KAMUDA ÇALIŞAN AVUKATLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

KAMUDA ÇALIŞAN AVUKATLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

Muğla Barosu Kamuda çalışan avukatların sorunlarına yönelik çözüm ve şartlarda iyileştirme istekleri ile ilgili Muğla Barosu Başkanı Av.Levent AKGÜN bir bildiri yayınladı.

YARGININ KURUCU UNSURU KONUMUNDAKİ SAVUNMAYI TEMSİL EDEN KAMUDA ÇALIŞAN AVUKATLARIN SORUNLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR!!

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 30/05/2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde ve bu belgenin uygulama takvimi olan İnsan Hakları Eylem Planı’nda, “Kamu Avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik 2 yıl içerisinde iyileştirme yapılacaktır” taahhüdü verilmesine rağmen, yasalaşan 6 ayrı yargı paketinde bu iyileştirmeleri göremediğimiz gibi, 7. yargı paketinde de yer verilmediğini üzülerek görmekteyiz.

Kamu kurumlarının davalarını takip edip, kurumlarına hukuki danışmanlık hizmeti veren Avukatların, mali, sosyal ve özlük hakları yetersizdir. Kamu kurumlarının birbirlerinden, Vekalet ücreti dağılımı, görev sahası ve iş yükü bakımından farklılıkları, adaletsizlikler yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Kamuda çalışan avukat, evrak takipçiliği yapan lisans mezunu memura yakın ücret almakta iken, katbekat sorumluluk üstlenmektedir. Üstelik memur ve büro personeli ihtiyaçları kurumlarınca karşılanmadığından, ekstra emek ve mesai harcamak zorunda bırakılmaktadır.

Devletin hakkının korunmasında çok önemli bir misyon yüklenen meslektaşlarımızın, memur ve yardımcı personel ihtiyaçlarının giderilmemesi, çalışma motivasyonunu önemli ölçüde kırmaktadır. Kendi hakkını almış bir avukatın, Devletin hakkını alma/koruma noktasında daha fazla istek ve çaba göstereceği şüphesizdir.

Avukatlar, kamuda görev alan mühendis, mimar, öğretmen, hemşire vb. nitelikteki kadrolardan, özlük hakları bakımından geridedir. Avukatın farklı mevzuatlar ile (kadrolu, tam zamanlı, kısmi sözleşmeli ) mesleğe alımların gerçekleşmesi, farklı disiplin kurallarına tabi olması, kamu avukatının hukuki statüsü ve çalışma esaslarında zorluk yaratmakta, bu nedenle Avukatın kamu kurumunda kariyer mesleği olarak kabul edilmesini zorunlu kılmaktadır.

Bir kamu avukatının, takip edebileceği yıllık dosya sayısı belirlenerek, kurumlarda bunun dikkate alınmasının sağlanması ve Kamu Kurumlarına avukat alımlarının arttırılması gerektiği ortadadır. Bu durum hem iş yükü altında ezilen meslektaşlarımızı korur, hem de avukatlık hizmetinin nitelikli olarak ifa edilmesine imkan sağlar.

Kamu avukatlarına özel hizmet tazminatı, makam tazminatı hakları verilerek, ekonomik haklarında iyileştirmeler yapılmalı, kazandıkları vekalet ücretinden aldıkları pay arttırılmalıdır.

Bu nedenle kamu avukatlarının haklarının iyileştirmesi için;

  • Kamu avukatlarının kariyer meslek grubuna alınmasını,
  • Makam tazminatı verilmesini,
  • Özel hizmet tazminatının arttırılmasını, mesleğe uygun ek göstergenin verilmesini,
  • Mesleki risk gözetilerek mesleki mesuliyet sigortası yaptırılması ve maaş artışlarının sağlanmasını,
  • Baro aidatlarının kurumları tarafından ödenmesini,
  • Çalışma koşullarının iyileştirilmesini, kısaca verilen sözlerin tutulmasını talep ediyoruz.

Kamuda çalışan avukatların hakkı olan iyileştirmelerin bir an evvel yapılmasını istiyor, Muğla Barosu olarak kamuda çalışan avukatların 'HAKLARININ' takibi ve iyileştirilmesi konusunda, konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Muğla Barosu Başkanı Av.Levent AKGÜN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.