14 Ekim 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yorgunluk, stres ve kafeine dikkat!

Yorgunluk, stres ve kafeine dikkat!

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.


Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Dilek Kasım Yücel, elde görülen titremelerle alakalı bilgi verdi. Uzm. Dr. Dilek Kasım Yücel, "Yazı yazarken harfler köşeli çıkıyor, misafirlerinize çay kahve ikramında bulunurken zorlanıyorsanız el titremesi meselesiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Titreme vücudun bir bölümündeki adalelerin istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi sonucu ortaya çıkan hareketlerdir. En sık ellerde görülen titreme sağlıklı diyebileceğimiz normal kişilerde görülebilir ve fark edilmeyebilir. Kişinin ellerdeki titremesi fark edilir düzeye gelince normal olmaktan çıkar. Stres, yoğun çay ve kahve içmek, açlık, yorgunluk, ani sinirlenme gibi bazı durumlar titremeyi fark edilir hale getirebilir. Bu faktör ortadan kalkınca kişi daha önceki haline dönebilmektedir" diye konuştu.

"GÜNLÜK HAYATI ETKİLEYEBİLİR"

Ellerde titremenin duruş ve harekete göre değişik tipleri meydana geldiğini belirten Dr. Dilek Kasım Yücel, "Titreme istirahatte, hareket sırasında, eller öne uzatılmış halde veya bir olaya özel olarak (örneğin; yazı yazma) ortaya çıkabilir. Ellerde titremenin şiddeti hafif olabileceği gibi yeme, içme, kişisel ihtiyaçlarını gidermede güçlük yapabilecek düzeyde çok şiddetli olabilir" şeklinde konuştu.

"20'Lİ YAŞLARDA BELİRGİNLEŞİR"

Uzm. Dr. Dilek Kasım Yücel, konu ile alakalı şu bilgileri paylaştı: "Ellerde titreme ile başvuran hastaların büyük çoğunluğunda 'esansiyel tremör' olarak adlandırılan iyi huylu bir durum saptanmaktadır. Sebebi bilinmemekle beraber sıklıkla ailesel geçişlidir. Altta yatan ciddi bir hastalık yoktur. Çoğunlukla 20'li yaşlarda belirginleşir veyahut başlar ama her yaşta da görülebilir. Yorgunluk, stres, kafein bu titremeyi artırabilir. Yaş ilerledikçe çoğunlukla artış gösterir ve eller dışında kafada, dilde, bacaklarda da görülmeye başlayabilir. Sıklıklar kişinin yaşamını kısıtlayıcı ağırlıkta olmaz ancak ince el mahareti gerektiren işlerde çalışırken zorluk çekebilirler."

Ellerde titreme yapan nörolojik hastalıkların içerisinde en çok bilinenin 'parkinson' hastalığı meydana geldiğini ifade eden Yücel, "Parkinson hastalığı çoğunlukla ileri yaşta ellerde titreme ile başlayan ve beyin hasarına yol açan ilerleyici bir hastalıktır. Parkinson hastalığında başlangıçta tek bir elde titreme vardır. Bu 'para sayma' hareketi şeklinde kaba ve yavaş bir titremedir. Hastalığın başlangıcında hareket ile titreme kaybolur. İlerleyen dönemlerde titreme daha bariz bir hal alır. Diğer elde, vücudun diğer kısımlarında da görülebilir. Parkinson hastalarında titremenin tedavisinde hastalığa özgü ömür boyu kullanılmak üzere olan ilaçlar verilmektedir. İlaç ile tedavi edilemeyen hastalarda cerrahi ve beyin pili takılması gibi yöntemler kullanılmaktadır" açıklamasını yaptı.

"SEBEBİ İYİ TESPİT EDİLMELİ"

Nöroloji Uzmanı Dr. Dilek Kasım Yücel şunları söyledi: "Titremenin tipi, karakteri, şiddeti ve dağılımı belirlendikten sonra sebebe yönelik araştırma planlayarak tedavi sağlanabilir. Kan tahlilleri, beyin, omurilik ve sinir sistemine yönelik tetkikler yapılabilir. Elektromiyografi aleti ile inşa edilen özel yöntemlerle titreme analizleri yapılabilir. Altta yatan sebep saptandıktan sonra buna yönelik ilaç ve tedaviler seçilmektedir. Titreme, altında yatan sebebe bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilmektedir. Örneğin; 'esansiyel tremör' çoğunlukla kalıcı bir titremedir. Guatr veya ilaç yan etkisine bağlı bir titreme geçici olabilir, yani düzelebilir. Kalıcı el titremelerinde titremenin şiddetine ve yaşamını etkilemesine göre tedavi düzenlenir. Şiddetli ve yaşamını etkileyen tipteki titremelerde kişiye sürekli kullanacağı ilaçlar verilir. İlaç seçiminde en az dozda ve en az yan etkisi olabilecek tek bir tip formüldür. El titremesinin ilaç tedavisinde 'beta bloker' dediğimiz kalp ritim düzenleyiciler başta olmak sara ilaçları uygulaması kullanılmaktadır."

NEDEN OLAN HASTALIKLAR

Dr. Dilek Kasım Yücel, ellerdeki titremeye neden olan hastalıklar ile alakalı şu bilgileri verdi: "Ellerde titreme yapabilen diğer nörolojik hastalıklar; multiple skleroz (MS), inme, travmatik beyin hasarı, beyincik ve beynin yıkımı ile giden ilerleyici hastalıklardır. Ayrıca vücuda dağılan sinir liflerinin hasarlandığı durumlarda, bazı omurilik hastalıklarında da ellerde titreme olabilir. Astım ilaçları, amfetamin gibi uyarıcılar, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da yan etki olarak ellerde titremeye sebep olabilir. "
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.