28 Mayıs 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zztk, Marmariste Zeytinyağı Tadım Etkinliği Düzenledi
04 Ekim 2016 Salı 10:24

Zztk, Marmaris'te Zeytinyağı Tadım Etkinliği Düzenledi

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmanın yanında Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı tüketimini de arttırmak isteyen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), "Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli" isimli proje kapsamında yurt içinde tadım etki
Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmanın yanında Türkiye'de zeytin ve zeytinyağı tüketimini de arttırmak isteyen Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK), "Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli" isimli proje kapsamında yurt içinde tadım etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor.
 
"Zeytinyağı, Sağlıklı ve Lezzetli" isimli projenin 2016 yılında tanıtım atağının Ekim ayı tadım etkinliği Marmaris'te gerçekleşti. İlçenin en yoğun alışveriş merkezi Blue Port AVM'de gerçekleşen etkinliğe,alışveriş merkezinin ziyaretçileri yoğun ilgi gösterdi.2 gün süren tadım etkinliği kapsamında Uluslararası Zeytin Konseyi'nce akredite edilen Aydın Ticaret Borsası Laboratuarı'ndan Burcu Keser, Ayvalık Ticaret Borsası'ndan Aydın Şensal ve Ege İhracatçı Birlikleri Tarım Şubesi personeli Ebru Üzülmez tarafından ZZTK standında lezzet tadımları yaptırılarak, kaliteli ve sağlıklı zeytin ve zeytinyağı ile ilgili bilgiler verildi. Ayrıca standa uğrayan ziyaretçilere tanıtıcı broşür ve promosyon ürün dağıtımı gerçekleştirildi.
 
İki gün süren etkinlik boyunca binden fazla kişiye zeytinyağı tadımı yaptırılırken, tüketicilerin kaliteli zeytinyağını nasıl ayırt edebilecekleri ve kaliteli zeytinyağında olması ve olmaması gereken özellikler hakkında bilgi edinmeleri sağlandı.
 
Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli" isimli proje kapsamında 2016 yılında ilk etkinliklerini 8-9 Temmuz tarihlerinde yine EXPO Antalya Fuarı'nda gerçekleştirdiklerini belirten ZZTK Başkanı Mehmet Kadri Gündeş, "Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz tadım aktivitelerimizin aldığı olumlu dönüşler ve talepler çerçevesinde, etkinliklerimizin ikinci ayağını Aydın Ticaret Borsası ve Ayvalık Ticaret Odası'nın da katkılarıyla Marmaris'te gerçekleştirdik. vatandaşlarımızın çok büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, halkımızı kaliteli zeytinyağı ve zeytinyağının faydaları hakkında bilgilendirirken, yurt dışından gelen ziyaretçilere ise Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımı yapıyoruz. Türkiye'de kişi başı 2 kg'nın altında olan zeytinyağı tüketimini 5 kg.'a çıkarmayı hedefliyoruz. Zeytinyağı üreticisi ülkeler arasında en düşük zeytinyağı tüketen ülkeyiz. Bu olumsuz tabloyu değiştirmek istiyoruz" diye konuştu.
 
Öte yandan 2016-2017 rekolten,in zeytinyağı 177 bin ton 40 bin ton devir 217 bin ton zeytinyağı, 2023 yılında 650 bin ton rekoltesinin olacağı tahmin ediliyor. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.