MUĞLA GASTRONOMİ GÜNLERİ TOPLANTISI YAPILDI

MUĞLA GASTRONOMİ GÜNLERİ TOPLANTISI YAPILDI

Muğla Gastronomi Buluşmaları Vali Orhan Tavlı'nın da katılımı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde yapılan toplantı ile başladı.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle öne çıkan Muğla’nın zengin mutfak mirasına sahip çıkılması ve Muğla gastronomisinin hak ettiği yere gelmesi için Muğla Valiliği himayesinde düzenlenen Muğla Gastronomi Buluşmalarının ilki Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında yapıldı.

Yapılan alt yapı üst yapı ve tanıtım çalışmalarıyla Muğla’nın dört mevsim turizm hedefine emin adımlarla ilerlediğini ve turizm çeşitliliğinde ülkemizin en önde gelen şehri olduğunu belirten Vali Orhan Tavlı Günümüzde “deniz-kum-güneş” gibi klasik tatil anlayışının yanında bir şehrin mutfak kültürünü tanımak, tarihi dokusunu keşfetmek ve şehir ile bütünleşen mutfak unsurlarını deneyimleme gibi nedenlerle gastronomi turizminin, doğa turizmi, spor turizmi, yat turizmi, eko turizm ve agro turizm gibi alternatif turizm çeşitleriyle birlikte daha fazla tercih edildiğini söyledi.

Doğasıyla ve iklimiyle bolluğun ve bereketin coğrafyası olan Muğla’nın asırlık tariflerden oluşan zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu belirten Vali Orhan Tavlı her tarifin içinde nice güzel tat lezzet ve aromanın yanında geçmişin izlerini taşıyan hikayeleri de barındırdığını, güçlü toplum yapımızın zemininde büyük sofraları, paylaşmayı ve dayanışmayı bir yaşam biçimi olarak öğütleyen geleneksel mutfak kültürümüzün olduğunu söyledi.

Kültürümüzde yemeğin karın doyurmanın çok ötesinde bir anlamı olduğunu vurgulayan Vali Orhan Tavlı Aşında tuz ve şeker kadar duygu ve kültür de olan Muğla Mutfağının aynı zamanda eşsiz bir şifa kaynağı olduğunu belirtti.

Her bölgesi buram buram tarih kokan, antik çağlardan bu yana Leleg, Karia, Likya, Roma, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı’ya kadar bir çok kadim medeniyetin izlerini taşıyan Muğla mutfağının olağanüstü zenginlikte olduğunu vurgulayan Muğla Valisi Orhan Tavlı, bugüne kadar Muğla mutfağını tanıtarak bu zenginliği ortaya koymak için yapılan çalışmaların daha ileriye taşınacağını, bu çalışmaların koordinasyonunun sağlanması amacıyla Muğla Gastronomi Buluşmalarının düzenlendiğini, ortak akıl ve kolektif hareketle yapılacak çalışmalarla turizmin yükselen yıldızı Muğla’nın Gastronomi alanında da hak ettiği yere geleceğini ifade etti.

Muğla gastronomisinin hak ettiği yere ulaşması için yapılacak çalışmaların bir çatı altında koordinasyon içinde yapılmasının kararlaştırıldığı Muğla gastronomi buluşmalarının ilki katılımcıların önerilerini sunmaları ve yapılan istişarelerin ardından sona erdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde yapılan toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcıları Mehmet Suphi Olcay, Baha Başçelik, Ayhan Yazgan, Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Cafer Topaloğlu, Marmaris Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ekrem Ayan, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Burak Mülayim, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Şaban Kargigioğlu, Muğla M.Y.O. Aşçılık Programı Öğr. Gör. Adnan Acar, Marmaris Turizm MYO Aşçılık Programı Öğr. Gör. Erhan İşlek, Ortaca MYO Aşçılık Programı Selma Atabey, Milas MYO Aşçılık Programı Öğr. Gör. İsmail Ertopçu, Datça MYO Aşçılık Programı Öğr. Gör. Ümit Karadağ, Dr. Öğr. Üyesi Özer Şahin, Öğr. Gör. Yusuf Yiğit, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, Fethiye Ticaret Odası Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Orhan Dinç, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Süleyman Mutlu Ayhan, Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Halil Bağlı, Milas Ticaret Odası Başkanı Reşit Özer, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Mustafa Deliveli, Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Türkiye Aşçılar Federasyonu Basın Yayın Kurulu Üyesi Mustafa Polat, Türkiye Aşçılar Federasyonu Ege Bölge Başkanı Mustafa Demirer, Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı ve Tekne Aşçıları Derneği Başkanı Taner Kökten, Muğla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Timur Kocabıçak, Muğla Gastronomi Yeme İçme Eğlence İşletmeleri Derneği Başkanı Mahmut Kaytantaş, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, Bodrum Profesyonel Otelciler Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Bodrum Gastronomi Pastacılar Derneği Başkanı Şenay Gündüz, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Yücel Okutur, Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği Başkanı Çetin Deniz, Şef Mavi Fethiye Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Onur Aslan, Muğla Emek Benim Kadın Derneğinden Nahide Uçar, Slow food Muğla Temsilcisi Gürkan Tetik, Nazar Unlu Mamuller AŞ’den Mehtap Şeniz Çahan, Akyaka Halil’in Yeri Restourant İşletmecisi Ali Şahin, Anadolu Catering İşletmecisi Mehmet Karataş, GEMAD Onursal Başkanı Yaşar Bayar, Alabi Restourant Şef Aşçısı Fethullah Alttekin Muğla Gastronomi Eğitimcileri Derneğinden Nil Bahar Bircan, Marmaris Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneğinden Murat Şakı, Muğla Mutfak Atölyesinden Selda Soydan, Gastro Muğla Platformundan Yusuf Tezcan katıldı.

2.jpeg3.jpeg4.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.