CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ GİRGİN ARAZİ MAĞDURİYETİNİ TBMM TAŞIDI

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ GİRGİN ARAZİ MAĞDURİYETİNİ TBMM TAŞIDI

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesiyle arazilerin veya atadan kalma yerlerin açık ihale ile satılması sorununu ele aldı.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesiyle, vatandaşların uzun yıllardan bu yana kullandıkları, kendilerine ait arazilerin kenarlarında bulunan veya atadan kalma yerlerin açık ihale ile satılmasından dolayı Seydikemerlilerin yaşadığı mağduriyeti dile getirdi.

Konu hakkında TBMM Genel Kurulu’nda söz de alan Girgin şunları söyledi:

YILLARCA EKTİLER BİÇTİLER, EMEKLERİ VARSA HAKLARI DA OLMALI

Seydikemer’e bağlı mahallelerin neredeyse tamamında 3402 sayılı Kadastro Kanunu’nun geçici 8. maddesi kapsamında çalışmalar yapıldı. Çalışmalar sonucunda taşınmazlar Hazine adına tespit edildi. Bu taşınmazların içinde bulunanlar belirlendi. Askı listeleri kesinleşti. Bahse konu taşınmazlar, tapuda Hazine adına da tescil edildi.

Hazine adına tescil edilmiş olan bu taşınmazlar vatandaşların uzun yıllardan bu yana kullandıkları, kendilerine ait arazilerin kenarlarında bulunan veya atadan kalma yerlerdir. Yani bu arazilerin üzerinde Seydikemerlilerin emeği var.

Yıllarca ekmişler, biçmişler, hayvanlarını otlatmışlar. Emeğin varsa hakkın da vardır. Bir satış durumunda öncelik Seydikemerlilerin olmalıdır.

SEYDİKEMERLİLERE YENİDEN BAŞVURU HAKKI TANINMALIDIR

Esasında bunun yolu mevzuatta açık. 6292 sayılı Kanun’un 12. Maddesi ve ilgili mevzuat vatandaşlara tarım arazilerini ihaleye çıkmadan satın alma imkânı sağlıyor. Ancak bu mevzuat uyarınca yapılabilecek başvuruların süreleri bitmiştir.

En son müracaat 2019’da idi. Uzun yıllardan beri atalarından kendilerine intikal etmiş olan arazileri doğrudan alabilme hakkı adına Seydikemerlilere yeniden başvuru hakkı tanınmalıdır.

Aksi takdirde, bu araziler 2886 sayılı Kanun’un 45. maddesine göre herkese açık ihale ile satılabilecek, dolayısıyla Seydikemerliler mağdur olacaktır.

SORU ÖNERGESİ

Girgin’in, Bakan Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

1) 6292 sayılı Kanun’un 12. maddesi ile diğer mevzuat uyarınca yapılabilecek başvuruları yeniden açmayı düşünüyor musunuz?

2) Vatandaşlarımızın uzun yıllardan kullandıkları, atadan kalma arazileri almalarını kolaylaştıracak güncel düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.