CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET YARIŞMASINDAN ÖNEMLİ DUYURU

CUMHURBAŞKANLIĞI BİSİKLET YARIŞMASINDAN ÖNEMLİ DUYURU

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun (Tour Of Türkiye) altıncı gününde de sporcular büyük bir mücadele içindeydiler. İlk kez aynı sporcunun Turkuaz Mayo’yu taşıması (Eduardo Sepulveda) yarışın en dikkat çeken tarafıydı

1915 Çanakkale Köprüsü’nü ilk kez geçen bisikletçiler daha sonra sahil tarafını takip ederek Kabatepe Kavşağı’ndan sapan bisikletçiler finişe odaklandı. 204.6 kilometrelik Edremit-Eceabat etabını Lotto Soudal Takımı’nın Avustralya’lı sporcusu Alexander Caleb Ewan 4 saat 54 dakika ile 57. Piyade Alay’ın önünde finişi gören ilk sporcu oldu. Böylece tur boyunca etap kazanan 4’üncü Avustralya’lı sporcu oldu.

VE START VERİLDİ

156 sporcu Balıkesir Vali Yardımcısı İrfan Demiröz ve Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaşı’nın damalı bayrağı sallamasıyla birlikte Edremit-Eceabat etabı için büyük bir mücadelenin içine girdiler. Elbette gözler Genel Ferdi Klasman’da aralarında çok az zaman farkı olan bisikletçilere çevrildi. İki mayo (Turkuaz ve Kırmızı) sahibi Eduardo Sepulveda, Patrick Bevin, Sam Bennett, Jasper Philipsen yakın takibe alınan bisikletçilerdi.

SAYAR YİNE DOKUZUNCU SIRADA BAŞLADI

Genel Ferdi Klasman’da büyük bir başarı göstererek dokuzuncu sıraya kadar yükselen Sakarya Takımı’nın sporcusu Mustafa Sayar’ın birinci ile arasındaki farkın erimesi ise önemli bir ayrıntı idi.

GÖZLER YENİ ZELANDA VE AVUSTURALYALI BİSİKLETÇİLERDEYDİ

Çanakkale Savaşı’nda atalarını kaybeden ve Edremit-Eceabat etabına hazırlanan Yeni Zelanda ve Avustralyalı bisikletçilerin etap içindeki mücadelesi görülmeye değerdi.

START ALMAYAN SPORCULAR

Bora Hansgrohe Takımı’ndan Shane Archbold, Israel-Premier-Tech Takımı’ndan Guy Niv, Alpecin Fenix Takımı’ndan Edward Peter Planckaert ve Spor-Toto Takımı’ndan Giorgios Bouglos dünkü kaza nedeniyle sakatlandığından starta gelemedi.

BAŞARISIZ ATAKLAR

Etabın hemen başında Spor-Toto’dan Edgar Nieto, Saris Rouvy Takımı’ndan Abram Stockman 5. kilometrede bir kaçış yapmak istediler ancak başarılı olamadılar.

MOSSO’NUN SPONSORLUĞUNDAKİ SPRİNT PRİMİNİ PHILIPSEN ALDI

Tur’un başından bu yana performansıyla başarılı sonuçlar alan Alpecin Fenix takımının Belçikalı sporcusu 15. kilometrede Mosso’nun sponsor olduğu Yeşil Mayo mücadelesinde önemli bir adım attı ve Yeşil Mayo’nun daimi sahibi olma adına sprint prim çizgisi birinci geçti. İkinciliği Israel Premier-Tech takımından Patrick Bevin, üçüncülüğü de yine Alpecin Fenix Takımı’ndan Lionel Nicolas Taminiaux elde etti.

TIRMANIŞ PRİMİ GRANİGEN’İN

Etabın 38.6. kilometresinde ise Türk Hava Yolları’nın sponsor olduğu Kırmızı Mayo için mücadele vardı. Dağların Kralı Mayosu’nu kazanma adına Wildlife Generation takımından Noah Granigen prim kapısını birinci geçerken önemli bir mesafe aldı. Lotto Soudal Takımı’ndan Harm Vanhoucke ikinci, Arkea Samsic Takımı’ndan Nicolas Edet üçüncü, Euskatel-Euskadi Takımı’ndan Mikel Aristi de dördüncü oldu.

