MARMARİS AKUT HALAT YARDIMIYLA YAMAÇLARA FİDAN DİKTİ

MARMARİS AKUT HALAT YARDIMIYLA YAMAÇLARA FİDAN DİKTİ

Geçtiğimiz yaz yaşanan yangında 13 bin 650 hektar orman alanı yanan Marmaris’te yeniden ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Marmaris Belediyesi de bu çalışma kapsamında dik yamaçlarda AKUT üyeleriyle birlikte fidan dikti.

Marmaris’te geçtiğimiz yaz meydana gelen orman yangınında bitki örtüsünü kaybeden yerlerde aşırı yağışlar da seller ve toprak kaymalarına yol açmıştı. Marmaris - İçmeler yolu üzerinde meydana gelen erozyon sonucunda istinat duvarı çökmüş ve dik bir yamaç oluşmuştu.

Marmaris Belediyesi bu yamaca Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği ile birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi. Normal yollardan fidan dikiminin zor olduğu yaklaşık 1000 metrekarelik alana bellerine halat bağlayarak çıkan ve aynı zamanda AKUT üyesi de olan belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü çalışanları 30 adet Japon soforası fidanı dikti.

JAPON SOFARASI TÜRÜ FİDAN DİKİLDİ

Halatların bir ucunu üst kısımlardaki ağaçlara bağlayan ve aşağı sarkan iki AKUT gönüllüsü belediye çalışanı fidanların dikileceği alanları kazmalarla kazdı. Ardından fidanları diken gönüllüler kucaklarında taşıdıkları damacanalarla fidanlara can suyunu verdi. Akasya türü ağaçlardan olan Japon soforasının çok hızlı büyüdüğünü, kök yapısıyla toprağa sıkı sıkı tutunduğunu belirten belediye yetkilileri Temmuz – Ağustos’ta açan krem rengi çiçeklerin de arılar için polen deposu olduğunu ifade etti.

KAYBETTİKLERİMİZİN YERİNE BÜYÜYECEKLER

Yangın ardından da seller nedeniyle doğanın dokusunda kayıplar yaşandığını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Yanan alanları tekrar yeşillendirmek için elbirliğiyle çalışmalara devam ediyoruz. Bugün de Marmaris Ağaçlandırma ve Doğa Koruma Derneği ile birlikte heyelan meydana gelen alanda fidan dikimi yaptık. Kaybettiğimiz her ağacın yerine yenisi büyüyene kadar var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

halatlarla-yamaca-fidan-diktiler-3.jpghalatlarla-yamaca-fidan-diktiler-4.jpghalatlarla-yamaca-fidan-diktiler-6.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.