21 Kasım 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UEFAdan Türkiyeye kötü haber!
07 Aralık 2012 Cuma 00:09

UEFA'dan Türkiye'ye kötü haber!

UEFA, Türkiye'nin de ev sahipliği için aday olduğu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın, kıtanın değişik şehirlerinde oynanacağını açıkladı.

Türkiye'nin de ev sahipliği için aday olduğu EURO 2020'nin formatında değişikliğe gidilmesine karar verildi. UEFA Yönetim Kurulu Toplantısı'nda, Platini'nin daha önce dillendirdiği organizasyonu kıta çapında birçok ülkenin ev sahipliğine yayma düşüncesi kabul gördü

UEFA 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın tek bir ülke yerine kıta çapında birçok ülkenin evsahipliğinde gerçekleştirileceğini açıkladı. UEFA’nın İsviçre’nin Lozan kentinde gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu Toplantısı’ndan bir süredir üzerinde düşünülen turnuvada değişiklik kararı çıktı. İlk olarak UEFA Başkanı Michel Platini’nin EURO 2012’de dile getirdiği ve o günden bu yana üzerinde tartışılan değişiklik düşüncesi dün yapılan açıklama ile resmiyete kavuştu.

UEFA, organizasyonu kıtaya yayma fikrinin üye ülkelere sorulduğunu ve üyelerden Türkiye dışında oldukça olumlu geri dönüşler alındığının altını çizdi. 2020 için teklif sürecinin gelecek yıl başında başlayacağı, ev sahibi ülkelere dair kararın ise 2014 baharında verileceği bildirilirken, UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, "2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın 60. yıldönümü. Bu, yalnız o yıl ile ilgili bir karar. Sonsuza kadar bu şekilde sürecek diye bir şey yok” dedi.  

Platini daha önce yaptığı açıklamalarda organizasyonu kıtaya yaymanın finansal olarak tüm ülkeler için daha kolay olacağını söylemiş, “Eğer bir ülkede havaalanları ve 10 tane stadyum inşa edecekseniz, bu çok daha kolay olurdu. Çünkü böylece her evsahibi ülkeye 1 stadyum düşer” ifadelerini kullanmıştı. Organizasyona kaç ülkenin ev sahipliği yapacağı kesinlik kazanmazken, Platini daha önce 12 veya 13 şehirli alternatiflerden söz etmişti.

Bu kararın ardından Türkiye'de gözler olimpiyatlara çevrildi. 2020 Olimpiyat Oyunları'na da aday olan Türkiye'nin ev sahipliği şansının aynı sene içerisinde yer alan bir diğer organizasyona daha talip olması nedeniyle zayıfladığı belirtiliyordu. EURO 2020 kararıyla Türkiye'nin olimpiyat adaylığına yoğunlaşacağı beklentisi öne çıktı.     Kaynak: http://skorer.milliyet.com.tr/uefa-dan-turkiye-ye-kotu-haber-/-/detay/1638171/default.htmEtiketler: Türkiye , Avrupa , İsviçre , Avrupa Futbol Şampiyonası , UEFA , Michel Platini , 2012 , Gianni Infantino , Infantino , Euro 2020 , Türkiye'nin , Olimpiyat , Türkiye'ye , Türkiye'de

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.