TEMPO HIZLI

Yarışın 1 saatlik bölümü tamamlanırken pelotonun (Ana Grup) hızı ortalama 41.9 kilometre olarak saptandı. Bu, uzun etap için hayli hızlı bir tempoydu.

AHMET ÖRKEN KAÇIŞTA

60. kilometre geride kalırken aralarında Wildlife Generation Takımı’ndan Ahmet Örken’in de bulunduğu yeni bir kaçış grubu oluştu. Bardiani CSF Takımı’ndan Villa Santaromite, Spor-Toto Takımı’ndan Burak Abay, Sakarya Takımı’ndan Mykhaylo Kononenko, Chine Glory Takımı’ndan Lucas de Rossi’nin bulunduğu grup atakla pelotonla arayı 50 saniye kadar açtı. Bu arada Novo Nordsik Takımı’ndan Hamish John Beadle yarışı terk etti.

FARK AÇILDI UZUN SÜRE SONRA KAPANMAYA BAŞLADI

Kaçış grubu bir anda tempo yükselterek, pelotonla arasındaki zaman farkını iyice açtı. Grup, önce 3 dakika 40 saniyeye, sonra da 4 dakika 30 saniye ile önde pedal basmaya devam etti. 120. kilometre geçilirken fark düşmeye başladı. Yeni zaman farkı 1 dakika 20 sonra da 40 saniye olarak verildi. Daha sonra ilk kaçış grubu yakalandı ve yerine yedili bir başka kaçış grubu eklendi.

İKİNCİ SPRİNT KAPISINI KONONENKO GEÇTİ

Mosso’nun sponsorluğunda etabın ikinci sprint kapısı da geçildi. 90. kilometre geçilirken Yeşil Mayo mücadelesinin içinde olan bisikletçilerden Sakarya Takımı’ndan Mykhaylo Kononenko çizgiyi ilk geçen sporcu oldu. İkinciliği Spor-Toto Takımı’ndan Burak Abay, üçüncülüğü de Bardiani CSF Faizane Takımı’ndan Villa Santaromita elde etti. Bu arada Spor-Toto Takımı’ndan Oğuzhan Tiryaki müthiş bir tempo ile öndeki kaçış grubuna dâhil olmak için çabaladı. Öndeki grupla pelotonun zaman farkı 3 dakikaya ulaşırken bisikletçiler de 1915 Çanakkale Köprüsü’ne yaklaşmaya başladı.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜ ÖNCE İLK DÖRT SPORCU GEÇTİ

Onur Balkan ve Batuhan Özgür’ün de bulunduğu dört kişilik kaçış grubu 1915 Çanakkale Köprüsü’nü bisikletle geçen ilk sporcular olarak tarihe geçti. 3 dakika sonra peloton da (Ana grup) köprüyü geride bıraktı.

BATUHAN ÖZGÜR BEYAZ MAYOYU KAPTI

Shimano’nun sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Mayosu (Beyaz Mayo) mücadelesinde prim kapısı geçilirken el değiştirdi. Sakarya Takımı’nın iki gündür büyük bir performans gösteren sporcusu Batuhan Özgür, prim kapısını birinci geçmekle kalmadı, Tur’un bitimine 2 etap kala Beyaz Mayo’nun sahibi oldu. İkinciliği aynı takımdan Onur Balkan, üçüncülüğü de Saris Rouvy Sauerland Takımı’ndan Julian Borresch elde etti.

7. ETAP GELİBOLU-TEKİRDAĞ ARASINDA KOŞULACAK

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda artık sona geliniyor. Yarın 135.3 kilometrelik Gelibolu-Tekirdağ etabı koşulduktan sonra tüm kafileler ve sporcular karayolu ile İstanbul’a taşınacak ve burada 141.1 kilometrelik İstanbul-İstanbul etabı ile tur sona erecek. İstanbul-İstanbul etabında halkın yarıştaki kapalı yollardan fazla etkilenmemesi için pazar günü start saat 08.15’te verilecek ve AKM’nin (Atatürk Kültür Merkez) önünde Tur bitmiş olacak. Etabın bitiş saatinin 11.15 olarak saptandığı bilgisi verildi.

