18 Kasım 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Selimiye’de tarihi mirasa sahip çıkıldı
19 Ekim 2012 Cuma 23:26

Selimiye’de tarihi mirasa sahip çıkıldı

Selimiye köyü körfezindeki gözetleme kulesi temizlendi. Aydınlatması da yapılan ada bölgeye yakışır bir görünüme kavuştu.

Selimiye Köyü muhtarlığı ve Selimiye Turizm ve Çevre Koruma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Marmaris Müze Müdürlüğü’nden tarihi gözetleme kulesinin aydınlatılarak bayrak direği dikilmesi talebinde bulundu.

Talebi dikkate alarak, gerekli izinler alındıktan sonra çalışmaları başlatan Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin; “Yapılan çalışma sırasında taşınmaz içerisinde bazı kuru ve biçimsiz ağaçlar kestirildi. Bırakılan ağaçlar budattırıldı. Yüzeydeki otlar temizletilmiş ve çöpler toplatıldı. Kesilen ağaç dalları, toplatılan ot ve çöpler tekneye yükletilerek kıyıya çıkartıldı. Yapılan temizliğinin ardından projeye uygun olarak uygulama projesi hayata geçirilerek ada turizme kazandırılmıştır. Marmaris Müzesi olarak Sorumluluk alanımızda olan tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması, turizme kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması bizlerin birinci görevidir.”dedi. Selimiye Köyü Turizm ve Çevre Koruma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Prof.Dr. Erol Üçer ise, örnek bir çalışma olduğunu, bundan sonrada Selimiye kalesinin ve çevresinin düzenlemesinin yapılması için Marmaris Müzesi ile işbirliği içinde olacaklarını belirtti.

Ada ve gözetleme kulesi ile ilgili bilgiler veren Öztekin; “Söz konusu tarihi gözetleme kulesi 1. Derece Doğal ve 1. Derece Arkeolojik sit sınırları içerisinde kalmaktadır. Bu nedenle söz konusu alanda yapılmak istenen aydınlatma ve bayrak direği dikilmesi için öncelikle Marmaris Müzesinin direktifleri doğrultusunda Selimiye Köyü Turizm ve Çevre Koruma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Demeği tarafından Selimiye Köyü Adası Aydınlatma ve Bayrak Direği Uygulama projesi hazırlattırılmıştır.”diye konuştu.

Selimiye Köyü Turizm ve Çevre Koruma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin de çalışmalara destek olduğunu belirten Öztekin;

“Söz konusu projenin uygulanması için Selimiye Köyü Turizm ve Çevre Koruma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Prof.Dr. Erol Üçer maddi destekleri ile katkıda bulunacaklarını bildirmeleri üzerine proje Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne iletilmiştir.

Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 24.11.2011 tarih ve 257 sayılı kararı gereği mülkiyeti Maliye adına kayıtlı, üzerinde gözetleme kulesi bulunan Muğla İli, Marmaris İlçesi, Selimiye Köyü, 161 ada 1 parselde kayıtlı, 355,85 m2 lik I. Derece Doğal ve I. Derece Arkeolojik Sit sınırı içerisinde bulunan taşınmazın öneri aydınlatma ve bayrak direği uygulama projesi ile çevre temizliği Müze Müdürlüğü denetiminde 14-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında temizlik çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışma sırasında taşınmaz içerisinde bazı kuru ve biçimsiz ağaçlar kestirilmiş, bırakılan ağaçlar budattırılmış, yüzeydeki otlar temizletilmiş ve çöpler toplatılmıştır. Kesilen ağaç dalları, toplatılan ot ve çöpler tekneye yükletilerek kıyıya çıkartılmış, kıyıdan da römorka yükletilerek çöpe taşınmıştır. Yapılan temizliğinin ardından projeye uygun olarak uygulama projesi hayata geçirilerek ada turizme kazandırılmıştır.”şeklinde konuştu.

 

Tarihi mirasa sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Öztekin;  “Marmaris Müzesi olarak Sorumluluk alanımızda olan tarihi ve kültürel değerlerimizin korunması, turizme kazandırılması ve gelecek kuşaklara aktarılması bizlerin birinci görevidir. Bu nedenle hem Bakanlığımız hem de yerel yönetim, dernek ve kuruluşlar ile koordineli olarak çalışmalarımızı sürdürerek bu tür çalışmalarımızı yaygınlaştırmak ve kültürel mirasımıza sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Daha önceki yıllarda da benzer çalışmalar Müdürlüğümüz tarafından Marmaris merkezde bulunan İyilik kayalığı, Cennet Adası- Nimara Mağarası ve Turunç Beldesi Amos Antik kentin’de gerçekleştirilerek Turizme açılmıştır. Bu çalışmalarımızı yaygınlaştırarak devam etmek istiyoruz” dedi.

Selimiye Köyü Turizm ve Çevre Koruma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına Prof.Dr. Erol Üçer ise “Bu çalışmanın çok güzel bir örnek olduğunu bundan sonrada Selimiye kalesinin ve çevresinin düzenleme çalışmalarının yapılması için Marmaris Müzesi ile bazı çalışmalara başlamak istediklerini  en kısa zamanda bu çalışmanın da sonlanmasını ümit ettiklerini bildirdi. Emeği geçen Marmaris Müzesi Arkeoloğu Mutlu Karadağ ve özellikle Marmaris Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin’e başlatmış olduğu bu çalışmanın sonunu getirdiği için teşekkür etmeyi bir borç bilirim.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.