BAŞKAN MEHMET OKTAY DSİ VE MUSKİ’YE İSYAN ETTİ

BAŞKAN MEHMET OKTAY DSİ VE MUSKİ’YE İSYAN ETTİ

Orman yangınının ardından sel felaketlerinin yaşandığı Marmaris’te MUSKİ ve DSİ’ye çağrıda bulunan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, halkın sitemlerini iletti.Başkan Oktay, sorumluların görevini layığı ile yapmasını istedi.

Marmaris’te 29 Temmuz – 5 Ağustos 2021 tarihleri arasında yaşanan orman yangınında 13 bin 650 hektar orman alanı kül oldu. İçmeler, Osmaniye, Bayır gibi yerleşim yerlerine yakın noktalarda ağaçların yanması sel riskini de beraberinde getirdi.Bu risk Marmaris’te yağış mevsiminin başlamasıyla birlikte gerçeğe dönüştü. Mevsim normallerinin de üstünde meydana gelen yağışın etkisiyle ilk olarak 4 Aralık’ta Marmaris’te sel felaketi yaşandı. Özellikle İçmeler’de büyük zarara neden olan selin ardından Marmaris Belediyesi, çeşitli önlemler alsa da son olarak da 22 Şubat’ta meydana gelen yağmur yine İçmeler ve çevresinde sıkıntılara neden oldu.

BU SİYASİ BİR SÖYLEM DEĞİL

Yangının ardından yağmur suyunu tutacak ağaç olmadığı için bir sel felaketinin de yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, bununla ilgili önlem alması gereken kurumlara bir kez daha çağrıda bulundu. Marmaris Belediyesi Meclis toplantısında konuşan Başkan Oktay, kendi ekiplerinin yangının hemen ardından tespitler yaptığını, sorunlu noktaların belirlediğini ve neler yapılması gerektiği ile ilgili bir rapor hazırladığını belirterek, “Bu raporu yetkili kurumlara verdik. Bu söyleyeceklerim siyasi olarak bir tarafa çekilmesin. Bizler tespit yapıp raporlar verdiğimiz halde MUSKİ, DSİ ve diğer kurumların yapması gerekenleri maalesef ki yapmaması nedeniyle bu olumsuzluklara maruz kalıyoruz. Çağrımı yinelemek istiyorum; ilgili kurumlar Marmaris halkının daha fazla mağdur olmaması için derhal üzerlerine düşen görevleri hızlı bir şekilde yapmalıdırlar” dedi.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ

“Altını bir kez daha çizerek söylemek istiyorum ki bu çağrıyı siyaseten yapmıyorum. Neticede orada tüm siyasi partilere mensup kent yaşayanlarımız zarar görüyor” diyen Oktay, “Biz Marmaris Belediyesi olarak elimizden geldiğince, üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Kendi yetki ve sorumluluğumuzun olmadığı yerlerde dahi vatandaşımızın mağdur olmaması için gerekenleri yapmaya özen gösteriyoruz. Ancak esas yetkili kurumların artık çalışma yapması gerekiyor” ifadesini kullandı.

SEL FELAKETİ YAŞAYANLAR "BAŞKANIN YANINDAYIZ "

İçmeler Mahallesi'nde sel mağduru vatandaşlar Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın üzerine düşen görevlerini yaptığını MUSKİ ve DSİ'nin yapmadığını iddia etti.Mağdur H.S., " Orman yangınlarında çok büyük felaketi yaşadık ve burada itfaiye ekipleri, Marmaris Belediyesi çok büyük fedakarlık yaptı. Sonrasında yaşanan su taşkınları nedeniyle zor günler geçirdik. Her yağmur sonrası korkmaya başladık. MUSKİ ve DSİ sorumluluğunda ki dereler, alt yapı bir türlü yapılamıyor. Yetkililer bir çok kez resmi yazı yazmasına rağmen dönüş yok ve umursamaz bir tavır sergileniyor.Marmaris Belediyesi yetki alanlarında hizmetlerini yapıyor. Fakat, MUSKİ ve DSİ yapmıyor. Hükümet ve Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileri göreve davet ediyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.