MARMARİS’İN BAŞINA BELA OLAN ÇOCUK SATICILAR İÇİN ÇÖZÜM YOK MU?

MARMARİS’İN BAŞINA BELA OLAN ÇOCUK SATICILAR İÇİN ÇÖZÜM YOK MU?

MARMARİS’te, polis ve bekçiler gece yarısı tartıcılık, hediyelik eşya satışı yapan küçük yaştaki çocuklara göz açtırmıyor. Yakalanan çocuklar tutanakla zabıtaya teslim ediliyor.Para cezası sonrası çocuklar kaldıkları yerden işlerine devam ediyor.

Marmaris’in en işlek caddelerinde görünmeyen zabıtaların asli işlerini yine Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ve bekçiler yapmaya devam ediyor. Özellikle Yat Limanı ve oteller bölgesi olarak bilinen Uzunyalı Mevkii’nde mantar gibi türeyen tartı, hediyelik eşya ile taç satışı yapan küçük çocuklar bekçilerden kaçamıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Yat Limanı’nda devriye gezen bekçiler taç satışı yapan küçük yaştaki çocukları yakaladı. Gece yarısı yakalanan çocuklar tutulan tutanakla zabıta ekiplerine teslim edildi.

BÜYÜK SORUN EL BİRLİĞİ İLE ÇÖZÜLMELİ

Aileleri tarafından gece yarılarına kadar alkollü mekânlar çevresinde ellerindeki ürünleri satmak için dolaşan ve yaşları 11-14 arası olan çocukların korunması için çözüm üretilmemesi tepkilere neden oluyor. Geçtiğimiz yıllarda yakalanan çocuklar ilk olarak ailelerine teslim ediliyor 2 ve 3. kez aileler çağrılarak cezai işlem uygulanıyordu. Sorumsuz ailelerden çocuklar alınarak sosyal hizmetler kurumuna teslim ediliyordu. Gelinen noktada çocuklar yakalanarak zabıtaya teslim edilip. Burada 297 lira idari para cezası kesilerek tekrar serbest bırakılıyor. Serbest kalan çocuklar kaldıkları yerden satışlarına devam ediyor. İnsan Hakları Kurulu ve Sosyal Hizmetler Kurumu’nun gece yarısına kadar alkollü mekânlar çevresinde satış yapmasını engellemek için şimdiye kadar bir girişimde bulunulmadığı görüldü. Marmarisliler ve alkollü mekân işletmecileri ile yaptığımız görüşmelerde çarpıcı iddialar ortaya atıldı. Çocukların, kapalı çarşı da dükkânları bulunan işletme sahipleri aileleri tarafından zorla çalıştırıldığını öne süren vatandaşlar, “ Marmaris’in kanayan yaralarının başında hanutçuluk, küçük yaşta çocuk alıştırma ve seyyar satıcılar geliyor. Ne yazık ki şimdiye kadar bu konuda kalıcı bir çözüm üretilemedi. Bu çocuklar, gece 03.00 kadar sokaklarda ellerindeki ürünleri satmak için dolaşıyor. Bazıları işi öyle öğrenmiş ki turistlere satış yapıyor. 20 liraya sattıkları taçları el çabukluğu ile 50 Euro alıyor. Turistler dolandırıldıklarından habersiz aldığı ürene bakıyor. Bu çocukların aileleri var. Her gün aynı çocuklar yakalanıp serbest bırakılıyor ve kaldıkları yerden işlerine devam ediyor. Aileler bir ceza yok diyerek çocuklarını sokağa salıyor. Çocukları ailelerine teslim edildiğinde yeni bir bahane bulmuşlar. “ Ben uyurken evden kaçıyor ne yapabilirim” diyorlar. Yakalamakla bir çözüm olmadığı kesin. Ne Marmaris İnsan Hakları Kurulu ne de Marmaris Sosyal Hizmetler Kurumu ortalarda yok. Marmaris kamu görevlileri bu soruna çözüm bulamayacaklarsa bizler CİMER veya Muğla Valiliğine bildirelim. Bu büyük sorunun çözümü tek polis ve bekçi denetimleriyle olmaz. Tüm kurumlar el vererek koordineli çalışmalıdır” dedi.

20220530-004647.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.