17 Ağustos 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Facebook ve Twitter nefret söylemini engelleyecek

Facebook ve Twitter nefret söylemini engelleyecek

?Sosyal medya platformları Facebook ve Twitter'ın yanı sıra teknoloji devi Google, Almanya hükümetiyle internetteki nefret söyleminin önüne geçilmesi dair anlaşmaya vardı.Sosyal basında ne kadar zaman geçiriyorsunuz?- Mynet (@haberMynet) 16 Aralık 2015 He

?
Sosyal medya platformları Facebook ve Twitter'ın yanı sıra teknoloji devi Google, Almanya hükümetiyle internetteki nefret söyleminin önüne geçilmesi dair anlaşmaya vardı.
Sosyal basında ne kadar zaman geçiriyorsunuz?
- Mynet (@haberMynet) 16 Aralık 2015
Her üç şirket de, platformlarında paylaşılan ve nefret söylemi içeren paylaşımları 24 saat içerisinde kaldıracak.
Varılan anlaşmayla beraber ülke yasalarının internette de geçerliliği olacağını söyleyen Almanya Adalet Bajanı Heiko Maas, "Sosyal medyanın aşırı sağcıların parti meydanına dönüşmesine izin veremeyiz" dedi.
Mark Zuckerberg'den Müslümanlara destek
Anlaşma öncesinde Almanya'da ırkçı söylemlerin sosyal basında hızlı bir artışa geçtiği tespiti yapılmış ve bu trend Başbakan Angela Merkel hükümetinin henüz çok sayıda Suriyeli mülteciyi ülkeye kabul etme kararıyla irtibatlı olarak yorumlanmıştı.
Her üç şirkette de oluşturulacak meydana gelen uzman ekiplerin, gelen nefret söylemi yakıntılarını inceleyeceğini söyleyen Adalet Bakanı Maas, bu ekiplerin Alman kanunların göz önünde bulundurarak karar alacağını ifade etti.
"Facebook'suz henüz mutlu bir hayat"
Maas sözlerine, "İfade özgürlüğünün sınırları aşıldığında, kullanılan ırkçı ifadeler suç teşkil ettiğinde ya da kişileri suça teşvik ettiğinde paylaşımlar silinecek" diyerek devam etti.
Almanya'nın sığınmacı siyaseti bilhassa neo Nazi gruplar arasında öfke yaratmıştı.
16 YAŞIN ALTINDAKİLERE YASAK
Avrupa Parlamentosu 16 yaşın altındaki çocukların Facebook gibi sosyal medya platformlarına erişimini yasaklamayı tartışıyor. Yasa kabul edilirse küçükler velilerin izni olmadan sosyal medyayı kullanamayacak.
Facebook'taki testleri inşa etmeye değer mi?
Bu haftanın nihayetinde 16 yaşın altındaki bir çocuğun velilerinin izni olmadan Facebook ya da Snapchat gibi sosyal medya platformlarını kullanması illegal kabul edilebilir. Buna dijital rüşt yaşının 13'ten 16'ya çıkarılmasını oylayan bir komite karar verecek. Dijital rüşt yaşı yaygın olarak malum bir konu değil.
ABD'de 13 yaşın altındaki çocuklara savunma sağlayan Coppa adında bir yasa bulunuyor. Avrupa'da ise ergenlik çağına kadar çocukların Facebook gibi sosyal medya platformlarına erişimini engelleyen benzer bir politika var.
Şimdi ise Avrupa Parlamentosu'nun Medeni Özgürlükler ve İçişleri Komitesi hem sosyal medya şirketlerinin hem de çocuk savunma uzmanlarının karşı çıktığı bir yasa değişikliği üzerinde çalışıyor.
Komitenin gündemindeki Avrupa Veri Tertip Etmesi'ne getirilen son dakika değişiklik önergesi "16 yaşından küçük bir çocuğun özel verilerinin işleme konması velilik sorumluluğu bulunan kişiler tarafından müsaade edilmediği sürece illegal kabul edilir" diyor.
Diğer bir deyişle internet şirketleri 16 yaşından küçük birinin bilgilerini kullanmak isterse annesi ya da babasının iznini alması gerekecek. Bu internet güvenlik uzmanlarına göre çocuklara henüz fazla değil, henüz az savunma sağlayacak.
Bu gruplar komiteye yazdıkları açık mektupta yaş sınırını değiştirmenin "gençleri eğitimsel ve sosyal fırsatlardan pek çok şekilde mahrum bırakacak ve henüz az koruyacak" dedi.
Kimi uzmanlar ise internetin sorunlu ergenler için hayati bir can simidi olduğunu söylüyor. Sosyal medya şirketleri ve avukatları ise bunun sitelerin denetlenmesini zorlaştıracağını savunuyor. Avrupalı parlamenterler 0kanunu bugün görüştükten sonra yarın oylamaya koyacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.