ORMANCILIK HAFTASINDA FİDAN DİKTİLER

ORMANCILIK HAFTASINDA FİDAN DİKTİLER

21 Mart Ormancılık haftası etkinlikleri kapsamında 400 fidan toprakla buluştu.

Marmaris’te geçtiğimiz yaz çıkan orman yangınlarının ardından yanan alanların temizlik çalışmaları tüm hızı ile sürerken temizlenen alanlara fidan dikim etkinlikleri için Orman Bakanlığının yanı sıra gönüllüler de seferber olmaya devam ediyor.

21 Mart dünya Ormancılık günü etkinlikleri kapsamında Marmaris mezar gediği mevkiin de Marmaris’te yaşayan Siirt Kurtalanlılar’ın kurduğu Yardımlaşma derneği üyelerinin katılımı ile fidan dikim etkinliği yapıldı.

whatsapp-image-2022-03-21-at-19-26-30-5.jpeg

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, Orman İşletme Müdürü Akın Ünler’in de katıldığı etkinlikte ve Siirt Kurtalanlılar Yardımlaşma derneğinden 350 gönüllü karaselvi 400 fidanını toprak ile buluşturdu.

whatsapp-image-2022-03-21-at-19-26-30-1.jpeg

Marmaris Siirt Kurtalanlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Nazmi Baysal ‘’ biz yeni kurulmuş bir derneğiz, çoğumuz çok uzun yıllardır Marmaris’te yaşıyor burayı da memleketimiz olarak görüyoruz. Geçtiğimiz yaz ciğerlerimiz yandı biz de bu özel günde Kaymakamımızın, Orman İşletme Müdürümüzün ve yetkililerin desteği ile bugün burada bir nebze olsa da geleceğimiz için fidan diktik, yarın bize ve çocuklarımıza bir nefes olarak geri döneceğini umut ediyoruz ‘’ şeklinde konuştu.

Fidan dikme etkinliğine katılan gönüllülerden Aylin Piroğlu ‘’ yanan yerler sadece ağaçlar değil bizim ciğerlerimiz yandı. Bir an evvel buralar toparlansın diye biz de katkıda bulunmaya geldik. Böyle projeler devam ettikçe biz de katılmaya devam edeceğiz ‘’ dedi.

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekiplerin daha önceden hazırladıkları dikim alanında, gönüllülere fidanları nasıl dikmeleri gerektiği anlatıldı. Gönüllüler fidanları diktikten sonra tekrar kontrollerini yaparak yanlış dikimleri düzelttiler.

whatsapp-image-2022-03-21-at-19-26-30-2.jpeg

whatsapp-image-2022-03-21-at-19-26-30-6.jpeg

Marmaris Orman İşletme Müdürü Akın Ünler ‘’ 21 Mart Dünya Ormancılık gününde Yazın yanan ormanlarımıza fidan dikmeye devam ediyor. Marmaris’te olan sivil toplum örgütlerinden gelen talepler doğrultusunda bilgiler vererek fidan dikimlerini sağlıyoruz. Yangından sonra zarar gören alanların hızlıca temizlenmesinin ardından 11 Kasımda başlayan Fidan dikme seferberliği devam ediyor. Bugün 400 kara selvi fidanı dikildi, yine ay sonuna kadar fidan dikme etkinlikleri devam edecek daha sonra 11 Kasıma kadar tohumlandırma çalışmaları yapacağız tekrar fidanları dikmeye devam edeceğiz ‘’ şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2022-03-21-at-19-26-30-4.jpeg

21 Mart Ormancılık Haftası kapsamında ilçedeki okullarda Orman Genel Müdürlüğü ile anlaşmalı tiyatro etkinlikleri ve ilköğretim öğrencileri ile birlikte fidan dikim etkinlikleri devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.