BULAŞICI EL AYAK AĞIZ HASTALIĞINA DİKKAT!

BULAŞICI EL AYAK AĞIZ HASTALIĞINA DİKKAT!

Özellikle 10 yaş ve altı çocuklarda ateş ve boğaz ağrısı ile başlayan el ayak ağız hastalığı ağız içinde aft, ciltte döküntü eller ve ayaklarda kırmızı lekeler halinde kendini gösterir.

el-ayak-agiz-hastaligi-54066-b.jpg

Kreşlerde sıklıkla görülen hastalığın önüne geçmek ise ancak temizlik ve hijyen ile oluyor. Uzmanlar Hastalık tespit edilen çocuklar yaraları geçene kadar diğer çocuklar ile temasa girmemesi açısından okula gönderilmemesini tavsiye ediyor.

Hastalık kendiliğinden geçiyor, tek korunma yolu hijyen!

Çocuk doktorlarından aldığımız bilgilere göre ‘’ Enterovirüs ailesinden coxsacki virüsünün yol açtığı bu hastalık yaz ve sonbahar aylarında salgın yoluyla kolayca bulaşabilir. Hastalık virüs hastalığı olduğu için antibiyotik tedavisi etkili değildir ve hastalık bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu sürede hasta çocuğun başkalarıyla yakın temasta olmaması önemlidir ‘’ şeklinde hastalığı anlattılar.

El -Ayak -Ağız Hastalığı Nedir?

El, ayak, ağız hastalığı 10 yaş altı çocuklarda sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder. Çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyar. Sonraki günlerde döküntüler suçiçeğine benzer içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür ve bir hafta içinde kaybolur.

Hastalık nasıl bulaşır

El, ayak, ağız hastalığı özellikle yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

Yazın havuz sezonunun açılması ve dezenfekte edilmemiş havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve gaita kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor.

Belirtiler

El -Ayak -Ağız Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Virüs bulaştıktan sonra ilk üç gün yüksek ateş görülür ve ebeveynler sıklıkla bu sırada doktora başvurur. İlk 3 günün sonunda el, ayak ve ağız çevresinde suçiçeği benzeri, içi su dolu kabarcıklar suçiçeğinden farklı olarak vücutta değil el-ayak ve ağız çevresinde oluşur.

El ve ayak içleri, parmak aralarının yanı sıra ayak tabanlarını da donatan içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar hem ağrı, sızı hem kaşıntıya neden olur. Boğazda aft denilen yaralar olur ve çocukta yutma problemi ve buna bağlı iştahsızlık görülebilir. Bademcikte kızarıklık, Kulak ve boğaz ağrısı, Halsizlik başlıca belirtilerindendir.

Kendiliğinden geçiyor

Hastalığı geçirecek bir tedavi ya da aşı bulunmuyor. Kaşıntı giderici losyonlar ve boğaz ağrısı için spreyler verilebiliyor. Ayrıca doktor tarafından ateş düşürücü ve boğaz ağrısı için ağrı kesiciler önerilebiliyor. Hasta çocuğun yumuşak gıdalarla (çorba, yoğurt ve ağız içi yaraları kötüleştirmeyecek gıdalar) beslenmesi, bol sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. Hafif sabun ve ılık suyla duş alınabiliyor. Hastalık bir hafta-10 gün içinde kendiliğinden geçerken, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakıyor ve zamanla kayboluyor.

El -Ayak -Ağız Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El-ayak-ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve gaita kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor.

Hastalığı geçirecek bir tedavi ya da aşı bulunmuyor. Kaşıntı giderici losyonlar ve boğaz ağrısı için spreyler verilebiliyor. Ayrıca doktor tarafından ateş düşürücü ve boğaz ağrısı için ağrı kesiciler önerilebiliyor. Hasta çocuğun yumuşak gıdalarla (çorba, yoğurt ve ağız içi yaraları kötüleştirmeyecek gıdalar) beslenmesi, bol sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. Hafif sabun ve ılık suyla duş alınabiliyor.

Hastalık bir hafta-10 gün içinde kendiliğinden geçerken, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakıyor ve zamanla kayboluyor.

Hasta çocuğun sıvıya ihtiyacı olur!

El- ayak- ağız hastalığından muzdarip çocukların ağızlarındaki yara sebebi ile beslenmelerinde sorun olabilir. Yeterli sıvı ve gıda takviyesi almayan çocuklara başka hastalıklara sebep olmaması açısından doktorundan doğru beslenme ile ilgili bilgilen alınmadır.

Kaynak:ACIBADEM,Medicana,İlçe sağlık müdürlüğü

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.