28 Mayıs 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya 15 Türkü sınır dışı edilecek

Rusya 15 Türkü sınır dışı edilecek

 Merinos Rusya Genel Müdürü Erdoğan Şeker, Rusya'daki ZAO Merinos fabrikasında misyon yapan 15 Türk personelin çalışma ve oturma izinleri olmasına karşın tutuklandığını kaydetti.Baskının ardından çıkarıldıkları mahkemece 15 çalışanın hudut dışı edilm
 Merinos Rusya Genel Müdürü Erdoğan Şeker, Rusya'daki ZAO Merinos fabrikasında misyon yapan 15 Türk personelin çalışma ve oturma izinleri olmasına karşın tutuklandığını kaydetti.

Baskının ardından çıkarıldıkları mahkemece 15 çalışanın hudut dışı edilmesi kararı verildiğini sonra ise kararın değiştirildiğini anlatan Şeker, personelin alınacakları kampta 10 günlük süreyi tamamlamadıktan sonra Türkiye'ye gönderileceği ihtimali üzerinde durduklarını kaydetti. Şeker konuyla alakalı yaptığı yazılı açıklamada, "ZAO Merinos fabrikamıza federal görevliler ve askeri birlikler tarafından baskın yapılmış, fabrikamız etrafı abluka altına alınmış ve içerideki personelimiz enterne edilmiştir. Ayrıca vardiya saati dışında hanelerinde dinlenmekte meydana gelen Türk elemanlarının de soruşturma kapsamında fabrikaya çağrılmışlardır.

"Kontrol ve incelemeler sonucunda fabrika bünyesinde misyon yapan 15 Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı personelimiz bütün çalışma ve oturma izinleri ile vizeleri tamam olmasına karşın Rus federal görevliler tarafından muhacir bürosunda gözaltına alınmışlardır. Bu arada fabrikada kalan federal yetkililer işletmeye ait bilgisayar sistemimizi kontrol gerekçesi ile söküp fabrikadan ayrılmışlardır. İşletmemize uygulanan bir kapatma ya da imalat durdurma yaptırımı yoktur" ifadelerini kullandı."

'Hemen hudut dışı edilme işlemleri başlayabilir'

Olayın ardından konunun alakalı konsolosluk ve büyük elçiliklere taşındığını aktaran Şeker, "Personelimiz gece boyunca gözaltında kalmış ve sabah mahkemeye çıkarılmışlardır. Bütün çalışma izinleri, vizeleri ve tamamiyle legal olarak Rusya'da bulunmalarına rağmen mahkemenin kararı 15 Türk personelimiz için hudut dışı etme olarak açıklanmıştır. Geri dönüş ücretini bizim karşılamamız şartıyla 'hemen hudut dışı edilme işlemleri başlayabilir' denmiştir. Personelimizin bir an önce içinde yer aldıkları mağduriyeti ortadan kaldırmak için geri dönüş işlemleri tarafımızdan yapılırken, tekrar karar değişmiş, '10 gün kampta kalmaları ve takiben hudut dışı edilmeleri kararı verilmiş" ifadelerine yer verdi.

Konsolosluğun hukuksuz durumun ortadan kaldırılması için nota verdiğini belirten Şeker, olaydaki nihai vaziyet ile alakalı da şu bilgileri aktardı:

"Rostov'daki yetkililer, herhangi bir dava açıp şikayetçi olmaz isek arkadaşlarımızın bir an önce hudut dışı edilmelerini hızlandıracaklarını ifade etmişlerdir. Şikayetçi olmamız durumunda başımıza daha çok bela açılacağını söylemişlerdir. Şu anda üzerinde yoğunlaştığımız tek şey, hudut dışı kararı verilen personelimizin kampta 10 günlük süreyi tamamlamadan mümkün meydana gelen en kısa sürede oradan çıkartılıp bir an önce ülkelerine dönmelerini sağlamaktır.

"Personelimizin özgürlükleri ve şahsi güvenlikleri firmamız açısından her türlü olayın üstündedir. Rostov'daki avukatımız, firmadaki yetkililerimiz ve konsolosluğumuz konuyu yakından takip etmektedirler. Firmamız, ülkelerimiz arasında bir süredir devam eden siyasi gerginlik nedeniyle Rus yetkililerin abartılı reaksiyonları ile karşılaştığı bu haksız davranış, personelimize ve firmamıza karşı inşa edilen yıldırma politikası karşısında tüm hukuk yollarını kullanmak için çalışmalarını sürdürmektedir. "
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.