18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye gerçekleri ile bağdaşmıyor!
15 Kasım 2012 Perşembe 11:57

Türkiye gerçekleri ile bağdaşmıyor!

Merkez Bankası’nın uygulamaları Türkiye gerçeğiyle bağdaşmıyor.
Çağlayan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının 2013 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını cevaplandırdı.
 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin notunu artırmasına değinen Çağlayan, ’’Fitch’in yaptığı değerlendirmeyi, hiç görmemişin oğlu gibi bulmuş sevinmiş bir pozisyonda olmadığımızı herkesin bilmesi lazım. Türkiye için gecikmiş ve var olan bir hakla ilgili yapılan bir değerlendirmedir’’ diye konuştu.
 
Merkez Bankası ile ilgili yaptığı eleştiriye değinen Çağlayan, şunları söyledi:
 
’’Ben Merkez Bankası’nın eleştireceğim, politikasını sonuna kadar eleştiririm. Doğru olan şeyleri de doğru yaptığını söylerim. Gerek Merkez Bankası’nın uygulamış olduğu faiz bandı gerek politika faizi bugün Türkiye gerçekleri ile bağdaşmıyor. Merkez Bankası gibi politika belirleyen kuruluşların Hükümet politikası ile senkronize olması gerekir. İddialı bir teşvik sisteminde, önemli bir yatırım fırsatının doğduğu bir ortamda, gerek ulusal gerek uluslararası yatırımcılar için Merkez Bankası’nın politikaları, mesajları önemlidir. Burada görüşlerimizin çok net olarak ortaya konması Hükümetimizin, Sayın Başbakanımızın, Bakanlar arasındaki diyalog konusunda ne kadar demokratik bir anlayışta olduğunun çok net göstergesidir"
 
Çağlayan, altın ihracatına ilişkin eleştirilere de’’Böyle bir ortamda ben yağ satarım, bal satarım, altın da satarım, her şeyi de satarım..Eğer Türkiye bu altını vermeseydi, başka ülkeler verecekti’’ karşılığını verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.