14 Ekim 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’yi yasa boğan saldırı

ABD’yi yasa boğan saldırı

Oregon eyaletine bağlı Roseburg kentinde bulunan Umpqua Üniversitesi'nde, 26 yaşındaki Chris Harper-Mercer adlı kişinin giriştiği ve ABD'yi yasa boğan silahlı saldırıda yaşamlarını yitirenlerin sayısı 13'e çıktı, yaralı 20 kişinin de tedavilerinin sürdürü
Oregon eyaletine bağlı Roseburg kentinde bulunan Umpqua Üniversitesi'nde, 26 yaşındaki Chris Harper-Mercer adlı kişinin giriştiği ve ABD'yi yasa boğan silahlı saldırıda yaşamlarını yitirenlerin sayısı 13'e çıktı, yaralı 20 kişinin de tedavilerinin sürdürüldüğü belirtildi. Agresif Chris Harper Mercer, polisle girdiği çatışmada öldürüldü.

Olay üzerine kendisine brifing verilen ABD Başkanı Barack Obama, bu tür toplu katliamların, inşa edilen haberlerin, kendisinin yaptığı izahların ve tabanca lobisinin katliamlar sonrası girişimlerinin ABD'de neredeyse bir rutin haline geldiğini belirtti. Obama, "Bir defa daha toplu kırım yaşadık, bu defa Oregon'da bir üniversitede. Bunun manası, bir çok annenin, babanın, çocuğun yaş tutması, ülkenin yasa boğulması demek" dedi.

Konuşmasında ABD'de neredeyse her erkek, kadın ve çocuk başına bir tabanca düştüğünü belirten Obama, Amerikan tabanca lobisini ve tabanca edinme dair en azından öz geçmiş araştırmasının yapılmasının yasalaşması için ayak direyen ABD Kongresi'ni de eleştirdi.  (dha )
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.