İSTANBUL’DA TRAFİĞE KAPANACAK YOLLAR

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun son etabı olan İstanbul – İstanbul etabı, 17 Nisan 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek.

Etap kapsamında trafiğe kapanacak yollar şu şekildedir:

A BÖLGE TRAFİK EKİPLER AMİRLİĞİ:

* Sahil Kennedy Cadde Samatya Sirkeci Arası Çift Yönlü

* Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi

* Atatürk Bulvarı Yenikapı İstikameti

* Kadir Has Caddesi

* Abdülezelpaşa Caddesi

* Ragıp Gümüşpala Caddesi

* Galata Köprüsü

* Reşadiye Caddesi. Kapanacak yollara çıkan cadde ve sokaklar kesişim noktalarından araç trafiğine kapatılacaktır.

Alternatif Yollar:

Fevzipaşa Caddesi

Balat Yolu

Cemil Birsel Caddesi

Vatan Caddesi

Millet Caddesi

Atatürk Bulvarı Taksim İstikameti

Avrasya Tünel Avrupa – Asya İstikameti

B BÖLGE TRAFİK EKİPLER AMİRLİĞİ

* Beyoğlu - Sıraselviler Caddesi İle Kazancı Yokuşu Kesişimi Akm İstikameti

* Beyoğlu - Tak-İ Zafer Caddesi

* Beyoğlu - İnönü Caddesi

* Beyoğlu - Mete Caddesi Gidiş Ve Geliş

* Beyoğlu - Taşkışla Caddesi Mete Caddesi Çıkışı

* Beyoğlu - Askerocağı Caddesi

* Beşiktaş - Dolmabahçe Gazhane Caddesi

* Şişli - Prof. Dr. Bedri Karafakioğlu Caddesi

* Beşiktaş - Dolmabahçe Tüneli Gidiş Ve Gelişi

* Beşiktaş - Kadırgalar Caddesi

* Beşiktaş - Meclisi Mebusan Caddesi Gidiş Ve Geliş

* Beyoğlu - Kemeraltı Caddesi Gidiş Ve Geliş

* Beyoğlu - Necatibey Caddesi

* Beyoğlu - Tershane Caddesi Karaköy İstikameti

* Beşiktaş - Dolmabahçe Caddesi Gidiş Ve Geliş

* Beşiktaş - Beşiktaş Caddesi Çırağan Caddesi İstikameti

* Beşiktaş - Cezayir Caddesi Beşiktaş Caddesi Çıkışı

* Beşiktaş - Çırağan Caddesi Gidiş Ve Geliş

* Beşiktaş - Palanga Caddesi

* Beşiktaş - Muallim Naci Caddesi

* Beşiktaş - Kuruçeşme Caddesi Eski Divan Kavşak Arası Gidiş Ve Geliş

* Beşiktaş - Kuruçeşme Caddesi Bebek Arnavutköy Caddesi Bebek İstikameti

* Beşiktaş - Cevdet Paşa Caddesi

* Sarıyer - Yahya Kemal Caddesi

* Sarıyer - Balta Limanı Hisar Caddesi

* Sarıyer - Balta Limanı Çayır Caddesi Sakıp Sabancı Caddesi Katılım

* Sarıyer - Sakıp Sabancı Caddesi

* Sarıyer - Katar Caddesi Büyükdere Caddesi İstikameti

* Sarıyer - Sarıyer Caddesi Katar Caddesi İstikameti

* Sarıyer - Büyükdere Caddesi Aytekin Kotil Varyant İnişi Beşiktaş İstikameti

* Beyoğlu - Evliya Çelebi Caddesi Refik Saydam Caddesi Katılım İstikameti

* Beyoğlu - Refik Saydam Caddesi Turabi Baba Caddesi Kavşağından Unkapanı İstikameti

