21 Eylül 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MTO Turizm Stratejik Planı Bakan Günay ile Tanıtıldı
13 Kasım 2012 Salı 10:28

MTO Turizm Stratejik Planı Bakan Günay ile Tanıtıldı

Ticaret Odası tarafından ‘Marmaris Yarımadası Stratejik Planı’ konulu bilgilendirme toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ‘nun katılımıyla yapıldı.

Marmaris Ticaret Odası’nın, Muğla ve Ege Üniversitesi ile iki yıl önce turizmin geliştirilmesi adına başlattığı ‘Marmaris Yarımadası Stratejik Planı’ bilgilendirme toplantısı 5 yıldızlı Grand Yazıcı Turban Otel de yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Başkanı  M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Haluk Soyuer, Yrd.Doç. Dr. Aydın Koçak, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, İngiltere’nin Marmaris Fahri Konsolosu İşadamı Doğan Tugay, Ak Parti Marmaris İlçe Başkanı Kadem Mete, CHP Marmaris İlçe Başkanı Mehmet Oktay,belde belediye başkanları, sivil toplum ve dernek başkanları, kamu kuruluş daire müdürleri,turizmciler ve acente temsilciler olmak üzere 300 kişi katıldı.

Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler adına bir dakika saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ardından Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, toplantı hakkında slayt gösterimle bilgi verdi. Marmaris yönetici ve turizmcilerin değişime ayak uyduramadığını vurgulayan Baysal, ‘’ Gerçekleştirdiğimiz  Marmaris Yarımadası Stratejik Planı çalışması geleceğimizin turizmi için çok önemlidir. Marmarisliler olarak turizmde gelişime ve değişime ayak uyduramadık. İşletmelerin yetersiz olması, herkesin her kafadan bir şey söylemesi ve her şey dahil sistemi ötesine geçmememiz turizm gelirlerini düşürdü, ekonomik sıkıntılarımızı artırdı. Bu planla sürdürülebilir turizm yaparak sıkıntılarımızı hafifletmeyi düşünüyoruz. Bunu yapabilmek için herkesin el ele vermesi gerekmektedir. Turizmde alanında gelişen ve değişen Avrupa ülkelerine ayak uydurmalıyız. Bunu yapamadığımız takdirde Marmaris olarak yerinde sayarız’’ dedi.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal’ın sözlerine destek veren ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’(TOBB) Başkan M.Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘’ Marmaris turizmi bir dönem söz sahibi iken son yıllarda adından bile söz ettiremez hale gelmiştir. Doğa ve tarihi ile turistik şehirler arasında önemli bir yere sahip olan Marmaris için herkes el vermelidir. Ekmeğini sadece turizmden çıkaran bu şehirde artık her şey dahil sistemi yerine alternatif turizm modelleri yapılmalıdır. Oteller iyileştirilerek butik dediğimiz konaklama tesisleri yapılarak doğa ve tarihle iç içe tesislere yer verilmelidir. Bir dönem her şey dahil sistemi artık bitmiştir. Turistler sokağa çıkabileceği, doğası ve tarihi dokusu olan şehirleri istiyor.Eğer alternatif turizm yaparsanız beş ay yerine 12 ay turizm yapar,ne acentelere nede tur operatörlerine muhtaç olursunuz.Elinizdeki mükemmel ürünle satışlarınız artar’’ dedi.

Son konuşmacı olara söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ‘’ İspanya, İtalya ve Yunanistan bir dönem  her şey dahil sistemi konaklama yaptığı için ülke olarak bizler mecbur kalmıştık. Zaman içinde Avrupalı turist bu sistemden uzaklaşmaya başladı.Marmaris olarak artık bu sistemden uzaklaşarak alternatif turizm yapmalıyız.25 yıllık birikimimiz ile şu anda bir çok ülkeden turizmde iyi konumdayız.Bunu yükseltmek ve yarışta ön sıralarda yer almak için herkes önce şikayet etmeyi bırakıp aynaya bakması lazım.Kaliteli turist istiyorsak önce çarpık yapılaşmanın önüne geçilmelidir. Marmaris, Bodrum ve Antalya da ciddi sıkıntılar mevcut. Dünyanın bir çok turistik ülkelerinde kişiler otellerden sokağa çıkıp dolaşıyor,o sokaklar turistleri çekiyor.Bizde ise tam tersi bir durum söz konusu. Turist otele geliyor sokağa çıktığında  dolaşacak,görecek tarihi doku göremeden ne işim var diyerek tesise geri dönüyor.Gelişmek ve turizmden para kazanmak istiyorsak doğa ve tarihe dokuya uygun butik otellere önem vermeliyiz.Turistlere alternatif olanaklar sunarak tesisler yerine sokağa çıkıp alışveriş yapmalarını sağlamak mecburiyetindeyiz. Bir dönem Rahmet Turgut Özal’ın ülkeye 1 milyon turist getireceğim dediğinde hepimiz ağır eleştirilerde bulunmuştuk. Özal, geleceği gören vizyon sahibi bir lider olarak o hayalini el birliği ile yapmıştır.Bizim dönemimizde 25 milyon turist rakamına ulaşır mıyız acaba hayallerini kurarken turizmcilerin el birliği ile hayalimizi gerçeğe çevirerek bu yıl 35 milyon turisti ülkemize getirerek 50 milyar dolar kazandık. Marmaris’in eski anılır dönemlerine dönmesi için herkesin el ele vermesi gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrası Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Haluk Soyuer, slayt gösterimle 20 dakika ‘Marmaris Yarımadası Strateji Planı’ hakkında bilgilendirmede bulundu.

Toplantı sonunda 2009-2010 ve 2010-2011 yıllarında Marmaris’te vergi rekortmeni olan işadamı ile turizmcilere Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Başkanı  M.Rifat Hisarcıklıoğlu plaket verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.