“GELECEK İÇİN YELKEN AÇIYORUZ” YOLCULARI MARMARİS’TE

“GELECEK İÇİN YELKEN AÇIYORUZ” YOLCULARI MARMARİS’TE

Dünyayı tehdit eden küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için ‘Gelecek İçin Yelken Açıyoruz’ sloganıyla Artvin'in Hopa ilçesinden Hatay'a kadar gitmeyi planlayan yelkenli ekibinin yeni durağı Marmaris oldu.

whatsapp-image-2022-05-09-at-18-10-45-1.jpeg Ekip, Hopa’dan yanan ormanlara dikilmesi için kendilerine emanet edilen çam kozalakları ve tohumları Marmaris Belediye Bakanı Mehmet Oktay’a teslim etti.

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi seçilen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile Bear Sailing Yelken Takımı, minimum karbon ayak izi hedefiyle 22 Nisan’da Hopa’dan ‘Gelecek için Yelken Açıyoruz’ yolculuğu başlattı. Motor kullanılmadan yalnızca yelkenle gerçekleştirilen tur kapsamında, yelkenli Marmaris’e ulaştı. Yelkenliyi, Atatürk Meydanı’nda Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve Marmarisli yurttaşlar halk oyunları eşliğinde karşıladı.
MARMARİS ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK
İklim krizine dikkat çekmek için İstanbul, Çanakkale ve Çeşme’nin ardından Marmaris’te mola veren yelkenliden ilk olarak Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü indi. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Utku Gümrükçü ve yelkenli mürettebatını hoş geldiniz diyerek çiçeklerle karşıladı. Hopa ve diğer noktalardan getirilen kozalak ve tohumları teslim alan Oktay, “Böyle bir çalışmaya imza attıkları için Çiğli Belediye Başkanımız, sevgili dostum Utku Gümrükçü’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Hakikaten zor bir işi yapıyorlar, yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden böyle bir yolculuk gerçekten farkındalık yaratacak bir çalışma” dedi.
Marmaris’te geçen yaz yaşanan orman yangınlarında Çiğli Belediyesi’nin büyük desteğini gördüklerini söyleyen Oktay, “Şimdi bu yanan yerlerde telafi için de Hopa'dan bu çam kozalaklarını, tohumlarını getirdiler. Marmaris'imizin tekrar o eski güzel yeşil günlerine daha hızlı ulaşması için onlar da bu çorbaya tozlarını atıyorlar. Bu çok anlamlı… Ben tekrar kendilerine çok çok teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.
MARMARİS’İN YARASINA MERHEM OLACAK
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise 17 gündür denizde olduğunu belirterek “Türkiye’nin üç tarafını rüzgar ve güneş enerjisini kullanarak geçiyorlar. Amacımız iklim krizi, küresel ısınma ve su krizine dikkat çekmek. Marmaris’in geçen yıl etkilendiği orman yangını başta olmak üzere seller, yağış rejiminin değişmesinden kaynaklı büyük dolular gibi felaketlerini de sebep olan küresel iklim değişikliğine karşı mücadele çağrısı olarak başlattığımız bir çalışmadır bu. Öte yandan Marmaris’in yaralarına bir nebze de olsa Hopa’dan getirdiğimiz kozalakları ve bin tane tohumu belediye başkanımıza armağan ettik. Bundan sonra da çalışmalarımız bu doğrultuda devam edecek” dedi. Şehit Ahmet Benler İlköğretim okulu öğrencilerinin folklor gösterisi yaptıkları karşılama töreninin ardından tekne Hatay’a doğru tekrar yola çıktı.

whatsapp-image-2022-05-09-at-18-10-45-2.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.