AK Parti Muğla Milletvekili Gökcan Bayırda kurulacak Çimento Fabrikası ile ilgili basın toplantısı düzenledi

AK Parti Muğla Milletvekili Gökcan Bayırda kurulacak Çimento Fabrikası ile ilgili basın toplantısı düzenledi

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan TBMM Basın Odası’nda Menteşe Belediyesi’nin Bayır’da kurulacak olan çimento fabrikasına ruhsat vermesi hakkında basın toplantısı düzenledi

whatsapp-image-2022-02-16-at-17-49-37.jpeg

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan TBMM Basın Odası’nda Menteşe Belediyesi’nin Bayır’da kurulacak olan çimento fabrikasına ruhsat vermesi hakkında basın toplantısı düzenledi

Milletvekili Gökcan, CHP’li Menteşe Belediyesi’nin Bayır’da kurulacak olan çimento fabrikasına ruhsat vermesi hakkında kamuyunu doğru bilgilendirmek için basın toplantısı yaptığını belirtti.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan basın toplantısında ‘’CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Muğla’nın ve kıymetli hemşerilerimin tepkisine rağmen Menteşe ilçemizde çimento fabrikası kurulması için ruhsat vermiştir. CHP’li belediye başkanı ve milletvekilleri Bakanlığımızı ve Hükümetimizi suçluyorlar. Son olarak da CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ali Öztunç ismimi kullanarak, bizi CHP’yi karalamakla ve samimiyesizlikle suçlamaktadır. Niçin ÇED Raporu verdiniz diye haksız ve mesnetsiz yere bize saldırıyorlar. Kamuoyunu ve hemşerilerimizi yanlış bilgilendiriyorlar. Oysa ki gerçek şudur: ÇED raporu verilmesi, ruhsat verilmesini gerektirmiyor. Bu bir prosedürdür. CHP’li Menteşe Belediyesi ÇED bahanesine sığınıp, ÇED sürenin bitimine 2 gün kala 29 Aralık’ta ruhsat vermiştir. Firma sahibinin talebi üzerine yerinde inceleme yapılarak 19 Ocak 2022 tarihinde mevcut ÇED raporunun geçerli olduğuna dair yazı verilmiştir. Bu yazı, Menteşe Belediyesine değil ilgili firmaya verilmiştir yani Menteşe Belediyesi, Çevre Bakanlığının cevabını dahi beklemeden ruhsat vermiştir ‘’ şeklinde konuştu.

‘’ Önce ruhsatı veriyorlar, Bakanlığın yazısı arkadan geliyor.’’

Milletvekili Gökcan konuşmasının devamında ‘’ ÇED yazısı, ruhsatın verildiği tarihten 20 gün sonradır. Önce ruhsatı veriyorlar, Bakanlığın yazısı arkadan geliyor. Menteşe Belediye Başkanı Sayın Bahattin Gümüş, ruhsatı biz vermesek, zaten Çevre Bakanlığı verecekti diyerek talihsiz bir açıklama yapmıştır. Bırakın niyet okumayı, bırakın Bakanlığımızı suçlamayı.Menteşe Belediye Başkanı, işgüzarlık yapmış ve bilerek, isteyerek çimento fabrikasına ruhsat vermiştir. Sayın Öztunç diyor ki, mevzuat gereği ruhsatı vermek yasal bir zorunluluktu. Biz ruhsatı verdik, Bakanlık ÇED’i iptal etsin diyor, yok öyle bir şey.ÇED, sadece çevresel etki değerlendirmesinden ibaret bir süreçtir. Ruhsatın verilmesine ait yasal bir zorunluluk değildir. Böyle bir Mevzuat yoktur, böyle bir Mahkeme kararı da yoktur ‘’ dedi.

‘’Menteşe Belediye Başkanı ruhsatı verdi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı buna sessiz kaldı.’’

Milletvekili Gökcan ‘’’Menteşe Belediye Başkanı sayın Bahattin Gümüş ruhsatı verdi, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün’de buna sessiz kaldı. Ruhsatı vermeyebilirdi. Üstüne basarak söylüyorum, ÇED kararı yargıya tabidir. Yani ÇED raporu sadece mahkemece iptal edilir ruhsat ise CHP’li Menteşe Belediye Başkanının bir imzası ile iptal edilir. Bize çamur atacağınıza yargı sürecini beklemeyin ruhsatı iptal edin gitsin. Attığınız çamur bize değil, yine size bulaştı. Ama Sayın Öztunç ve arkadaşlarının niyeti üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Biz, 20 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çevreyi korumak için büyük gayret göstermekteyiz ‘’ şeklinde konuşarak ‘’Asıl çevreci biziz, Sayın Öztunç çevre hassasiyeti konusunda eğer samimi ve kararlı ise, bu konuyu Partisinde gündeme taşısın. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve Menteşe Belediye Başkanı ile görüşün verdiğiniz ruhsatı iptal ettirin. Yetki de sizde, sorumluluk da sizde elinizden tutan da yok sözde çevreciliği bırakın ‘’ dedi.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan basın toplantısındaki konuşmasının sonunda ‘’Muğlalı hemşerilerim ve kamuoyu, Çimento fabrikasına ruhsat verilmesi konusunda kimin samimi olduğunu kimin samimi olmadığını çok iyi biliyor. Hemşerilerimizin aklı ile dalga geçmeyi bırakın artık. Yeryüzü cennneti Muğlamızı sözde çevrecilere rağmen koruyoruz ve korumaya da devam edeceğiz.

‘’ diyerek Kıymetli Muğlalı hemşerilerini saygı ile selamladığını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.