AK PARTİ MUĞLA VEKİLİ GÖKCAN'DAN İYİ PARTİ GENEL BAŞKANINA TOKAT GİBİ CEVAP

AK PARTİ MUĞLA VEKİLİ GÖKCAN'DAN İYİ PARTİ GENEL BAŞKANINA TOKAT GİBİ CEVAP

Muğla AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in iddialarına cevap verdi.

Muğla AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan, basın toplantısında Marmaris Kızılbük’deki otel ile ilgili olarak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e seslendi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener önceki gün meclis toplantısında, yapımına devam edilen “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk” projesine değinerek “Mekan değişiyor, zaman değişiyor ama cennet doğamıza edilen ihanet değişmiyor. Nitekim bugün de, sistematik bir ihanet zincirinin, son halkasına şahitlik ediyoruz. Marmaris Millî Parkı içerisinde bulunan, Kızılbük Koyu’nda, büyük bir talan, bir doğa katliamı yapılıyor. Rantiyeler yine iş başında… Yine bir otel, yine bir inşaat projesi uğruna, ormanlarımız, nefesimiz, canımız kesiliyor” ifadelerine yer verdi sözlerini söyleyip Akşener; Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı ve Muğla Valiliği’ne ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararı ile ilgili sorular yöneltti. AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan TBMM’de düzenlediği basın toplantısında , İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in iddialarına cevap verdi.

‘Milletvekili Gökcan: Sayın Akşener Muğla Sahipsiz Değildir’

Muğla AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan düzenlediği basın toplantısında Sayın Akşener’in Marmaris’te devam eden devre mülk ve otel inşaatı ile ilgili eleştirisine cevaplarını sıraladı.

Milletvekili Gökcan ‘’İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Akşener, dün yaptığı Grup Toplantısı’nda seçim bölgem Muğlayla ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Marmaris Kızılbük Koyu’nda inşaatı devam eden otelle ilgili olarak Çevre Bakanımız Sayın Murat Kurum’u ve Muğla Valiliğimizi suçlamış ve hedef göstermiştir. Otel inşaat alanı, Marmaris Milli Park alanı içerisinde kalmakla birlikte, özel mülkiyet alanıdır. Otel, CHP’li Marmaris Belediye Başkanlığınca ilk olarak 1987 yılında ruhsatlandırılmıştır. Son tadilat ruhsatı da CHP’li Marmaris Belediye Başkanlığınca 28.10.2021 tarihinde verilmiştir. Otel inşaatı, Marmaris Belediye Başkanlığı sorumluluk sınırları içerisinde yer almaktadır. 3194 sayılı İmar Kanununa göre ruhsat ve denetim makamı Marmaris Belediye Başkanlığıdır. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre Marmaris Belediyesini denetleme yetkisi de CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığındadır. Yani denetleme yetkisi CHP’li Marmaris ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığındadır ‘’ dedi.

‘İlgili firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş 3 kez yasal işlem yapılmıştır’

Milletvekili Yelda Erol Gökcan konuşmasının devamında ‘’Bununla birlikte; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız gerekli inceleme ve denetlemeleri yapmaktadır. Marmaris Milli Parklar Müdürlüğü, “Milli Park Alanına” ilgili firma tarafından fiziki müdahalede bulunulmasından dolayı farklı zamanlarda 3 kere yasal işlem yapmıştır. Savcılığa suç duyurunda bulunulmuştur.23/05/2022 tarihinde yerinde yapılan denetimde inşaat sırasında çıkan malzemelerin bir kısmının denize akmış olduğu tespit edilmiştir. Kanun ve Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, 24/05/2022 tarihinde, 131.516,00 TL idari para cezası uygulanmıştır. İnşaat alanında yapılan patlatma ile ilgili de 30/05/2022 tarihinde, patlatma faaliyetleri durdurulmuştur. Bakanlığımız tüm yasal işlemleri yapmış, para cezası vermiş, patlamaları durdurmuştur ‘’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘Tahribat Belediye tarafından Valiliğe bildirilmek zorundadır ‘

