Baki Burucu, “Öğrencilerimizin koluna altın bilezik takmak istiyoruz”

Törende katılımcılara seslenen Lise Müdürü Baki Burucu, eğitimde işbirliği çerçevesinde Rusça kursu açmak için FTSO’ya geldiklerinde Başkan Çıralı tarafından çok olumlu karşılandıklarını söyledi. Öğrencilerin İngilizce eğitimi olduğunu ancak Rusça’ya da büyük ihtiyaç duyduklarını belirten Müdür Burucu, Rusya’da şuan devam eden özel durumun sonsuza kadar devam etmeyeceğini vurguladı. İlerleyen dönemlerde kursları devam ettirerek öğrencileri akıcı Rusça konuşacak seviyeye getireceklerini inandığını anlatan Müdür Burucu, “Biz Odamızın da eğitimin içinde olmasını istiyoruz. Buradan çıkan öğrencilerimiz Oda üyelerimizin iş yerlerine gidiyor. Meslek lisesiyiz, kız öğrencilerimiz var. Dolu dolu yetişmelerini arzu ediyoruz. Kollarına birer altın bilezik takmak istiyoruz. Onları iş yerlerinde çalışırken gördüğümüzde çok mutlu oluyoruz. Bundan dolayı Osman Çıralı başkanımıza ve Oda Yönetim Kurulu’na çok teşekkür ediyor, işbirliğimizin devamını diliyorum.” dedi.

Başkan Çıralı, “Babadağ’dan gelen gelir arttıkça eğitime fazla destek vereceğiz.”

Rusça dil kursu açmaktan ve alınan sonuçlardan büyük memnuniyet duyduklarını aktaran FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı da FTSO olarak eğitime sürekli destek verdiklerini, bundan sonra da destekleri sürdüreceklerini söyledi. Babadağ Teleferik Projesi ile ilgili şirket kurarken elde edilecek geliri eğitime ve tanıtıma aktarmayı planladıklarını anlatan Başkan Çıralı, “Babadağ’dan gelen gelir arttıkça eğitime daha çok katkı sağlayacağız. FTSO olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde okul yapmakla ilgili de çalışmalarımız var. Konuyu valimize de anlattık. FTSO olarak üyelerimizin de ihtiyaçlarını karşılamak üzere meslek lisesi istiyoruz. Bakanlığımız kabul ederse bu okulu Fethiye’ye kazandıracağız. Şuanda Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’yle de çalışmalar yürütüyoruz. Sertifikalarını dağıttığımız kursumuz ile ilgili okul müdürümüz bize geldi. İngilizce’nin okulda olduğunu belirtip Rusça dil kursuna ihtiyaç duyduklarını belirtti. Biz de hemen kabul ettik. Müdürümüzün mutfakla ilgili de bir talebi var. İnşallah onu da karşılayacağız. FTSO olarak eğitime verdiğimiz destek ve katkılar bizim için en büyük mutluluk. İnşallah kursumuz tüm öğrencilerimize büyük katkılar sağlar.” diye konuştu.

Kaymakam Balcı, “Bir sonraki Rusça kursuna ben de katılacağım.”

Katılımcılara seslenen Fethiye Kaymakamı Alper Balcı ise Dalaman Havalimanı’na geçen yıl 5 milyon turist geldiğini belirterek bu sayının her geçen yıl daha da artacağını söyledi. ‘Hizmet kalitesini arttırmak için biz ne yapabiliriz?’ sorunun cevabının öğrenciler olduğunu vurgulayan Kaymakam Balcı, “Yarın bir gün çalışacaksınız ben de müşteri olarak geleceğim. Hizmet sektörü sunduğunuz hizmetle, konuşmalarınızla, davranışlarınızla mükemmeliyetçiliği gerektiren bir sektör. Rusça kursunu öğrenince çok mutlu oldum. Bu kursun devamını istiyorum çünkü ben de katılacağım. Bu konuda şaka yapmıyorum. Ben de sizlerle birlikte Rusça öğrenmek istiyorum. Sevgili çocuklar bu bir başlangıç bu bir kıvılcım. Lütfen bununla yetinmeyin. Rusçanızı ilerletin. 61 saatlik bir kurs aldınız. Tahminime göre sadece günlük konuşma, yani başlangıç seviyesi eğitimi aldınız. Daha çok ilerletin ve bırakmayın. Ben bu kursu düzenleyen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Çıralı’ya, Odamıza, okul müdürümüze ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Ben de latife yapmıyoruz söz veriyorum geleceğim. İngilizcemin yanında Rusçamı da ilerletmek istiyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.