MUĞLA ODALARI VE BORSA BAŞKANLARI: “MUĞLA'NIN DOĞASI AÇISINDAN ENDİŞELİYİZ!”

MUĞLA ODALARI VE BORSA BAŞKANLARI: “MUĞLA'NIN DOĞASI AÇISINDAN ENDİŞELİYİZ!”

Borsa ve Oda Başkanları, Muğla'nın doğası açısından alınan karar ve genelgelerden dolayı endişeli olduklarını açıkladı.

Muğla Odaları ve Borsası Başkanları ortak açıklama yaparak, Yatağan yakınlarında yapılması planlanan çimento fabrikası ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 1 Mart 2022 tarihli Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile Muğla’nın doğasına ve verimli zeytinlik alanlarına zarar verileceğine dikkat çekti.

Muğla Odaları ve Borsası Başkanları tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

“Son günlerde ilimiz kamuoyu iki temel gelişme ile meşgul olduğu görülmektedir. Bunlardan ilki Muğla-Yatağan arasına yapılması planlanan ‘çimento fabrikası’ diğeri ise 1 Mart 2022 tarihli ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’tir. Üyelerinin menfaatlerini korumak için var olan Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Muğla Odaları ve Borsası olarak bu iki gelişmeye istinaden bazı görüşlerimizi sunmayı içinde yaşadığımız cennet ilin doğasını korumaya ilişkin toplumsal bir sorumluluk olarak görmekteyiz.

Muğla’nın en fazla ihracat yapılan sektörlerinin başında taş ve madencilik temelli iş kolları gelmektedir. Muğla, rekabetçi mermer işletmeleri ile dünya piyasaları tarafından tanınmakta ve ürünleri talep görmektedir. Muğla’nın ihracatının ithalatından daha fazla olmasına en önemli katkıyı yapan sektörlerin arasında taş ve madencilik temelli iş kolları gelmektedir. Mermer işletmelerinin faaliyetleri sonrası ortaya çıkan mermer artıklarının yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması oldukça önemlidir. Özellikle mermer tozunun çevreye zararları da bilinmektedir. Toprak verimliliğini düşürmekle birlikte yer altı su seviyesine azaltıcı ve kirletici etki yapması bu zararların en önemlileri olarak görülmektedir. Kamuoyunun gündemini işgal eden çimento fabrikası ile bu mermer artıklarını değerlendirileceği gerekçesi ile çimento fabrikasının açılmasının gerekçelendirilmesi konusunda temkinli olunması gerektiğini düşünmekteyiz. Paris iklim anlaşmasına taraf olan bir ülke olarak ve sanayisiz büyüme konusunda da örnek bir il olarak ile kurulacak çimento fabrikasının uzun vadede ilimize ne gibi zararları olacağına ilişkin bilimsel çalışmalar veya tartışmalar yapılmamıştır. Termik santralden bile daha fazla olumsuz çevresel etkileri olabileceği yönünde görüşlerin olduğu bir konu olan çimento fabrikası kurulması konusunun ilimizin doğasını ne derece tehdit edebileceğinin objektif bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Mermer artıklarının değerlendirilmesi gerektiği konusunda hem fikir olmakla birlikte bu artıkların çevreye çok zarar veren bir yöntemle değil çevre dostu yöntemlerle yapılmasını talep etmekteyiz.

Yine ilimiz kamuoyunu meşgul eden ve özellikle zeytinyağı imalatı gerçekleştiren üyelerimizi kaygılandıran bir diğer konu ise elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan madencilik faaliyetlerinin zeytin sahalarında da yürütebilmelerine olanak tanıyan yönetmeliktir. TOBB Muğla Odaları ve Borsa’sı olarak bu yönetmeliğin bir an önce iptal edilmesini talep etmekteyiz. Muğla son yıllarda zeytin üretimi konusundan oldukça önemli gelişme göstermiştir. Ayrıca ilimizde zeytinyağı üretimi ile ilgili çok başarılı işletmeler de söz konusudur. Sektörümüz, Milas zeytinyağının Avrupa Birliği coğrafi işareti alması ile büyük bir ivme yakalanmıştır. Muğla coğrafyasında ayrıca çok büyük sayıda zeytin üretici topluluğu vardır. Zeytin üreticileri ve aileleri için zeytin yetiştiriciliği ve yetiştirdikleri zeytinlerden zeytinyağı elde etmeleri onların ev ekonomilerine en önemli katkı veren faaliyetlerdir. Bununla birlikte elektrik ihtiyacı için madencilik sahalarının zeytinlik sahalarına genişletilmesinin ardından diğer amaçlarla yapılan madencilik faaliyetlerinin de önünü açabilecek bir uygulamadır. Bir kere bu yasa delindi mi devamının geleceği korkusunu haklı olarak yaşamaktayız. Sağlıklı yaşam için en önemli gıdalardan biri olan zeytinin korunmasını hiçbir bahane kabul etmeksizin savunuyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.