MARMARİS'TE AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

MARMARİS'TE AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

“5 Nisan Avukat Günü” kapsamında Marmaris Barosu’na bağlı avukatlar Büyük Önder Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumu yaptı. Törene Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk katıldı.

“5 Nisan Avukat Günü” kapsamında Marmaris Barosu’na bağlı avukatlar Atatürk Anıtı önünde cübbelerini giyerek bir araya geldi. Kutlamaya Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk’de katıldı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler adına bir dakika saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. Marmaris Baro Temsilcisi Reha Ulugergerli meslektaşıyla birlikte Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yaptı. Günün anlam ve önemine dair konuşmasını yapan Marmaris Baro Temsilcisi Reha Ulugergerli adalet vurgusu yaptı. İnsanın kutsal yaşam hakkını kendisine dert, adalet arayışını bir çaba, hukukun üstünlüğünü hedef edinmiş, savunmanın, hukuk devleti ve demokrasinin yılmaz savunucusu değerli meslektaşlarım, avukat arkadaşlarım cümleleriyle sözlerini ifade eden Ulugergerli şunları dile getirdi. “Basınımızın çok değerli temsilcileri,Bize üzerinde avukatlık yapabileceğimiz bir vatan ve cumhuriyet bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatan için canından olan aziz şehitlerimize ve gazilerimize, hukuk mücadelesinde yaşamını yitiren üstatlarımıza bir kez daha minnet, rahmet ve saygılarımızı ifade ediyoruz. Bugün 5 Nisan Avukatlar günü,Böylesi özel günlerde, genellikle mesleğin her geçen gün derinleşen sorunlarından ve bu sorunların çözüm yollarından bahsedilir.Aslında bu hepimiz tarafından yakınen bilinen sorun ve çözüm yollarının kamuoyuna aktarılması ve bir kez daha tekrarlanması demektir.Ben burada bu sorunları bir kez daha tek tek sayıp sizleri zaten bildiğiniz ve hatta yaşamakta olduğunuz bu sorunlarla boğmak istemiyorum.Ancak şunun herkes tarafından bilinmesinde fayda görüyor ve bu nedenle de ifade etmek istiyorum.Avukatlar, halkın adalet arayışının birincil ve en kolay ulaşılabilir olan yerindedirler.Hukuk ve adalet arayan ilk önce ve kolaylıkla avukata ulaşır.Bu nedenle Avukat, hak ve adalet arayışını kendisi için değil, kendisine başvuran halk için yapmaktadır.Hak aramada avukatların etkin ve yetkili kılınması, bu konudaki sorunların ortadan kaldırılması, avukat için değil, halkın adalet erişimi için gereklidir.

Halkı için adalet dağıtmak arzusunda olan herkes, avukatların halk için adalet arayıcısı olduğunu bilmeli ve ona göre düzenlemeler yaparak, ona uygun davranışları benimsemelidirler.Unutulmamalıdır ki, avukatın sesi kesilirse, halkın nefesi kesilir.Sizlerle paylaşmak istediğim bir başka konu daha var. Bir yurttaş, bir hukukçu, bir avukat, bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak içimi yakan, üzen ve asla böyle olmamalı diye haykırmama neden olan bir gözlemimi aktarmak istiyorum. Ülke hukukumuz için ne yazık ki çok üzüntü verici bir mizahi yazı okudum.Hani hep derler ya, izahı olmayanın mizahı olur diye. İşte o türden ve ülke hukukumuz için öyle yazılmış bir yazıydı.Okuduğum bu duvara asılı yazıda;“ Bu Ülkede ASGARİ ADALET uygulanmaktadır. ” yazıyordu.Okudum, okudum ve bir daha okudum.Her okuduğumda içim biraz daha fazla acıdı. Olmamalı, insanımızın böyle düşünmesine neden olunmamalıydı.Biz ne yapıyor ya da neyi yapmıyoruz da insanımızın böyle düşünmesine neden oluyorduk. Bunu yapanın buna hakkı var mıydı. Adaletin asgarisi olur mu ? bununla insanımızın mutluluğu sağlanabilir miydi diye sordum kendi kendime.Elbette olmaz, elbette adalet asgari bir dağıtım içine sıkıştırılamazdı. Bu inanışı, bu anlayışı derhal değiştirmek , insanımızın mutluluğuna adalet katmak zorundayız.Adalet halktan kıskanılan değil, halka dağıtılan bir hizmet olmalıdır.Bunu sağlamak için duyurulan ve fakat hiçbir yeterli somut adıma dönüştürülmeyen “ Yargı Reformunun ” derhal hayata geçirilmesi gerekiyor.Bizler ve sesimizi duyan her bir adalet sağlayıcısının ise hemen ve ivedi olarak en azından kendi çalışmalarında adaleti tam ve eksiksiz sağlamak için çaba sarfetmesi gerekiyor .Biz herkes için adalet,Adaletin AZAMİSİNİ bekliyoruz.İnsanca yaşamanın, insana saygının kaynağı olan ADALETİ bekliyoruz.Adalete giden yolların açılmasını, insanımızın adaletle buluşmasını bekliyoruz.Biz bu 5 Nisan’da da ADALET BEKLİYORUZ.ADALET İSTİYORUZ.Günümüz kutlu olsun”.

Konuşma ardından avukatlar ve katılımcılar Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk Anıtı huzurunda hatıra fotoğrafı çektirerek dağıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.