CHP'Lİ VEKİL TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

CHP'Lİ VEKİL TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin Kamuda taşeron işçi olarak çalışan Karayolları, PTT gibi kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmediğini söyledi.

TBMM Genel Kurulunda 2022 Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin Kamuda taşeron işçi olarak çalışan Karayolları, PTT gibi kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verilmediğini söyledi.

“696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle taşeron işçilerin bir bölümüne sözde kadro verildiğini, binlerce işçinin ise hizmet alım sözleşmesi gerekçesiyle kadro dışı kaldığını söyleyerek “amasız fakatsız kamuda çalışan tüm işçilere kadro verilecek” şeklindeki sözlerin tutulmasını istedi.

HAVAYOLLARI, DEMİRYOLLARI, TARIM, ORMAN, MİLLİ EĞİTİMDEKİ TAŞERON İŞÇİLER GÖRMEZDEN GELİNDİ.

“Kamudaki tüm taşeron işçilerin kadroya alınacağı açıklandı ama halen on binlerce işçi taşeron olarak çalışmaktadır” diyen Girgin Belediyelerle iş yapan taşeron işçiler belediye şirketine alındı ancak özlük haklarının sınırlı tutuldu. Karayollarında 14 bin, PTT’de 17 bin işçinin taşeronda kaldığını söyleyen Girgin “Hava yolları, Demir yolları, Tarım, Orman, Milli eğitimdeki taşeron işçiler görmezden gelindi” dedi.

YÜZDE 70 AYRIM VE CEZA GİBİ UYGULANDI

Taşeron firmanın belediyeler ile olan hukuki ilişkisinden işçinin sorumlu olmamasına rağmen tüm işçilerin kadroya alınmaları gerekirken iktidarın ayrım yapması sonucu hizmet alım sözleşmeleri işçilerin aleyhine oldu diyen Girgin İktidar adına Genel Kurul’da bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a işçilerin tümüne kadro hakkı verilmesi için bir çalışmanız var mı diye sordu.

4/B İÇİNDE ÇAKMA 4/C OLUŞTURULDU

CHP’li Girgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özelleştirme mağduru sözleşmeli 657/4B çalışanları mevcut 657/4B çalışanları ile aynı haklara sahip olmak istiyorlar. Ek ödeme %20 değil mevcut 4B ile aynı olmasını, Statü, Ünvan, Emeklilik gibi konularda da aynı haklara sahip olmak istiyorlar. 4/C’den 4/B’ye geçen Özelleştirme çalışanları tam 4/B haklarına sahip olamamış ve 4/B içinde 4/C yaratılmıştır, 4B özelleştirme çalışanları tam 4B haklarına sahip olmadır”.

Girgin Bakana, yapılan haksızlığı ve mağduriyeti gidermek için bir çalışmanız var mı diye sordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.