Başkan Aras “ Ekonominin bu kadar zor olduğu bir dönemde turizmcilerimizin yanındayız”

Başkan Aras “ Ekonominin bu kadar zor olduğu bir dönemde turizmcilerimizin yanındayız”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü’yü ziyaret ederek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Aras temizlikten imara, ticaretten su sorunlarına kadar tüm konular hakkında sorulan sorulara yanıt verdi.

“Bayram tatili için çalışmalar yaptık ve bayrama hazırız”

Başkan Aras Kurban Bayramı tatili için hazırlandıklarını belirterek “Ekonominin bu kadar zor olduğu bir dönemde turizmcilerimizin yanındayız. Turizmcinin, esnafın, denizcinin durumu çok iyi durumda değil. Bizler yerel yönetimler olarak onların yanındayız. Kurban Bayramı’nda bölgemiz ciddi nüfusla karşı karşıya kalıyor. Bizler de bu kapsamda tedbirler almaya çalıştık. Özellikle ulaşım, altyapı, kanalizasyon konusunda çalışmalar yaptık ve bayrama hazırız” dedi.


Sözlerine özellikle kurban kesmek isteyen vatandaşlar için Büyükşehir’in hazırlamış olduğu mezbaha tesilerine başvurmalarını vurgulayarak devam eden Aras “Kurban Bayramı’nda kurbanlarını dini vecibelere göre kesmek isteyen vatandaşlarımıziçin mezbaha tesislerimizi hazırladık. Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile hijyenik ortamda kurbanlarını kestirebilirler” sözlerinin ardından yapılan bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu ifade etti.

“Bakanlıklara Kent vergisi alınmasını önerdik”

Başkan Aras belediyelere ekonomik olarak destek olunması gerektiğini bunun içinde Kent Vergisi ve MTV’nin bir kısmının yerel yönetimlere bırakılmasını önerdiklerini ifade ederek “Öncelikle belediyelerimizin ekonomikdurumu salgın döneminden sonra finansal krize girdi. O dönemde birçok şeyden feragat etmek zorunda olan belediyelerin sorunlarını; ekonomik sorunlar, yüksek enflasyon takip etti. Bunun yanı sıra personel maaşlarının da giderek artması borçlanmanın sebeplerinden biri. Bu birkaç belediyeye ait bir şey değil. Tüm Türkiye’deki belediyelerin ortak sorunu. Biz bakanlıklara Kent vergisi alınmasını önerdik.Yani turistin geldiği belediyelere belli bir bütçe ödenmesi. Suyundan çöpüne hizmet verilirken kentin kaynaklarının bedelinin de alınması teklifini sunduk. MTV’nin bir kısmının belediyelere bırakılması da önerilerimizden biri” sözlerini ifade etti.

“Kaçak yapıya beton vermek etik mi”

İmar Affının çıkmayacağını da vurgulayan Başkan Aras “ Kaçak yapılaşma artık benim uzmanlık alanım. Bodrum’da mottomuz kaçak yapıyıengellemekti. Salgın döneminde bu ne yazık ki biraz aksadı fakat mühürleme ve tespitler devam etti. Bununla mücadele etmenin yolu, imar affının çıkmayacağını bakanımızın açıklamasıdır. 2021 yılı 31 Aralık’a kadar yapılan kaçak yapılara elektrik bağlatın diye mevzuat çıkardılar, belediyeler bununla nasıl mücadele edecek? Hiç kimse kaçak yapım legalleşecek ümidinde olmamalı. Aynı zamanda belediyelere kaçak yapıların yıkılması için destek gerekiyor. Beton firmalarına şu mesajı vermek istiyorum. “Kaçak yapıya beton vermek etik mi? Ruhsatı görmediğin yapıya beton vermek ahlaki mi? Kaçak yapı konusunda hep belediyelerin üstüne atılan bu işlerin çok farklı yönleri de var. Bunları da görmek lazım.” dedi.


“Su kritik bir konu”

Su fiyatları ile ilgili gelen soruyu da yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras; “Su konusu kritik bir konu, şu an dünyada en kritik sorun su. Suyu hoyratça kullanamayız. İnsani ihtiyaçlar noktasında su fiyatları ulaşılabilir rakamlar olacaktademiştik. MUSKİ Genel müdürümüz de bunun çalışmasını yapıyor. Suyu fazla kullanan; araba yıkamak, havuz doldurmak, çim sulama işleri gibi alanlarda kullanıldığı takdirde bunun ödemesi yapılmalı.” dedi.


“Gücümüzü birleştiriyoruz”

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü “Şimdi derelerin temizliği ile ilgili şunları söyleyebilirim. Bu dereler Marmaris Belediyesi ait değil kimisi Büyükşehir’e kimisi DSİ’ye ait ama az önce başkanımızın ifade ettiği gibi belediyelerimiz birlikte çalışmakta biz gücümüzü birleştiriyoruz kim nereye yetebiliyorsa önemli olan vatandaşın mutluluğu hizmeti düzgün alabilmesi. O yüzden o yüzden biz dere temizliğini derenin etrafındaki bakımlara başladık ama tabi takdir edersiniz ki bölge bölge ilerlemek zorundayız. Maalesef yılların verdiği bir bakımsızlık var ve bunlar zaman alıyor. Temizleniyor ama vatandaş kirletdikçe tekrar eski haline geri dönüyor burada kullanıma dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.


“Feribotlara Kentkart ile binilecek”

Başkan Aras 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında Fethiye- Marmaris, Marmaris -Fethiye deniz yolu hattının açılacağının müjdesini vererek deniz yolunun da kullanılacağını ifade ederek “ Deniz yolunun açılacağının müjdesini verelim. Yazın kara trafiği çok artıyor biliyorsunuz bu feribot seferlerinin yaz döneminde olması şu anda daha olağan görünüyor ama baktık gerçekten de talep gördü gerçekten ilgi var sonuna kadar gideriz ve 12 ay boyunca yaparız. Feribot’a Kent Kart ile binilecek.” sözleriyle de talep ve isteğe bağlı olarak deniz yolunun 12 ay boyunca devam edebileceğini ifade etti.


“İçmeler de ki gençlik kampı bir ay içinde açılacak”

Başkan Aras “İçmeler gençlik kampı’nın alanındaki kaba inşaat bitmiş durumda. İnşaat değil detaylı ince işler var. Biran önce bitirelim istiyoruzki vatandaşımız biran önce denizden faydalansın. Orada yaz kampları yapacağız çocuklara, gençlere, yelken eğitimleri vereceğiz. Orayla ilgili fikirlerimiz çok güzel bu nedenle biran önce tamamlayıp orayı açmak istiyoruz. Bir ay içerisinde tamamlayıp açılışını yapacağız” sözleriyle gençlik kampının bir ay içerisinde açılacağının müjdesini verdi.


“Turunç bölgemizdeki depolarımıza su ulaştı”

Marmaris Ziyaretinden sonra İçmeler-Bozburun İçme suyu hattının ziyaretini gerçekleştireceğini dile getiren Aras “ biliyorsunuz ki devam ededen İçmeler-Bozburun içme suyu hattı projemiz var ve bugün tam anlamıyla Turunç bölgemizdeki depolarımıza su ulaşmış durumda. Suyun geldiği yerde bir de atık su sorunumuz olacağından MUSKİ ekiplerimiz hızlı bir adımla bu konu hakkında proje hazırlamaktalar” sözlerini ifade etti.

9a336cb6-7c74-4d4d-8a97-e0f7a9b0f1ef.jpeg

c910d129-9aff-474a-83ab-36651b689cd9.jpeg

Muhabir:Yaren Özdemir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.