“EMEKLİLER İÇİN İNTİBAK VE ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ ÇAĞRISI”

“EMEKLİLER İÇİN İNTİBAK VE ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ ÇAĞRISI”

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, TBMM Genel Kurulu’nda, emekli olanların maaş adaletsizliğinin giderilmesi için intibak yapılması çağrısında bulundu.

“Türkiye’de 8 milyon emekli ve hak sahibi asgari ücretin altında aylık alıyor. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çekilmelidir” diyen Girgin açıklamasında şunları söyledi:

EMEKLİLERİN YÜZDE 80'İ AÇLIK SINIRI ALTINDA MAAŞ ALMAKTADIR

“Emekliler insan onuruna yaraşır ücret istiyor, emekliler intibak istiyor. Bugün emeklilerin yüzde 80'i açlık sınırı altında maaş almaktadır. Geçinmek için otuz beş yıllık alyansını satan, yaşamak için 60 yaşından sonra ikinci bir işte çalışan, barınmak için ekmeğinden, ekmek için sağlığından vazgeçmek zorunda bırakılan emekliler "Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır." diye haykırıyor.

EMEKLİLER ARASINDAKİ ÜCRET UÇURUMU GİDERİLMELİDİR

“İğneden ipliğe zam geldi, nasıl olacak, nasıl edecek, bu insanlar nasıl geçinecek? Emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır. Tüm emeklileri kapsayan bir intibak düzenlemesi acilen yapılmalıdır. Emekliler arasındaki ücret uçurumu giderilmelidir. Çalışılan dönemlerdeki sigorta mevzuat hükümleri esas alınarak karma sisteme göre hesaplanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliğin giderilmesi amacıyla prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır.”

EMEKLİNİN BAYRAM İKRAMİYESİ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇEKİLMELİDİR

Girgin son olarak, “Bu pahalılık cehenneminde emeklimize bir nebze olsun nefes aldıracak bir ikramiye verilmelidir. Şu anda, 5510 sayılı yasanın Ek 18. Maddesine göre, bayramlarda 1100 lira emekli ikramiyesi ödeniyor. 1100 lira kime, neye yetecek? Bizim önerimiz bunun asgari ücret düzeyine çekilmesidir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.