Alternatif Yollar:

* Refik Saydam Caddesi Taksim İstikameti

* Tarlabaşı Bulvarı

* Cumhuriyet Caddesi

* Taşkışla Caddesi

* Barbaros Bulvarı

* Adnan Saygun Caddesi

* Süleyman Seba Caddesi

* Dereboyu Caddesi

* Portakal Yokuşu Caddesi

* Sekbanlar Sokak

* İnşirah Sokak

* Küçük Bebek Caddesi

* Köybaşı Caddesi

* Eski Büyükdere Caddesi

C BÖLGE TRAFİK EKİPLER AMİRLİĞİ

Üsküdar:

Gümüşyolu Caddesi Baba Nakkaş Sokaktan itibaren, Abdullahağa Cadde, Kuzguncuk Çarşı Cadde, Paşalimanı cadde gidişli gelişli olarak trafiğe kapatılacaktır. Üsküdar-Harem sahil yolunun Üsküdar Meydan ile Harem Otogarı arası Kadıköy istikameti trafiğe kapatılacak olup, Üsküdar istikameti trafiğe açık olacaktır. D-100 Karayolu Ankara istikameti Harem İle Uzunçayır Köprülü Kavşağı arası, İstanbul istikameti Uzunçayır Köprülü Kavşağı İle Avrasya Tüneli girişi arası kapalı olacaktır.

Kadıköy:

Uzunçayır O-1 Bağlantı Yolu Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi ile Uzunçayır Köprülü Kavşağı her iki istikamet, Taşköprü Caddesi, Operatör Cemil Topuzlu Caddesi Çetin Emeç Bulvarı ve Bağdat Caddesi trafiğe kapalı olacaktır.

Maltepe:

Turgut Özal Bulvarı Kadıköy istikameti Küçükyalı Evlendirme Dairesi önünden Bağdat Caddesi girişine kadar olan kısım trafiğe kapatılacaktır.

Alternatif Yollar:

* Beylerbeyi istikametinden 15 Temmuz Şehitler Köprüsü istikametini kullanacak sürücüler Beybostanı Sokağı kullanabilir.

* Üsküdar sahil yolunu kullanacak sürücüler, Hakimiyet-i Milliye Caddesi ve O-1 Bağlantı yolunu kullanabilir.

* D-100 Karayolu üzerinden Kadıköy istikametini kullanacak sürücüler, Göztepe Köprüsü’nü kullanabilir.

* Taşköprü Caddesi, Operatör Cemil Topuzlu Caddesi, Çetin Emeç Bulvarı, Bağdat Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı’nı kullanacak sürücüler, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ve D100 Karayolunu Kullanabilir.

ÇEVRE YOLLARI TRAFİK EKİPLER AMİRLİĞİ (Kapama Saati: 08.30)

* D-100 Karayolu güney yol Levent - Sarıyer ayrımları (D-100 güney yoldan gelerek 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yönüne gitmek isteyen araçlar Sarıyer – Levent ayrımlarından Büyükdere Caddesi’ne yönlendirilecektir.)

* Sait Çiftçi katılım

Alternatif Yollar:

* Büyükdere Caddesi

* Yavuz Sultan Selim Köprüsü

NOT: Bisiklet konvoyu yaklaştığında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Avrasya Tüneli 15 dakika kala kapatılacaktır.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Kapama Saati 08.30

1. Balmumcu Ayrım (Esentepe Mevkii)

2. Sait Çiftçi Katılım

Avrasya Tüneli Kapama Saati 09.45

1. Uzunçayır Köprülü Kavşak

2. O-1 bağlantı yolundan Acıbadem Harem istikameti

3. Üsküdar Çeçen Sokak’tan D-100 katılım

4. Acıbadem’den D-100 Kuzey Katılım

5. Koşuyolu’ndan Avrasya Tüneli’ne giriş


T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun son etabı olan İstanbul – İstanbul etabı, 17 Nisan 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.