22 Kasım 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’dan Esad sinyali
07 Aralık 2012 Cuma 00:07

Rusya’dan Esad sinyali

Rusya,Suriye sorunu konusunda farklı bir tavır sergileyeceğine yönelik sinyaller vermeyi sürdürüyor.
Putin’e an yakın isimlerden biri olan İktidardaki Birleşik Rusya Partisi’nin Meclis Grup Başkanı Vladimir Vasilyev, “Suriye yönetimi işini doğru düzgün yapmaktan aciz” dedi. Resmi Interfax Ajansı’na konuşan Vasilyev, “Suriye’deki mevcut hükümetin işlevini sürdürmesi gerektiği konusundaki görüşümüzü paylaşmıştık ve paylaşmayı sürdürüyoruz. Ancak zaman bu görevin güçlerini aştığına tanık olduk” diye konuştu.
 
ESAD BİZİ DİNLEMİYOR
 
Aynı zamanda Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da başkan yardımcılığı görevini yürüten Vasilyev, İngiliz parlamenter grubunu kabulünde yaptığını konuşmada ise Beşar Esad’ın Rusya’nın görüşlerini fazla dikkate almadığını söyledi. Vasilyev “Suriye sorunun çözümü için elimizden geleni yaptık. Suriye yönetiminin ülke içinde kontrolü sağlaması için koşulların oluşması için çalıştık. Ancak gerekli her türlü kararı alacak durumda değiliz. Suriye lideri üzerindeki nüfuzumuz çok sınırlı” dedi.
 
Rusya’nın Suriye politikasında değişim sinyalleri Vladimir Putin’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı 5 saatlik görüşmenin ardından “Ne Suriye’deki rejimi destekliyoruz ne de onların avukatıyız, ancak Suriye’nin geleceği hakkında endişelerimiz sürüyor. Buradan yeni ve taze fikirlerle ayrılıyorum” sözleri başlamıştı. New York Times gazetesi bu açıklamanın ertesi günü üst düzey bir Türk diplomata dayandırdığı haberde, Rusya’nın bundan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı görevinden “kendi rızası ile” çekilmesini sağmaya çaba harcayacağı ileri sürmüştü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün Dublin’de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Lakdar Brahimi ile bir araya geldi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.