16 Aralık 2017 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merhaba HAYAT
21 Ağustos 2016 Pazar 21:41

Merhaba HAYAT

İlki 15 Ağustos'ta Marmaris İçmeler sahilinde doğan nesli koruma altındaki caretta carettanın 2 Temmuz’da sahile bıraktığı 65 yumurtadan geriye kalanlar Cumartesi akşamı saat 21.00 sularında hayata merhaba dedi

. İçmeler Mahallesi’ndeki 5 yıldızlı otelin sahilinde doğan yavru caretta  carettalar büyük ilgi görerek meraklılarının gözleri önünde denizle buluştu.

Pamukkale Üniversitesi Dç. Dr. Eyüp Başkale , deniz kaplumbağalarının hassas canlılar olduklarını vurgulayarak, " Yeni doğan deniz kaplumbağalarını kendi ellerimizle denize ulaşmalarını sağladık ve bunlardan umudumuz erginleşip tekrar bu sahile yumurtalarını bırakması." dedi.

Kumsalların da deniz kaplumbağaları için  üreme alanları olduğunu belirten Eyüp Başkale, " Caretta carettaların üreme alanları da yavaş yavaş yok etmeye başladık. Ne yazık ki bu deniz kaplumbağaları insanlar tarafından  elle besleniyor ve buna alışan kaplumbağalar bir süre sonra insanların olduğu yerlere gelip insanları rahatsız etmeye ısırmaya başlıyor. Ama şunu unutmamak lazım hiçbir zaman kaplumbağa saldırmaz biz onların alanlarını işgal ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 "Umut ediyoruz ki tekrar gelirler"

 Eyüp Başkale, İçmeler sahilinin deniz kaplumbağaların üremesi için elverişli olmadığı halde güvenli bir şekilde denize ulaşmalarını sağladıklarını belirterek,"Bu sahil onların üremesi için elverişli değil kum taneleri büyük yuva içindeki nem oranı biraz yüksek. bu halde bile biz buradan yavruları göndermeyi başardık. bu durum hem Marmaris için çok güzel bir olay oldu. Umut ediyoruz ki buraya tekrar gelip yumurtlarını bırakırlar. Ben buradan Deniz ve Kent Konseyi görevlilerine ve Doğal Koruma  Milli Parklar görevlilerine teşekkür etmek istiyorum. Özenle çalıştılar, nöbet tuttular onların da yardımı olmadan biz bu beceremezdik." diye konuştu.

25 YIL SONRA TEKRAR AYNI YERE GELEBİLİR

Deniz Kaplumbağalarının yumurtadan çıkış anını merakla takip eden Turizm  Rehberi Sinan Ünsal, yavruların tekrar bu sahile gelip yumurtalarını bırakacağını vurgulayarak şunları söyledi: " Bu yavrular tam 25 yıl sonra tekrar bu sahile gelerek buraya yumurtalarını bırakacaklar. Deniz kaplumbağalarının doğasında bu var." 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.