GÖNÜLLÜ ORMAN YANGIN EKİPLERİ İŞ BAŞI EĞİTİMİ YAPTI

GÖNÜLLÜ ORMAN YANGIN EKİPLERİ İŞ BAŞI EĞİTİMİ YAPTI

Muğla Orman Bölge İşletme Müdürlüğü tarafından Orman yangınlarına mücadele de görevli tüm personel ve Orman gönüllülerinin katılımıyla 2022 yılı işbaşı eğitimi Marmaris’te yapıldı.

Geçtiğimiz yaz çıkan orman yangınlarında 9 Bin 52 hektar ormanlık alan yanan Marmaris’te Orman işletme ekipleri ve gönüllü vatandaşlardan oluşan saha ekipleri gerçeği aratmayacak bir tatbikat yaptılar. Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ve Datça Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile her yaz sezonu başında orman yangınlarında zamanında ve doğru müdahaleyi yapmak amacı ile yapılan yangın tatbikatı ve eğitimine 11 Arazöz, 4 su tankeri, 5 ilk müdahele aracı, 1 helikopter ,150 personel ve 70 eğitim almış Marmaris ve Datça’dan gelen orman yangın gönüllüsü katıldı.Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak ile birlikte Marmaris Orman İşletme Müdürü Akın Ünler ve Datça Orman şefleri tatbikat ve eğitim alanında hazır bulundular.

‘Önce İşbaşı Eğitimi verildi sonra yarışma yapıldı’

Marmaris ve Datça Orman İşletme Müdürlükleri yangın söndürme işçileri ve görevlileri yangınla mücadele yöntemleri anlatıldı. Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak tarafından orman yangınlarıyla mücadele iş başı eğitimine katılan Marmaris ve Datça Orman İşletme Müdürlüğü yangın söndürme işçileri ve orman muhafaza memurlarına yangınla mücadele yöntemleri anlatıldı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen eğitimler ile gönüllü vatandaşların yangın çıktığı zaman neler yapacağı, görevli personele hangi konuda yardım edecekleri, saha da ilk yardım ve müdahale konularını kapsıyor. Bölge Müdürü Yasin Yaprak sabah saatlerinde başlayan tatbikat ta gönüllülere yangınlar ve duman renklerine kadar detaylar vererek gönüllüleri ve orman personeline bilgi verdi.İşbaşı eğitimi ve tatbikatta orman işçileri hortum çekme, hızlı söndürme, hortum toplama gibi konularda ekipler olarak birbirleri ile yarıştılar, yarışmada birinci olan ekiplere Takdir belgeleri ve hediyeler verilecek.

‘Yangın bölgesinde yaşıyoruz doğru ve zamanında müdahale edecek ekibimiz var’

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak ‘’Muğla Orman Bölge Müdürlüğü olarak tüm çalışanlarımızla her sene bu işbaşı eğitimlerini yapıyoruz. Buradaki amacımız bugün de Marmaris'te yapıyoruz. Burada toplamda 11 arazöz, 4 su ikmal aracımız ve 150 personelimiz ve bunun yanında da 70 de gönüllü personelimizle beraber bu eğitimler yapıyoruz. Amacımız burada yangına erken ve etkin müdahale sağlamak adına eksiklerimiz varsa eksiklerimizi görmek, bunları tamamlamak ve daha iyiye olmak daha her sene yaptığımız için her senede bunu takip ediyoruz bütün arkadaşlarımızın. Birinci gelenlere de burada ödüllendiriyoruz. Her sene daha da hızlanıyoruz ‘’ şeklinde konuştu.Orman Genel Müdürlüğünün koordine ettiği proje kapsamında gönüllü vatandaşların 3 ay eğitim alarak sertifikalı Orman yangınlarında mücadele ekibinde yer alan Uğur Ersoy ‘’Orman Gönüllü ekibini tamamen gönüllü esaslı kurduk. Üç aylık bir eğitim sürecimiz vardı. Toplamda aşama aşama 75 kişilik bir sayıya ulaştık. Bunun dışında arazide oluşturduğumuz tatbikatlarımız oldu. Yer yer ormanla beraber oluşturduğumuz sistemli eğitim programları hem görsel hem sözel eğitim, müdürlerimizle çok güzel süren bir yangın dönemine hazırlık dönemimiz oldu. Bu tatbikatla da zaten bunu gösterdik. Umarım yangın olmaz, olursa da biz hazırız ‘’ dedi.

whatsapp-image-2022-05-10-at-18-00-01-1.jpegwhatsapp-image-2022-05-10-at-18-00-01-2.jpegwhatsapp-image-2022-05-10-at-18-00-01.jpegwhatsapp-image-2022-05-10-at-18-00-02-4.jpeg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.