Ak Parti Muğla Milletvekili Gökcan ‘’ Sayın Akşener,ÇED raporu gerekli değildir raporunu hangi amaca göre verdiniz diye ağır ithamlarda bulunmuştur.Şu iyi bilinmeli ki; ÇED gerekli değil raporu veya çed raporu verilmesi inşaat ruhsatı verilmesi için yeterli ve gerekli bir şart değildir.ÇED gerekli değil raporu verilmesi, firmanın inşaatla ilgili yapacağı bir dizi faaliyet raporu ve çevreye uygun çalışacağına ilişkin dosyayı ifade etmektedir. Yoksa, sen istediğin gibi çalış, çevreye zarar ver anlamına gelmemektedir. Gerek verilen taahhütlere aykırı işlemler gerekse çevreye verilen tahribat belediye tarafından Valiliğimize bildirilmek zorundadır. Sahanın birinci derece sorumlusu her zaman ruhsatı kesen onayı izni veren merci iye aittir. Sadece burası için değil tüm gerçekleşen projelerde Bakanlığımıza veya Valiliğimize iletilen tüm şikayetler titizlikle inşaatın her aşamasında denetlenmektedir. Her ne hikmetse çed ağızlardan düşürülmüyor. Verilen ruhsatta sadece taahhütleri içeren bir rapor gündem konusu oluyor ‘’ diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti ‘’İnşaatın esas sorumlusu olan ruhsatı veren Marmaris Belediyesinden ve belediyenin kanunen göbekten bağlı olduğu Marmaris Belediyesini birinci derecede denetleme sorumluluğu olan Muğla Büyükşehir Belediyesinden neden hesap sorulmuyor.Bu iki belediye kamu kurumu değil midir? Başkanları seçilmiş kişiler diye çalışanları da mı seçilmiş oluyor. Burada çalışanlar 657 ye tabi çalışmıyorlar mı? Burada asıl suçlu, Otel İnşaatına ruhsat veren CHP’li Marmaris Belediyesi’dir ‘’.

‘’Son zamanlarda muhalefette yeni bir moda başladı’’

Milletvekili Gökcan ‘’CHP’li Belediyeler önce ruhsat veriyorlar, sonra bizi suçlayıp, suni gündem oluşturuyor. Algı yönetimi yapıyor.Menteşe Bayır’da çimento fabrikasına ruhsat veren CHP’li Menteşe Belediyesi,Milas Mandalya Körfezi’ne turizm ve konut kompleksine ruhsat veren CHP’li Milas Belediyesi,Marmaris Kızılbük’te otel projesine ruhsat veren CHP’li Marmaris Belediyesi…Allah Aşkına, Bu neyin kafası ,CHP’li belediyeler, Giderayak ne yaparsak kardır diye mi düşünüyorlar.Nasıl CHP’nin elindeki 4 belediyeyi alıp 7 ilçemizi AK Belediyecilikle buluşturduysak, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni ve CHP’nin elindeki ilçeleri de alacağız. CHP’liler, geliyor gelmekte olan sloganlarını da Muğla’da gidiyor gitmekte olan şeklinde değiştirseler iyi olacak sanırım ‘’ dedi.

‘Muğla sahipsiz değildir ‘

Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ‘Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Kim çevreci kim, kim çevreye zarar veriyor hemşerilerimiz görüyor. Sayın Akşener, Partimizi suçlayacağına, Yerel seçimlerde Muğla Büyükşehir Belediyesinde ve Marmaris Belediyesinde ittifak yaptıkları, İttifak Ortağı CHP’yi suçlasın, Onlardan hesap sorsun. Ya da Altılı Masadaki İttifak ortağı CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’na sorsun, belki cevabını ondan alır. Biz, 20 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çevreyi korumak için büyük gayret göstermekteyiz. Asıl çevreci biziz, sadece konuşup, iş yapmayanlar, arada bir yaptıkları işleri de doğru dürüst yapamıyorlar ‘’şeklinde konuştu.

Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan konuşmasını ‘’Kıymetli Hemşerilerimize sesleniyorum. CHP’li yöneticilerden hesap sorsunlar. Biz her zaman yeryüzü cenneti Muğla’mızın, çevrenin, doğanın, yanında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Sayın Akşener, Evet Muğla sahipsiz değildir. Muğla’nın sahibi 20 yıldır çevreye ve Muğla’ya sahip çıkan AK Parti İktidarlarıdır, kıymetli hemşerilerimizdir. Bu bilgiler ışığında kıymetli Muğlalı hemşerilerimizi saygıyla selamlıyorum ‘’ sözleri ile tamamladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.