18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vekillere yeni etik kriterler
11 Aralık 2012 Salı 22:23

Vekillere yeni etik kriterler

Hediyeler için tartışılan meblağdan bir sıfır atıldı.
TBMM Siyasi Etik Komisyonu toplantısında, milletvekillerinin maaşlarının onda biri kadar (1200 TL) hediye almalarında mutabakata varıldı.
 
TBMM Siyasi Etik Komisyonu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’ın başkanlığında toplandı. Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral ve BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt katıldı.
 
Toplantıda Siyasi Etik Kanunu Teklifi Taslağı ele alındı.
 
Toplantının ardından AA muhabirinin sorularını cevaplandıran AK Parti’li Toptan, komisyonun yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde zaman zaman eksiklik ve haksızlıklar bulunduğunu söyledi.
 
Bunlara örnek olarak milletvekillerinin hediye almasını gösteren Toptan, şöyle konuştu:
 
’’Milletvekillerinin yurt içinde hediye alması ile ilgili şu anda mevzuatımızda herhangi bir sınırlama ve hiçbir limit yok. Biz, daha önce maaşı kadar hediye alma imkanı getirmiştik. Bu çok eleştiri aldı. Kamuoyunun hassasiyeti dikkate alınarak bunun maaşın onda birine indirilmesi kararı alındı.
 
İkincisi, yine yanlış değerlendiriliyor. Zirai faaliyetler, faiz ve kira gelirlerinin yıllık tutarının milletvekilinin 10 katını aşarsa beyan zorunluluğu getirdik. Orada da eksiklik ve yanlışlıklar değerlendirildi. Çünkü sanki milletvekili mal kaçırıyor gibi değerlendirildi. Öyle değil. Şu anda yine hediyede olduğu gibi orada da bir sınırlama yok. Biz sınır getiriyoruz, maaşın 10 katı olan miktarı da beş katına indiriyoruz.’’
 
HAKAN ŞÜKÜR NE OLACAK?
 
Komisyon ayrıca milletvekillerinin görevleri dışında ücret karşılığı herhangi bir işte çalışmasının yasaklanması görüşünü benimsedi. 
 
Buna göre Meclis’in Sırrı Süreyya Önder, Tolga Çandar, Sabahat Akkiraz gibi sanatçı vekilleri film çekebilecek, albüm çıkarabilecek. 
 
Ancak durum, televizyonda program yapan, gazetelerde köşe yazan vekiller işlerini bırakmak zorunda kalacak. 
 
AK Parti’li Yalçın Akdoğan, Şamil Tayyar, Hakan Şükür; CHP’li İlhan Cihaner o isimlerden bazıları. 
 
Özellikle Hakan Şükür’ün futbol yorumculuğu yapması geçen dönemin en çok tartışılan konuları arasındaydı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.