GİRGİN: YAŞAMI EVDE ELEKTRİĞE BAĞLI HASTALAR ELEKTRİK FATURASINDAN MUAF TUTULSUN

GİRGİN: YAŞAMI EVDE ELEKTRİĞE BAĞLI HASTALAR ELEKTRİK FATURASINDAN MUAF TUTULSUN

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, evde elektrikli cihazlarla tedavi gören hastaların elektrik faturasından muaf tutulması talebini TBMM Genel Kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na çağrıda bulundu.

Aynı konuda bir de soru önergesi veren Girgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e “Evde elektrikli cihazlarla tedavi gören hastaların elektrik faturalarından muaf tutulması yönünde bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

Girgin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

4.5 MİLYON CİVARINDA HASTA YOĞUN ELEKTRİK KULLANAN TEDAVİ CİHAZI KULLANIYOR

“Türk Toraks Derneği’nin verilerine göre, 4 milyon solunum hastasının en az 600 bini evde cihazları bağlı olarak yaşıyor. Buna ek olarak,Türkiye’de 40 yaş üzeri nüfusun %40’ında KOAH hastalığına rastlandığı ve bu hastaların %15’e yakın kısmının solunum cihazına bağlı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, ALS,MS hastaları da evde tedavilerinde, elektrikli cihazları kullanmak zorundadır. Sonuç olarak, Türkiye’de 4.5 milyon civarında hasta yoğun elektrik kullanan tedavi cihazlarını kullanmak zorundadır.”

MUĞLA’DA 391 KİŞİ SOLUNUM CİHAZI KULLANIYOR. BU AİLELER FATURALARI NASIL ÖDEYECEK?

“Muğla’da Koah- Als- Sma ve trafik kazası gibi nedenlerle, 391 Kişi solunum cihazı olarak bilinen Oksijen Konsantratör kullanıyor.Büyükşehir Belediyesi Evde Bakım Hizmetleri sürekli olarak bu ailelerin yanında.Ancak cihazlar sürekli olarak elektriğe bağlı olarak çalışmakta ve her hastanın evinde ayrıca bir de jeneratör var. Bu cihazlar çok fazla elektrik çekiyor. Elektrik kesilmesi durumunda aileler jeneratörleri devreye sokuyor. Bu aileler bu kadar yüksek elektrik kullanan cihazlarla şişen faturaları nasıl ödeyecek?”

“Elektrik bu aileler için bir nefes demek. “Kendimiz mum ışığında idare edelim yeterki bu cihazlar çalışsın” diye nice fedakarlıklara katlanıyorlar ama yine de kabaran elektrik fatıralarını karşılamakta zorlanıyorlar” diyen Girgin hayatı elektriğin ucunda olan bu insanlara devletin destek olması çağrısında bulundu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Menteşe ilçesinde elektrik cihazına bağlı olarak yaşayan ALS hastası 4 yaşındaki Gurur Yaşar ve ailesini ziyaret ederek yaşadıkları sorunları dinledi.

“BU BİR SOSYAL YARADIR”

Girgin şunları söyledi:

“Elektrik fiyatları, son 4 yılda 5’e katlanmıştır. Bu fahiş zamların elektrikli cihazları kullanmak zorunda olan hastalarımızı mağdur ettiği açıktır. Ayrıca, elektrikte kademeli tarife modeline geçilmesiyle, bu hastalarımızın mağduriyeti katmerlenmiştir. Deyim yerindeyse, kademeli tarife bu aileler için ölüme dönüşmüştür. Bu bir sosyal yaradır. Faturayı ödeyemeyecek durumda olan hastalar hayati tehlike ile karşı karşıya kalmıştır.

Bu nedenle, bu hastaların yaşadığı mesken elektrik faturalarından muaf tutulmalı, bu ailelerden fatura ücreti talep edilmemelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.