ÖĞRENCİLERE VERGİSİZ TELEFON BAŞVURULARI BAŞLADI

ÖĞRENCİLERE VERGİSİZ TELEFON BAŞVURULARI BAŞLADI

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, yükseköğretim öğrencilerinin büyük bir heyecanla beklediği “teknolojik cihaz ve internet desteği" başvurularının başladığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde yükseköğretim öğrencilerine yönelik bir defaya mahsus teknolojik cihaz alımında olanak tanıyacak bir düzenlemenin gelmesiyle başvuruların ne zaman başlayacağı merak konusu olmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yürürlüğe konulan "yükseköğretim öğrencilerine teknolojik cihaz ve internet desteği verilmesi" kararının usul ve esaslarını belirleyen tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı.

Başvuru Şartları Neler?

1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

2- Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması,

3- Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500,00 Türk lirasından az olması,

4- Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması,

5- Satın alınan teknolojik cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması,

6- Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması,

7- Elektronik ortamda düzenlenen faturanın ilgili bölümlerine satın alınan cihazın Bakanlık tarafından talep edilen bilgilerinin yazılmış olması,

8- Satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması

9- Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün olmaması,

10- Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olması.

Peki Öğrenciler Nasıl Başvuru Yapacak?

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Genç Teknoloji Destek" programının hizmete sunulduğu belirtildi. Teknolojik cihaz ve internet desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin, geniş bilgilerin yer aldığı "www.gsbbiz.gsb.gov.tr" adresinden başvuru yapabilecek.

Öğrencilerin ayrıca cep telefonlarından "GSBBiz" uygulamasını indirerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Bakanlığın paylaştığı adreste Genç Teknoloji Destek bölümünde Tablet/Bilgisayar Desteği, Telefon Desteği ve İnternet Desteği olmak üzere 3 bölüm bulunmakta.

Başvuru Sonrası Ne Olacak?

Cihazın faturasında yer alan elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI) esas alınarak fatura tarihinden önce kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilecek.

Başvurular sistem üzerinden değerlendirilmesinin ardından başvuran kişinin şartları uygun değilse başvuru reddedilecek. Eğer başvuru kabul edilirse ilgili elektronik kimlik bilgisi veya bilgileri (IMEI), başvuru sahibinin adına kayıtlı hatlar ile eşleştirilerek Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde tanımlanacak.

S.MUHABİR : FULYA AYBAT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.