DALAMAN-ÇÖĞMEN KÖYLÜLERİNİN YASAL GÜVENCE TALEBİ MECLİS GÜNDEMİNDE

DALAMAN-ÇÖĞMEN KÖYLÜLERİNİN YASAL GÜVENCE TALEBİ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Muğla Milletvekili, Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çöğmen köylülerinin sorunun kökten çözecek yasal adımların atılmasını beklediğini ifade ederek Tarım ve Orman yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin 21 Nisan 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çöğmen köylülerinin sorunun kökten çözecek yasal adımların atılmasını beklediğini ifade ederek Tarım ve Orman Bakanlığı’nı yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Mart ayındaki Vergi ve Ekonomi Torba yasa görüşmelerinde de konuyu gündeme getirdiğini belirten Girgin, sorunu kökten çözecek önerge verdiklerini ancak reddedildiğini belirterek sadece Dalaman, Menteşe,Köyceğiz ve Ula ilçelerini değil tüm ülkede benzer sorun yaşayan vatandaşların bu konunun çözülmesini beklediklerini belirtti.

İDARE VE MAHKEMELER GEREKSİZ YERE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALIYOR

Girgin, uzmanlardan aldığım görüşe göre ‘’Orman Kadastrosunda şimdiki durumda , mükerrerlik aynı vasıfta yapılmışsa ilk yapılan geçerli, farklı vasıflarda ise müfettiş incelemesine konu olmakta ve çoğunlukla sonuçta mahkemelere gidilmektedir. Oysa kadastro bir bütündür ve TKGM de uygulandığı şekilde orman lehine ya da aleyhine olduğuna bakılmaksızın ikinci yapılan kadastronun yok sayılması gerekmektedir. Bu durumda birçok dava otomatik olarak düşecek, vatandaş , İdare ve mahkemeler gereksiz yere uğraşmak zorunda kalmayacaktır’’ dedi.

KÖYLÜLER İSYAN EDİNCE TEBLİGATLAR DURDURULMUŞTU

Girgin TBMM Genel Kurulu’nda şunları dedi;

Muğla il genelinde tapulaşma çalışmaları 1950 yıllarında büyük oranda yapılmış, yapılan tapulama ve kadastro çalışmaları sonucu devlet tarafından vatandaşlara tapu senetleri dağıtılmış, kimi parsellerde yapılaşma bile tamamlanmıştır.

Günümüzde ise Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman sınırında düzeltme çalışmaları yapılmış, geçmişte oluşan arsa vasıflı imar parseller ve tapular orman alanı içinde bırakılmış ve bu parsellerde vatandaşların mülkiyet hakkı kısıtlanmıştır.

Bu kapsamda Dalaman Çöğmen köylülerine, 21 Ocak’ta atadan kalma 70 yıllık tapulu ev ve arazilerini rızaen terketmelerini isteyen tebligatlar gönderilmiş, köylülerin isyan etmesi sonucu tebligatlar durdurulmuştur.

YASAL DÜZENLEME YAPILMASI ŞART

Vatandaşlarımız, Devletin ‘tapuya güven’ ilkesini zedeleyen, İdare ve mahkemeleri gereksiz yere uğraşmak zorunda bırakan bu sorunun kökten çözecek yasal adımların atılmasını bekliyor. Sorun sadece Dalaman, Menteşe, Köyceğiz ve Ula ilçelerimiz ile sınırlı değil tüm ülke geneline yayılmış bir sorundur.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin anayasanın 35'nci maddesi ile korunan mülkiyet hakkına aykırı olan ve Devlette devamlılığın esas olduğu ilkesi ile örtüşmeyen bu uygulamanın yasal olarak çözülmesi için sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.