14 Ekim 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sigara yasağına uymayanlara ceza yağdı

Sigara yasağına uymayanlara ceza yağdı

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, kapalı mekanlarda tütün ve mamullerinin içilmesi yasağını ihlal edenlere, 2009'dan bugüne kadar yaklaşık 120 milyon li


Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, kapalı mekanlarda tütün ve mamullerinin içilmesi yasağını ihlal edenlere, 2009'dan bugüne kadar yaklaşık 120 milyon lira ceza uygulandığını bildirdi.


Polat, muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de tütünle mücadelede ciddi muvaffakiyet elde etmeye başladıklarını söyledi.


Bu konuda Dünya Sağlık Teşkilatının, Türkiye'yi diğer ülkelere örnek gösterdiğini belirten Polat, "Tütünle mücadelede 2012'den itibaren 'dünya lideri' olarak resmi belgelerde geçmeye başladık. Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve diğer yöneticilerin bu konudaki kararlılıkları, gelinen başarıda en önemli faktördür" diye konuştu.


Bunu devlet teminatına almak için denetim mekanizması kurduklarını kaydeden Polat, "Bu mekanizma, ülke genelinde 4 bin ekiple sürmektedir. Kapalı alanlarda yasanın ihlal edilmesine hiçbir şekilde müsaade vermiyoruz. Denetim ekiplerimiz 7 gün 24 saat esasına göre çalışıyor" dedi.


Bu konuda ihlal gören yurttaşların "155" ya da "184" numaralı telefonları arayarak ihbarda bulunabileceğini dile getiren Polat, denetmen ekiplerin en kısa sürede olay yerine giderek, ihlal durumunda lazim müeyyideyi uyguladığını söyledi.


120 milyon liralık ceza

Kapalı mekanlarda tütün ve mamullerinin içilmesi yasağını ihlal edenlere, 2009'dan bugüne kadar yaklaşık 120 milyon lira ceza uygulandığını bildiren Polat, amaçlarının para cezası kesmek olmadığını vurguladı.


Polat, "Her geçen gün ihlallere daha az rastlar hale geldik. Vatandaşlar artık yasayi, kaideleri benimsedi, kanunlara sahip çıktı. Açık sahalar konusunda da büyük başarılar elde etmeye başladık. Vatandaşlarımız, gönüllü olarak da artık sigara içmiyor" diye konuştu.


"2,5 milyon vatandaş sigarayı bıraktı"

Sigarayı bırakmayı düşünenler için devletin her türlü mekanizmayı seferber ettiğini altını çizen Polat, şunları kaydetti:


"Sigara bırakma polikliniklerimiz var. Hekimlerimiz, belirli bir eğitimden geçtikten sonra sertifika alarak bu polikliniklerde çalışıyor. Yine 'Alo 171' sigara bırakma danışma hattını kurduk. Ayrıca sosyal güvenlik kapsamı dışındaki sigara bırakma tedavisinde kullanan ilaçları da Sağlık Bakanlığı olarak satın alıp, polikliniklerimizden vatandaşlarımıza ücretsiz sunuyoruz. Sigara bıraktırma konusunda çok ciddi başarılar ele geçirdik. "


"Terlikle sigara bıraktırma" iddiası

Yurttaşların, sigara bırakma poliklinikleri ve bilimselliği kanıtlanan yöntemler dışındaki hiçbir metodu denememesi gerektiğini ifade eden Polat, "Bize gelen şikayetlerden biri, terlik keşfetmişler, 'Bunu giyerseniz sigarayı bırakırsınız' şeklinde, işi şarlatanlığa götürmüşler. Yurttaşlardan da bu konuda uyanık olmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı.


Polat, yurttaşların sigara yasaklarından memnun olduğunu, açık sahalar için de yasakların artırılması konusunda yoğun talep aldıklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.