MARMARİS TİCARET ODASI BAŞKANI AYHAN YENİ SEZON İLE İLGİLİ KONUŞTU

MARMARİS TİCARET ODASI BAŞKANI AYHAN YENİ SEZON İLE İLGİLİ KONUŞTU

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan, 2022 sezonu için Marmaris’in hazır olduğunu, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın turizme etkilerini en aza indirmek için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

whatsapp-image-2022-03-31-at-01-25-10-2.jpegTürkiye’nin ve dünyanın gözde turistik kentlerinden Marmaris’te Pandemi ve yangınlar sonrası etkilenen turizm sezonunun ardından Rusya ve Ukrayna savaşı da bacasız sanayi turizm için tehdit oluşturuyordu. Turizmciler ve odalar yabancı misafirlerin tatil tercihlerini Türkiye’de yapmaları için atılımlarda bulunuyor, yurt dışı fuarlara katılarak tanıtım faaliyetlerine ağırlık veriyorlar.

‘Haziran Ayında en yüksek sezon başlayacak’

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan yaşanan son iki yıl ile ilgili ‘’ Marmaris'te öncelikle pandemi, daha sonunda geçtiğimiz yıl yaşadığımız yangın afeti sebebiyle turizmde yüzde 80'e varan bir daralma söz konusuydu. 2022 yılında biz tabii işler yolunda gidecek derken maalesef geçtiğimiz günlerde en önemli iki pazarımız Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren savaş sebebiyle yöremize planlanan yaklaşık 560 bin koltuk iptal edil edildi denilebilir. İngiliz pazarında işler biraz daha yolunda gözüküyor, bu yıl tarihimizdeki en yüksek koltuk artışlarından birisi olan 1 milyon 300 bin civarında bir koltuk ayrılmış durumda. İngiltere pazarıyla ilgili bununla ilgili geçtiğimiz aylarda bir yavaşlama söz konusuydu. Rezervasyonlar da ancak son günlerde bir toparlanma sürecine girerek tekrar yükselişe geçti, Allah kısmet ederse Haziran ayı itibarıyla yüksek sezonumuz başlamış olacak ve İngiltere pazarında ciddi rakamlar yakalayacağımızı ümit ediyoruz’’ şeklinde konuşarak yeni sezon ile ilgili umutlu olduklarını belirtti.

Çok büyük yatırımlar ile dijital tanıtımlara öncelik verdik

MTO Başkanı Ayhan Marmaris turizminin yurtdışında tanıtılması adına bir çok hamle yaptıklarını söyleyerek ‘’Marmaris'te turizmin çeşitlendirilmesi anlamında, pazarların çeşitlendirilmesi anlamında zaten yıllardır odamız hem yurt içi hem yurt dışı fuarlara katılıyor. Tabi bu senenin özelinde de biz Marmaris Ticaret Odası olarak Belediye, Güney Ege Turistik Otelciler Birliği ve Odamız işbirliğinde, Muğla Valiliğimizin desteğiyle İngiltere'de mevcut ayrılan koltukların satılması ve önümüzdeki yıllarda da yine aynı arzın sağlanması ve talebin artırılması hususunda büyük bütçeli bir reklam kampanyasına başlıyoruz. Nisan ayı başında başlayacak olan kampanya Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Dijital platformlarda yapılacak olan reklam bir ı, havayolu ve tur operatörünün işbirliğinde gerçekleşecek. Yaklaşık 10 milyon İngiliz vatandaşına bu sayede ulaşmış olacağız ve Marmaris'e gelen talebin arttırılması hususunda bu şekilde olan çalışmalarımız da devam edecek ‘’ diyerek sadece İngiltere değil tüm ülkelerde tanıtım faaliyetlerinin devam edeceğini belirtti.

Kdv indirimleri için yapılan çalışmalarımız olumlu sonuç verdi

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan Marmaris’in yeni sezona hazırlıklarını tamamladığını belirterek ‘’ Hem konaklama tesisleri, yeme içme tesisleri başta olmak üzere tüm üyelerimiz hazır bir şekilde sezonu bekliyoruz. Özellikle konaklama ve yeme içme tesislerimizi yakından ilgilendiren husus bir süredir KDV'nin indirilmesi hususunda taleplerimiz oluyordu. Bunlar da karşılık buldu şu an tekrar yeme içme ve konaklama tesislerinde temel gıda ürünlerinde de KDV yüzde 1 olarak uygulanmaya devam edecek bu da olumlu bir gelişme ‘’ dedi

Müzik yayın saatleri de normalleşmeli

Başkan Ayhan pandemi döneminin normalleşme sürecine girmesinin ardından müzik yayını yapan işletmelerden gece 00.00 son vermeleri konusunda bir esnetme olması gerekliliğini belirterek ‘’ Malumunuz olduğu üzere artık açık havalarda maske kullanma zorunluluğu kaldırıldı, Hes kodu kontrolü kaldırıldı, yine okullarda sınıf kapatma uygulamaları kaldırıldı. Artık biz de bir an evvel gece 12'den sonra uygulamada olan müzik yasağının kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü biz İngiliz turistlerinin özellikle tatilleri süresince eğlenceye olan düşkünlükleri biliyoruz. Saat 12'de barları kapatıp onların hayal kırıklığına uğramalarını da istemiyoruz. Bir an evvel de bu yasağın kaldırılması hususunda yetkili makamlara ve birliğimize talepte bulunduk olumlu cevabın gelmesini bekliyoruz ‘’ şeklinde konuştu.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan Rusya, Ukrayna savaşının ardından turist sayısında azalma olacak gibi söylentilerin yersiz olduğunu, İskandinav ülkelerinde sadece Marmaris adına fuarlara katılarak ilçeyi temsil ettiklerini ve bu fuar ziyaretlerinin olumlu sonuçlarını bu sezon göreceklerini belirterek Danimarka, İsviçre, Finlandiya gibi ülkelerin tatil için ülkemize geleceklerini söyledi. Sırbistan ve Romanya ile de sıcak temaslar halinde bulunduklarını dile getiren Ayhan, bayram tatilleri ile iç pazarımızda da son dakika rezervasyonları ile yine hareketlilik olacağını sözlerine ekledi.

whatsapp-image-2022-03-31-at-01-25-48.jpegwhatsapp-image-2022-03-31-at-01-25-28.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.